Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Ce plante v-au inflorit?  (Read 343825 times)
cara
Roza

Brasov

« Reply #250 on: July 22, 2007, 08:09:33 PM »

Eiiii!!! ...si ce de ramuri cu bobocei!!!! Te-ai asigurat pe vreo 3 luni de floare la ea!!! La cit mai multe!!! I-a mai crescut tija florala la aia de erau indoieli?

o, da, i-a crescut!
o radacina!   Angry Angry Angry
mare si viguroasa!  Cheesy Cheesy Cheesy

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #251 on: July 25, 2007, 07:02:53 PM »

Caraaa!!! ce rau imi pare!!! Ma gindeam ca tu o sa faci poze, cum se dezvolta tija,cum apar mugurii florali,...Ce dezamagita sint :'( !!!!
   Ninutz,cind face un asa boboc, planta e suferinda; stiu de la al meu(are aproape 15 ani..0). Nu-i baiul mare ca e ceva trecator,dar pe moment ceva nu i-a priit.Anul asta mi-a facut si mie de mai multe ori asa...,floarea nu se mai deschide lafel de mare .

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
cara
Roza

Brasov

« Reply #252 on: July 27, 2007, 08:05:11 AM »

vernil, am mutat post-urile despre orhidee la topicul respectiv, pentru o mai buna organizare a subiectelor, si ti-am raspuns acolo.  Grin

gabi, si mie imi pare rau ca nu era tija florala aceea, dar cand o sa se iveasca vreo tija am s-o pozez in toate stadiile, fii sigura!  Cheesy

sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #253 on: August 04, 2007, 09:51:57 PM »

A inflorit un Zephirantes  ,o gloxinica mica si o begonie alba ,care trebuia sa fie ...galbena.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P8030351.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P8030358.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P8030362.jpg

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #254 on: August 09, 2007, 07:51:09 AM »

Am constatat ca aechmea a facut doua flori pe aceeasi tija:

azi cactusul cel infloricios a mai deschis 5 flori

stapelia a mai descis si ea o floare
     asta se intimpla saptamina trecuta si vad ca tine floarea mult. Pina acum nu am remarcat...

penelopa
Guest
« Reply #255 on: August 20, 2007, 01:45:00 PM »

Desi  nu e vremea ei,  aphelandra isi face de cap:

[attachment deleted by admin]
penelopa
Guest
« Reply #256 on: August 20, 2007, 01:52:08 PM »

Ramasesem datoare cu...... sanseviera inflorita.... la maximum:

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #257 on: August 20, 2007, 09:18:02 PM »

Mamaaa!!!! ce frumoase is!!! Stii ce fauina e maranta de la tine??!!!!! face o multime de floricele si acum e preferata mea ca o car cu mine peste tot in casa. Unde stau mai mult ,o duc cu mine...

cara
Roza

Brasov

« Reply #258 on: September 02, 2007, 04:39:52 PM »

aşa arată acalipha mea:

martipan
Guest
« Reply #259 on: September 02, 2007, 05:43:43 PM »

Vai de mine,cat de frumoasa este aphelandra!!!!!
Sunt mort iremediabil dupa decorativele prin frunze,insa vad ca ea e chiar o bijuterie pt ca face si flori superbe!!!! Cheesy
Maranta e ,intr-adevar,o planta deosebita,mai ales daca are si frunze tricolore(M. leuconera parca tongue),este foarte eleganta,compacta si interesanta prin mica ei iudatenie in fiecare seara Shocked!Sunt curios daca e adevarat si chiar isi strange frunzele in semn de ruga Huh?,va intreb pe voi,care aveti.
Numai bine voua si plantutelor voastre!
penelopa
Guest
« Reply #260 on: September 03, 2007, 11:42:32 AM »

Da, marti... pinule, e adevarat. Seara isi strange frunzele (cate 2) ca 2 maini care se roaga (mai ales daca se uita la avatarul tau  Grin Grin Grin).

Ps.  Si eu sunt o fana(tica) a plantelor decorative prin frunze.
martipan
Guest
« Reply #261 on: September 03, 2007, 12:20:56 PM »

Cheesy De fapt,avatarul meu il intruchipeaza pe ingerul Apocalipsei,as ca nu cred ca la el se roaga Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Roll Eyes!
Ma bucur ca mai sunt impatimiti ai decorativelor prin frunze Grin!De obicei,toata lumea vrea plante care sa faca flori multe si dese :-[!
Mi s-a intamplat sa ofer plante,dar sa fiu refuzat cand le ziceam ca sunt decorative prin frunze :'(!
Mie,unul,mi se par mai elegante,mai decorative.... Roll Eyes
Cat de frumoase sunt si florile lor,asta e partea a doua!Saptamana asta trebuie sa-mi infloreasca a doua oara pe anul asta crotonul,care are o inflorescenta foarte frumoasa,si chiar frumoas mirositoare,iar dieffenbachia,saraca,infloreste in fiecare an,anul asta facand chiar trei floricele absolut superbe!
O zi frumoasa!
sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #262 on: September 03, 2007, 12:27:59 PM »

Martipan ,ai cumva o poza de la Diffenbachia. Si a mea a inflorit anul trecut si am ratat sa-i fac poza. Anul acesta nu a inflorit ca am taiato ca  ajunsese pana in tavan (de pe masuta).
Si mie i-mi plac mult decorativele prin frunze. Azi am luat lastarii de la Hipoestes ca sa intineresc planta si am observat ca a facut si ceva floricele.

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P9030095.jpg

martipan
Guest
« Reply #263 on: September 03, 2007, 01:15:22 PM »

Din pacate nu am o poza,nu am o camera gigitala Sad.Floarea are cam 10 cm lungime,semana cu cea a calei si spatiphylumului,insa nu se deschide complet,nu are miros si are o culoare alb-verzuie.Nu rezista in forma maxima de inflorire dect doua zile,apoi se mai inchide si ramane decorativa cam o saptamana,dar nu la fel de spectaculos!
Si eu am fost nevoit sa o tai,a mea avea mai mult de doi metri,m-a cam durut sufletulu,dar asta este,crescuse pana l tavan si nu cred ca vecinul de sus imi dadea voie sa fac o gaura in podeaua lui pt dieffenbachia mea Cheesy!
Si la mine hipoestes tot inflorea in fiecare an(am avut din cel cu puncte roz),insa se facea prea boschet,cretea enorm de mare si extraordinar de repede,trebuia sa-i tai ramurelele cam la 3 zile,pt ca aveau o crestere diabolic de rapida!Si al meu inflorea,si isi raspandea semintele peste tot,asa ca m-am hotarat sa-l cadorisesc,si asa am ramas fara el.La fel am patit si cu  Coleus blumei,pe care tot asa am facut,am daruit-o,si de atunci am decis ca ma abtin de la "urzicutele" decorative Roll Eyes!
penelopa
Guest
« Reply #264 on: September 03, 2007, 02:16:10 PM »

Cara,  ce omizi roz-paroase face acalipha ta.  Wink
Vrei sa-ti trimit ceva impotriva omizilor?
Nu de altceva,  dar ma ingrozesc mai tare decat "crucile" lui martapan  Grin
martipan
Guest
« Reply #265 on: September 03, 2007, 02:35:56 PM »

"Nu de altceva,  dar ma ingrozesc mai tare decat "crucile" lui martapan  "..... Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
M-ai facut sa rad!!!
Ce ai cu saracele omizi?Sunt asa de dragalase cand se tarasc pe piele si te gadila cu piciorusele lor Grin Cheesy Cheesy!
penelopa
Guest
« Reply #266 on: September 03, 2007, 02:43:44 PM »

... atunci,  gadilare placuta,  martapane,  ca io prefer  serpii in locul lor.
Daca vreti sa castig o cursa la 400 m garduri......... n-aveti decat sa-mi aratati o omida  Grin
martipan
Guest
« Reply #267 on: September 03, 2007, 03:23:39 PM »

Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy!Mai e pana la olimpiada tongue!
In schimb eu,cu serpii si paienjenii... Shocked Shocked :omai bine nu Grin!
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #268 on: September 03, 2007, 05:32:08 PM »

Cara,vreau si eu omizi rosii!! sint asa de frumoase!! Pene ,tu chiar nu vrei?? Uite,parca-s esarfe de pene !!!!

cara
Roza

Brasov

« Reply #269 on: September 04, 2007, 07:12:56 AM »

ok, gabi, pun la prins. te anunt cand sa te prezinti la posta.  Grin

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #270 on: September 04, 2007, 09:22:19 PM »

Iti multumesc mult, si abia asdtept sa-i mai pun o poza lui Pene cu omizi rosii.

roda
Guest
« Reply #271 on: September 06, 2007, 02:35:25 PM »

Fetelor sunt necajita .am o gardenie si e pe duca cred.Frunzele sunt decolorate,si asa se chinuie de 1 an.de inflorit nici vorba.Doar passi e o dulce care infloreste in fiecare zi.Oare ce sa-i mai fac gardeniei?

larisa
Roza

PASCANI

« Reply #272 on: September 07, 2007, 07:33:08 PM »

Roda ,de cit timp ai passiflora ?Am si eu una ,de fapt am doua in acelasi vas ,lastari cu duiumul dar flori ioc.La mine una e primul an din butas si cealalta din seminte ,al doilea an

roda
Guest
« Reply #273 on: September 08, 2007, 08:01:13 AM »

Eu am primit-o in Martie.erau 3 crengute mici pe care le-am pus in pamant sub borcane.Sau prins cu toate ca nu crede-am ptr.ca am mai avut asemenea tentative de 2 ori.Am pus florile intr-un ghiveci tip jardiniera si le-am scos pe balcon la cumnata unde e toata ziua soare.In august a trebuit sa le aduc acasa ca a venit cumnata si nu pute-am sa ma mai ocup de ele acolo.Dupa ce le-am adus la 2 sapt a iceput sa se vada bobocii.si acum infloreste in fiecare zi.Ia-m pus fertilizant la 2 sapt.Si multa apa de la robinet.Bafta si multe flori inflorite.
floare mica
Roza

« Reply #274 on: September 08, 2007, 09:45:49 AM »

Felicitari Roda,ai facut foarte bine ca ai tinut-o la soare si i-ai pus ingrasamint,astea sunt conditiile esentiale ca Pasiflora (floarea ceasornic) sa infloreasca! Cool Smiley

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 127   Go Up
  Print  

Jump to: