Kalanchoe

Started by gabriela jalba, February 27, 2007, 02:35:38 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Secretul la kalanchoe ca sa infloreasca este sa le fie taiate florile dupa ce s-au ofilit, chiar mai jos decat a fost floarea, apoi acum le place la nebunie vremea (cu cat stau mai mult la racoare, adica minim 10 grade), cu atat infloresc mai frumos. Si mai este ceva, nu suporta umiditatea atmoisferica ridicata, iar pentru a inflori, trebuie sa stea noaptea la intuneric, eventual le acoperiti noaptea cu o punga inchisa la culoare, minim o luna. Cam astea sunt secretele lor.

vernil

Pot fi taiate insa nu mult, adica imediat sub floare. Trebuie udate, acum este perioada infloririi lor. Eu le ud la 1 saptamana, sunt suculente. In repaus stau cam 1 1/2 luna. Deci, daca au fost inflorite pana acum, lasa-le sa intre macar o luna in repaus, uda-le la 2 saptamani, dar dupa aceea reia udatul la 1 saptamana ca sa faca flori frumoase in iarna.

gabriela jalba

Vernil,au inflorit in primavara.De atunci au tot fost udate si au crescut,sau altele au fost pui si tot udate si au crescut,sau au fost curatate drastic din cauza fainarii si au regenerat (deci tot udate). Ele sint afara. Ce fac ?????
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Pai, Erwin,  daca ai in camera lor o lampa de veghe cum am eu (n-am gasit bec mai mic de 7 wati)........ le trantesti punga neagra in cap. Daca nu...nu. Nu-i asa, Vernil?

vernil

Daca noaptea nu li se poate asigura intuneric, normal ca le pui punga in cap, timp de o luna.

Gabriela, eu zic sa le lasi afara, chiar daca sunt 10 grade noaptea. Stii ce frumos vor inflori dupa aceea ? Daca patesc ceva, promit sa le inlcouiesc eu. Si asa am prea multe. Le-am tot taiat si pus in pamant, ca nu-mi place cand se fac copaci  ;D. Iubesc racoarea, dar in astfel de perioade se uda la 1 saptamana, nu mai des, ca pentru asta fac fainare. Ele nu iubesc umiditatea atmosferica.

gabriela jalba

OK!!! dar saptamina viitoare,noaptea vor fi si 7 grade!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Esti de groza, Gabriela! Lasa-le o noapte si vezi cum se comporta. S-ar putea sa reziste ....

gabriela jalba

Poate!!!! ,dar am uritul obicei,ca pina nu ma lamuresc,nu ma las!!! ...oi fi eu mai grea de cap....si-mi cer scuze daca v-am siciit!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabriela si ale mele sant inca afara (doua am inca direct in pamant). Poate saptamana viitoare le duc inauntru.

vernil

Anul trecut am lasat afara, pe scara blocului, 2 ghivece de kalanchoe. Lumea mai lasa fereastra deschisa, sa se aeriseasca, asa ca nu-mi puneam sperante sa reziste. Nu doar ca au rezistat, dar au facut cele mai frumoase flori si cele mai rezistente. Si, cu toate astea, nu-mi plac in mod special. Fiindca se imbolnavesc daca au umiditate atmosferica mare si imediat fac fainare.

floare mica

Si eu am patit-o din cauza umiditatii! >:( am aruncat 7-8 ghivece cu kalanchoe bolnave de fainare dupa ce m-am chinuit cu ele vreo trei saptamini sa le scap de boala.  ::)

gabriela jalba

in primavara am patit si eu,dar le-am curatat la singe,ca si asa se duceaui...am lasat numai niste cioturi pe care le tot spalam. Apoi in aprilie le-am scos afara si de atunci si-au revenit si-s mari si despre ele tot intreb eu cum sa procedez. Mie imi plac si am adunat tot felul de varietati. As vrea sa le vad inflorite!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Au aparut pe piata, cred ca anul trecut, kalanchoe cu floarea batuta, insa mie chiar nu-mi spun nimic. Este atata de batuta floarea, incat efectiv pare un bulgare de culoare. Sa nu radeti, dar mi se par elegante cele simple. Cand fac cadou o floare (nu mai cumpar dinc ele taiate), in general ofer kalanchoe, mai ales cele albe si rosii sunt splendide.

Gabriela, trimite-mi adresa ta si iti dau mai multe varietati, nu ma intreba care ce culoare au, sunt sigur multe culori. Stiti ce am facut ? Am pus in primavara lastari in ghivecele mici, iar pe acestea le-am plasat intr-unul mare si foarte putin adanc, apoi pentru estetica am turnat un strat subtire de pamant peste ele, sa nu se vada "opera" mea. Au crescut frumos, astept sa infloreasca. Vor fi cel putin 5 varietati de flori.

Inca un secret, le place sa stea in ghivece mici si apa putina. Daca le puneti in ghivece mari, cresc inalte, infloresc greu si fac  frunzele foarte mari. Acelasi lucru este valabil si la spatiphilium, anthurium. Asta face parte din experienta mea.

larisa

Eu am avut o kalanchoe ,pusa intr-o galetusa de 5l,la tara .crescuse ditamai copacul si floarea avea tija lunga de puteai s-o tai s-o pui in vaza.surorile ei erau puse in jardiniere si erau micute .Din pacate soacra mea a uitat galetusa afra asta toamna si a inghetat.Deci asta era secretul ,ca ma miram cum una e intr-un fel si cellelalte nu,ca le pusesem odata din aceasi planta .Am crezut ca e un soi mai mare

Erwin

Am si eu 3 kalanchoe, de fapt 3 butasi inradacinati care acum cresc. La unul din ei (adus de sora mea prin iulie din austria) am vazut o chestie... interesanta cel putin mine. De jur imprejur cresc o gramada de plantute mici... Si la voi se intampla la fel?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Da Erwin si eu am plantat un lastar si au iesit puisori in jurul lui.Lastarul era cam lung si avea o portiune mai mare cu radacinute. Eu am pus lastarul si am acoperit  tulpina cu pamant .Au crescut puiuti multi pe langa planta.Tu ce culoare ai? Ai mei sant  rosii.Daca ai alta culoare facem un schimb?

Erwin

Sora mea a adus butasul din austria in iulie. Daca vorbesc cu cumnata o sa o intreb ce culoare era... daca stie :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Dar frunzele, Erwin,  sunt asa , patate,  de la natura sua le-ai stropit cu ceva... solutie?

Erwin

Era prafuita si am pulveriat-o cu apa.. si de aia arata asa in poza:)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Erwin, sa nu le mai stropesti pe frunze niciodata. Vei ramane fara ele. Kalanchoe face parte din familia plantelor suculente, deci nu trebuie udata pe frunze.

Daca doreste cineva kalanchoe galben, va ofer cu placere. Mai am alba si roz. Nu doresc nimic la schimb.

sicamin

Vernil sant eu amatoare de  alte culori ca eu am numai rosii (desi nu au inflorit inca).Poate totusi doresti ceva de la mine din album.

vernil

Sica, iti trimit din fiecare cate un pui. Iti multumesc pentru oferta, insa sincer nu mai am unde sa le pun. Recunosc sincer ca am exagerat. Numai la capitolul violete am o pepiniera de  30 frunze puse la prins si in jur de 75 ghivecele cu violete  ;D. Ele sunt predominante, pentru ca mai am si alte flori pe care le iubesc foarte mult, adica hoya, gardenia, strepto, jacobinia ...

Trimite-mi adresa te rog pe m.p. si imediat le pun la posta.

Erwin

sicamin, sora mea zice ca e de culoare rosu aprins.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Azi le-am adus in casa,pus la lumina,udat!!! Poate si-or da drumu la floare si n-o mai da fainarea in ele!!! Sica, daca vrei,dupa anul nou,de e vreme buna,iti trimit portocalie simpla si ce-oi mai avea pe acolo....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Sica, luni pun pachetul la posta. Iti trimit si un pui de schulmbergera, nu stiu culoarea, dar nu mai am loc in casa de flori.