Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

eu asa stiu ca mama nu mai infloreste a 2 oara doar din pui cind se fac mari

sicamin

Da Vivi ,mama nu mai infloreste dar face un bulb mai mare ,care va inflori urmatorul an ,iar cei mici (ca face mai multi) vor inflori in 2-3 ani.

GetaV

Si eu tin tuberozele in ghiveci ca nu am timp sa presadesc in fiecare an puii ,asa ca ii las acolo pana infloresc sau se inmultesc prea rau

vernil

Geta, sa-mi arati si mie, te rog, ghivecele in care tii tuberozele. Sunt mari, adanci ? ce fel de pamant folosesti ? le tii la soare ?stiu ca vor multa apa

GetaV

Cand vii le vezi,sunt intr-o galeata de lavabila mijlocie ,cu pamant normal ,cateodata ma trezesc prin octombrie cu flori

Rux

A...deci cam pe atunci fac flori ? Ca am si eu pusi ceva bulbi de anul trecut si acum ma uit la ei doar doar - dar  sint tot la fel  nu au crescut nu  dau semne de ceva boboci....
Ghiveciul este mic ca si bulbi erau mici anul n trecut
Si ii tii in soare ,asa-i ? (bine vorbsc de zile normale ca pe aici  soarele vine doar intr-o vizita scurata pe zi sau deloc)

vivi23ro

no, daca atitia au incercat cu tuberoze la ghiveci.. incerc si eu VERNIL. daca mi arunci ceva bulbi, doar sa mi spuneti ce faceti cu ei iarna.. ii scoateti din ghivece, ii tineti la cald in ghivece? , la rece? ii mai udati?

sicamin

Vivi ,eu ii am in gradina si ii scot in toamna ,ca nu rezista iarna afara. Ii tin intr-o ladita in demisol .Primavara ii sadesc iar ,dar ii sortez si pun bulbii cei mari ,iar separat puii.

vivi23ro

mersi SICA , as vrea si o parere a celor cu ei in ghiveci..mai ales daca i au dresat sa si infloreasca

Codruta

Tuberozele mele sunt in ghivece destul de mici asa ca peste iarna le tin in casa, in ghiveci, fara sa le ud deloc.

GetaV

Eu tin ghivecele la intuneric si racoare .Bulbilii infloresc dupa 3 ani

vernil

Quote from: vivi23ro on July 08, 2010, 08:53:04 AM
no, daca atitia au incercat cu tuberoze la ghiveci.. incerc si eu VERNIL. daca mi arunci ceva bulbi, doar sa mi spuneti ce faceti cu ei iarna.. ii scoateti din ghivece, ii tineti la cald in ghivece? , la rece? ii mai udati?

Vivi, nu te supara, poate te ajuta Sica cu ceva bulbi. Doar sunteti din acelasi oras. Crede-ma, e asa coada la posta, ca uneori ma lipsesc sa mai trimit pachete. Daca Sica nu te ajuta, atunci fac un efort. Dar la toamna, nu acum.

vivi23ro

Sigur MARIANA, stiam ca Sica are ceva tuberoze ca stiu ca s a zbatut mult sa le adune... acumaaaa ramine si sa convind sa scape citeva pe jos cind sint la ea :D

sicamin

Vivi ,tu stii ca poti apela la mine oricand ,asa ca vino si rezolvam treaba ;) .Acum mi-am pus si o "pepeniera"  care vor inflori la anul  :D

vivi23ro

spune ti mi si mie cei care au avut vreodata floare la caladium asa arata sau ce e asta? ca frunza am doar una si asta a iesit linga

vernil

Vivi si Sica, multumesc de intelegere  :-*

sicamin

Vivi eu nu cred ca e floare de caladium ,ca dupa cat stiu eu asta e decorativa prin frunze ,dar mai stii  :o

diditel

este inflorita de mai bine de o luna si este suberba,

nico.agat

 diditel cum se numeste floarea ta ,este foarte frumoasa si interesanta

vivi23ro

asa am gasit pe google ca arata floarea de caladium .. mie  mi se pare ca aia e
http://www.tucsongardener.com/Year05/Photos/cadflower.JPG

diditel

Quote from: nico.agat on July 10, 2010, 12:13:21 PM
diditel cum se numeste floarea ta ,este foarte frumoasa si interesanta
planta mea se numeste mandevilla-iasomie braziliana,perena,cataratoare,verde si iarna,infloreste tot sezonul cald,poate avea culoare rosie,roz,alb,galben

einsteinitza

Frumoasa, chiar foarte frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

mandevila sau dipladenia tot aia e..... nu rezista iarna la mine

sicamin

Diditel , sa-ti infloreasca mereu ! Eu ca si vivi ,nu am reusit sa le trec peste iarna nici una ,si am avut trei (alba roz si rosie )

paraschivvvv

Eu am renuntat la ele fiind pretentioase peste iarna si am avut rosie roz alba si galbena si acum nu mai am nimic;asa ca suces celor ce le au.