Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Vik nu cred ca la tine e mai frig  ca la Brasov si in centrul e plin de magnolii batrane(erau acolo batrane si in copilaria mea)
E vorba de soulangiana(taraneasca)
Din stiinta mea grandiflora e fitoasa si nu e de anumite zone(Bucurestiu ,Dobrogea sunt cam la limita suportabilitatii ei)

einsteinitza

Solangiana si la mine va fi copac, dar eu vorbeam de cea de-a doua. A doua este Betty, de ea ziceam ca e conica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on February 02, 2011, 03:34:19 PM
Solangiana si la mine va fi copac, dar eu vorbeam de cea de-a doua. A doua este Betty, de ea ziceam ca e conica.

Uitandu-ma la poza as fi zis ca e ca si a mea, a mea e Susan  ::)  Cred ca astea cateva cu nume de fete sunt cam asemanatoare, nu?  Imi aduc bine aminte ca sunt o incrucisare intre M. Stellata si M. lilliflora Nigra sau bat campii? ???
Pe Susana mea in toamna a atacat-o ceva, au fost ca parlite frunzele iar varfurile lastarilor s-au uscat. Evident ca nu a facut nici un mugure in toamna, acum astept primavara sa vad daca totusi a supravietuit. Mi-ar parea rau dupa ea
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Schnuppe

In 1955 and 1956 several crosses between Magnolia liliflora and Magnolia stellata were made at the U.S. National Arboretum by William F. Kosar and Dr. Francis de Vos. These selections bloom two-four weeks later than other spring blooming magnolias, reducing the possibility of frost damage to minimum.

L-am gasit pe un site .

Iar Magnolia soulangeana este un hibrid intre Magnolia liliflora si Magnolia denudata .

einsteinitza

Si s-au obtinut parca 8 cultivaruri diferite, care au fost numite cu nume de fete si chiar asa li se zice, fetele.Cred ca am mai zis asta pe undeva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :D Cand am vazut postarea lui Schnuppe dupa a mea, m-am si gandit ca am scrantit-o, deschid gura rar si si-atunci zic o tampenie si evident ca lupul nu doarme si m-a inhatat!  :D

Revenind la magnolii, eu tare o iubesc pe Susan, n-ai nici o treaba cu ea, creste perfect ordonata, n-ai ce taia la ea, daca totul merge bine mai face cateva floricele si la sfarsitul verii ca sa-ti aduca aminte de bucuria din primavara si florile mai sunt si parfumate. Ce vrei mai mult de atat? 
Asta pe langa faptul ca atunci cand am plantat-o habar n-aveam ca vrea pamant acid si totusi s-a descurcat de minune cu pamantul care il avea...e o buna bucata de vreme de cand vreau sa cumpar un pH-metru, dar tot l-am sarit ca au fost altele mai urgente...dar cred ca la primavara cumpar unul...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Draga Claude, eu zic sa nu mai dai banii si pe Ph-metru, vezi tu cand nu-i convine ceva.
In general magnoliile nu se taie, deci inclusiv Susan.

La mine tata a umblat cu foarfeca la ea (scuze dar nu stiu soiul, in schimb la primavara promit poze pentru identificare) in ideea ca ii face coroana si se inalta, adica o forteaza sa creasca in sus mai mult  (nu ma pot opune ca suntem 2 gradinari si el este ajutorul meu de nadejde).

Anul trecut magnolia mea a facut flori de 3 ori, dar, ca intotdeauna este un dar,este pitica si nu vrea sa creasca neam. Eu acum o estimez ca avand aprox. 1-1.2m dupa cca. 4 ani.
Ce pot recomanda din experienta este sa-i pui ingrasamant granulat pentru plante acidofile, este magic!

Carina

Eu am tot magnolia Susan, acum aflu ca i-ar fi trebuit pamant acid  :(
Pana acum i-a mers foarte bine si fara iar anul asta a inflorit si la sfarsitul verii, ceea ce pentru mine a fost o surpriza ca nu stiam ca e remontanta.
Rezista foarte bine la inghet, am protejat-o doar in primul an

einsteinitza

Carina, Susan e o bijuterie, face flori cateodata si in timpul verii, cate una ici colo, le mai parleste soarele, dar face.
Nu le pun ingrasamant, acid ci doar mranita roamna.
Cat despre taieri, eu la Susan am taiat putin doua ramurele, ca veneau in drum, spre sfarsitul primaverii,dupa inflorit. Spre stupoarea mea frunzele din interior, care acum erau mai expuse, s-au ars pe mijloc de la soare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Cum ar fi oare sa avem in gradina magnolii a caror flori sa aiba 30cm?  +hypno
http://jury.co.nz/jury-plants/jury-magnolias/  Pun link-ul sa se mai oftice si altii privind pozele, nu doar eu.  +ham

claude

No ca m-am socat!  +hypno +hypno  
Sunt si de vanzare!!!!!   :-bd  Ba pe dracu', n-am citit pana la capat, ciuciu "overseas", ca parca-s din Noua Zeelanda, nu? +ham
Ika   :P  nu mai face sange rau la populatie!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Da, te-ai gandit la binele nostru! ::)
Black Tulip parca seamana cu Genie care a comandat-o Es.

cristinaf

Am gasit si de vanzare, ca de cand am vazut pozele tot caut sa vad cam pe unde ar exista asa ceva, dar pana acum am gasit doar in Anglia.  :(
http://www.readsnursery.co.uk/acatalog/Magnolia.html

claude

Pai Anglia nu-i asa departe!  ;D  Mie mi-ar cam sta mintea sa cumpar... +ham. Poate facem de-o gasca  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

M-am uitat ce se spune despre toleranta la frig si vad ca sta bine, fiind recomandata pentru zonele 5-9, dar problema, zic eu, ar fi transportul, cat ar costa si cat de repede ar putea ajunge plantele ca sa nu moara pana sosesc.

einsteinitza

Pana atunci, la Carefour au magnolii cam  de 50 cm, frumoase, cu multe ramuri, cu mici bobocei formati, la reducere.Soiuri Susan,Soulangeana, Stellata.Pret 49 lei.Eu am luat doua sa pun si in spate magnolii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Magnolia mea asa cum arata azi dimineata. Stie cineva ce soi o fi?
Este mai tardiva decat soulangiana si pare a fi cam pitica, n-a crescut mult in inaltime in ultimii ani.

Elena_E

Quote from: ika on February 03, 2011, 10:36:22 PM
Cum ar fi oare sa avem in gradina magnolii a caror flori sa aiba 30cm?  +hypno
http://jury.co.nz/jury-plants/jury-magnolias/  Pun link-ul sa se mai oftice si altii privind pozele, nu doar eu.  +ham

Se pot cumpara de la diverse locuri, eu am cumparat magnolia grandiflora de la multeplante.ro, ( aprox. 20 cm diametrul florilor),
Sunt foarte multumita, :D
http://www.multeplante.ro/
http://www.multeplante.ro/plante-ornamentale/copaci-de-parc/magnolia-grandiflora/cId-32/sId-41/pId-207

paraschivvvv


GetaV

Quote from: flordel on April 28, 2011, 12:20:22 PM
Magnolia mea asa cum arata azi dimineata. Stie cineva ce soi o fi?
Este mai tardiva decat soulangiana si pare a fi cam pitica, n-a crescut mult in inaltime in ultimii ani.
Seamana cu niigra

flordel

Multumesc Geta, cred ca ai dreptate, seamana si la flori si la inaltime...deci max vreo 3m trebuie sa astept de la ea. :-bd

Elena_E

Quote from: flordel on April 28, 2011, 12:20:22 PM
Magnolia mea asa cum arata azi dimineata. Stie cineva ce soi o fi?
Este mai tardiva decat soulangiana si pare a fi cam pitica, n-a crescut mult in inaltime in ultimii ani.

E Magnolia liliflora Nigra cu siguranta, max. 3 m va avea la maturitate,
E un soi foarte frumos ;),


einsteinitza

Foarte frumoasa, o culoare mai intensa, chiar arata bine. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Magnolia mea adusa din Danemarca( nu stiu ce soi este) este plina de seminte ce sper sa se coaca luna viitoare,ca sa pot oferi doritorilor de inmultit