Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

Mihai

Doritorii trebuie sa dea dovada si de rabdare.Multa!!!


einsteinitza

Imi infloreste Susan.
Cred ca e magnolia pe care o iubesc cel mai mult.
Are flori parfumate, chiar daca nu sunt chiar asa frumoase ca altele, infloersete si toamna, desi nu foarte bogat, infloreste, si miroase toata zona.
Unde mai pui ca are o crestere piramidala foarte corecta, ca un bradut des de tot, si creste de 10 ori mai repede ca alte soiuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Exact forma asta frumoasa o are si Susan a mea, creste foarte compact si cu o viteza care m-a luat prin surprindere. Eu stiam ca magnoliile cresc incet, asa ca am plantat una alta pe langa ea ca sa nu las pamantul gol dar cum a inceput sa ia amploare a trebuit sa-i mut vecinii.
E al doilea an cand infloreste si la mine vara, dar florile nu se deschid, raman stranse in boboc si apoi putrezesc  :( La tine se deschid?


paraschivvvv

Din ce cunosc eu magnoliile pot inflori de doua ori ,dar cel mult pana in luna iunie pana nu incep caldurile imense;pot exista si exceptii cred,asta in functie de soi;cea din Australia are pretul pentru barosani si nu pentru micii iuibitori de flori ca noi romanii in general

einsteinitza

Da, la mine se deschid dar nu toate. Daca prind mai multe zile ploioase putrezesc, dar cum nu a fost cazul acum, se deschid, dar parca se scutura mai repede ca vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Este superba magnolia ta, Einsteinitza! Si eu am una Susan, dar vazand-o pe a ta...cred ca am plantat-o in locul nepotrivit pentru ca daca va creste atat de mare nu voi mai putea intra in casa. Spune-mi te rog, cam ce dimensiuni si cati ani are? Eu cand am cumparat magnoliile nu stiam prea multe despre plante in general si credeam ca toate magnoliile se fac copaci cu tulpina inalta  :P

einsteinitza

Are vreo 2.20m inaltime si cam1m latime, dar asta masurat ochiometric, in functie de inaltimea mea.
Susan e o magnolie care se lateste mult in partea de jos, chiar ca un brad. Va fi o magnolie mare dar si lata, de jos, deci nu poti intra pe sub ea.
Dar merge minunat sa faci un zid de sparatie intre doua zone ale gradinii, gradina e bine sa nu o vezi de cum intri, in intregime, sa ai pereti separatori dupa care gasesti alte surprize.Alaturi poti pune un arbore scund, de exemplu un artar japonez, care are forma infersa, lat sus ingust jos, si e gata zidul, cu efect vizual primavara de la magnolie, toamna devreme tot de la ea, si toamna tarziu de la artar.Ca sa nu spun ca ai si parfum.

Cum zice si Carina, creste foarte repede. Eu am cumparat atunci si o soulangiana, de acelasi dimensiuni cu Susan, si acum e cam a cincea parte din ea. Plus ca in primii ani credeam ca o arunc pe soulangiana, atat de incet a crescut, imi venea sa mor tot uitandu-ma la ea.

Susan are acum vreo 7-8 ani, nu mai stiu exact. Intr-adevar, nu ai socul pe care il ofera una cu flori cupate mari, care e un adevarat specctacol, dar alea dureaza destul de putin, asta tot infloreste, chiar si vara mai face o floare doua, are un aspect compact si un frunzis foarte frumos chiar fara flori, si nu astepti o viata sa o vezi crescand.
Paraschivv, ai mare dreptate, tot ma uit si eu la magnoliile alea si mi se par scumpe, dar adevarul e ca pana ajung la vreo doi metri trec cam 10-12 ani, deci ce vand ei sunt magnolii deja destul de mari ca varsta.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Multumesc de raspuns. 1m latime nu mi se pare asa de mult. In poza pare mult mai viguroasa. Cred ca daca o las acolo unde e si nu e lateste mai mult de 1 m o sa ma pot strecura pe langa ea  :D Si mie imi plac gradinile cu multe spatii ascunse care nu se arata la prima vedere.
In momentul de fata Susan si Soulangeana au crescut cu acelasi spor la mine in gradina. Au doi ani si cam 0.8m inaltime.

einsteinitza

Selateste mult mai mult, va ajunge mult mai lata. Iar pe masura ce prinde putere, cresterile anuale sunt mai mari.
La mine a inceput sa incurce masinile pe alee, asa ca am scurtat putin din ramurile dinspre drum. Toate frunzele care erau in interior si au ajuns din cauza asta la lumina s-au parlit.M-a durut sufletul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Magnolia mea este aproape toata parlita, la fel si Acer Palmatum Fireglow. Arata jalnic.

einsteinitza

Artarii stiu ca se mai parlesc in soare, dar magnolia, oare de la ce?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Anul trecut in toamna am luat o magnolie Susan mica  si o  soulangeana,din Carrefour, mi-a fost mila de ele, erau cateva puse in mijlocul raionului de legume, la reduceri, dadea lume cu carutul in ele. Susan a facut acum doua flori saraca, e voinica, oricat de mica e.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Habar n-am ce are a mea, frunzele noi care acum au inceput sa-i creasca sunt mai decolorate. Totusi i-am pus ingrasamant in anii trecuti si parca stiu ca n-are nevoie de mult. Alea din parcuri cum se descurca?
Arata rau in general, de udat am mai udat prin inundare, lipsa acuta de apa nu cred mai ales ca este intr-un colt relativ mai umbros unde umezeala tine mai mult.
Frunzele erau scorojite inainte sa pice. Cred ca am un soi mai fitos, l-a luat tata cu destul de multi bani vreo' 5 ani in urma. Nu creste aproape deloc, daca a crescut 1m in toti acesti ani.

einsteinitza

Eu la magnolii nu am pus nicicodata ingrasamant, de abia fgac fata la trandafiri si la fructiferi. In rest, sa se descurce. Am vazut atatea magnolii, nu cred ca le ingrasa cineva, poate doar e prea mica si inca se adapteaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

eu am pus ingrasaminte la cele din ghivece si au reactionat favorabil , cred ca sunt consumatoare de N caci cum le dau cum le place , plus epsom salt (magneziu) ca sa fie frunzele verzi  +dns

Dalia

Quote from: einsteinitza on January 28, 2011, 10:56:02 AM
Va anunt cu rusine ca am facut o comanda la Sieberz. Cat ii denigrez eu, au o magnolie speciala culoare inchisa, e un cultivar ceva mai nou din cate am inteles din cautari, si o culoare frumoasa, inchisa.
Voiam sa va spun asta poate va tenteaza. Poate vad ca imi trimit un bat minuscul si slabanog, dar asta e.N-am gasit-o in alta parte.

http://www.witt.ac.nz/Content/sub/100011693.aspx
Es, cum arata Magnolia Genie primita de la Sieberz?

marirogo

Va rog, un sfat specializat pt plantarea magnoliilor! Am 2 magnolii, una cumparat si una primita si nu prea stiu cum ar fi mai bine plantate.
M-am gandit sa procedez ca la trandafiri, facut groapa, trecute radacinile prin mocirlit, umplut groapa cu pamant amestecat cu mranita, udat bine si musuroit. Ce ma sfatuiti?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

marirogo

Multumesc Es ! Oare ar fi nevoie sa le protejez tulpinile cumva, tinand cont ca e prima lor iarna afara? Sau sa le las sa se caleasca?

marirogo

Sunt soiuri mai sensibile la frig?
Cea cumparata e Magnolia liliflora Nigra iar cea primita nu a stiut persoana sa-mi spuna. 

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu stiu ca liliflora Nigra nu trebuie protejata iarna. Eu am una Susan, care e un hibrid de liliflora, daca bine stiu, si nu am protejat-o niciodata...Cat e de mica?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

marirogo

Nigra are in jur de 30-40 cm.

Elena_E

Asa stiu ca magnolia Nigra nu necesita protejare iarna indiferent cat de mica e insa nu ii faci rau daca o invelesti putin,  ;;) doar pentru linistea ta sufleteasca.