Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Io zic s-o tratati cu niscai pamant acid,asa poate se simte

vikcelmic

In seara asta mi-am vazut ghivecele cu magnolii. Pamantul era bocna. De Anul Nou le-am udat ca n-o mai facusem de vreo 2 luni.  +ham Sper sa nu le fie fatal.

einsteinitza

De ce nu le-ai plantat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Ca m-am tot sucit, ca nu-i spatiu, ca tre sa fie-ntr-un loc unde sa aiba 6 m de jur imprejur fara vegetatie etc. Prostii, acum o sa iau altii, direct mari.

doinabacau

 Nu vreau sa fiu bau-bau,dar am aflat ca nu toate magnoliile  infloresc,de aceea e preferabil sa fie inflorite,cand procura,ceea ce e mai dificil. Eu am un puiut caruia nu-i merge bine de loc,si acum aflu ca este o planta acidofila! O sa-i pun niste ace de brad,cu prima ocazie,sau.poate un pic de otet.

einsteinitza

Doina, cum adica nu infloresc?
Cat despre acid, eu nu pun si nu au fost probleme. Ce pateste, de ce nu-i merge bine?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Va anunt cu rusine ca am facut o comanda la Sieberz. Cat ii denigrez eu, au o magnolie speciala culoare inchisa, e un cultivar ceva mai nou din cate am inteles din cautari, si o culoare frumoasa, inchisa.
Voiam sa va spun asta poate va tenteaza. Poate vad ca imi trimit un bat minuscul si slabanog, dar asta e.N-am gasit-o in alta parte.

http://www.witt.ac.nz/Content/sub/100011693.aspx
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Iti doresc sa o primesti pe insasi Genie  +apl
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Pai am comandat-o, sa vedem ce vine de fapt ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,dupa cata reclama ii face la Genie ,cred ca e ceva deosebit,numai asa cum spui ,sa iti trimita planta viguroasa ,nu un bat  :D.
Daca infloreste de 2 ori pe an ,si e si mirositoare ,de culoare ce sa spun "e super " +apl ,sa ai noroc de ia !

einsteinitza

Multumesc. Nu ma uit la reclama de pe S., dar am cautat putin si e minunata, are referinte excelente si e foarte rezistenta la frig.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

Quote from: einsteinitza on January 26, 2011, 10:13:54 PM
Doina, cum adica nu infloresc?
Cat despre acid, eu nu pun si nu au fost probleme. Ce pateste, de ce nu-i merge bine?

      Cred ca are prea mult soare.Am aflat ,dupa ce o mutasem, ca magnoliile au nevoie de un loc ferit de vant si se simt bine daca primesc soare  catre sfarsitul zilei.Poate cele mature il tolereaza mai mult,dar  plantele tinere il suporta mai greu. Mi-am propus sa o transplantez,dar mi-e teama,mai astept.

victoria222

Stie cineva cum sta treaba cu Magnoliile copaci, si Magnoliile arbusti ? Am si eu trei Magnolii: Betty, Soulangeana si Susan. Toate sunt arbusti, iar eu imi doream macar un copac. Cand le-am cumparat , nu m-am priceput sa intreb inainte cum sunt, cu tulpina sau fara.... Ideea este ca doresc o Magnolie care sa creasca copac cu o singura tulpina. Dupa ce specie sa ma uit?
P.S. Si pentru cei care doresc sa cumpere magnolii de la Sieberz, iata cum arata cand le primiti:   nu cred ca are 30cm, dar si pretul era destul de mic- 35lei

cristinaf

Nu cred ca sunt soiuri speciale, ci sunt magnolii altoite pe trunchi inalt. Am vazut la multeplante Magnolia Heaven Scent altoita pe trunchi de 125cm.

GetaV

Si magnolia mea avea tendinta de tufa ,dar am tuns -o si acum creste copac

victoria222

Da, dar ma gandesc ca daca specia pe care o ai este in mod natural arbust, va lastari oricum din radacina in viitor, plus ca nu stiu daca ii va merge prea bine la inaltime si fara umbra la radacini. Plantele care sunt arbusti isi umbresc in mod natural radacina si au alta toleranta la caldura/seceta fata de plantele-copaci...presupun doar  ???

sicamin

Victoria ,si eu am pus gand rau la o magnolie alba stelata ,care e un arbust dar are o ramura mai dezvoltata si vreu sa o fac pomulet.Si alunii sant arbusti si am incercat sa-i dirijez ca pomi ,si am reusit.Intradevar in fiecare primavara trebuie sa elimin o multime de pui ,care cresc pe langa.

cristinaf

Nu cred sa existe probleme cu lastaritul din radacina, pentru ca in caz contrar multi dintre cei care au magnolii mature ar trebui sa aiba de dat primavara puieti, ceea ce nu am vazut, asa cum se intampla in cazul alunilor sau al liliacului. Mai curand, magnolia are tendinta de a ramifica, in detrimentul unei cresteri verticale.
Ma gandeam ca o altoire pe trunchi inalt, poate scuti dirijarea sub forma de copacel. Am vazut ca a mea e altoita, cred ca la fel sunt si marea majoritate a celor comercializate, dar punctul de altoire e foarte aproape de sol.
Am citit ca pentru a mentine umiditatea si pentru umbrirea radacinii, se recomanda scoarta de copac sau mulcire.

victoria222

De asta intreb, Ika, pentru ca punctul de altoi la magnoliile-copaci pe care le-am vazut nu este in nici un caz sus, sub coroana. Inseamna ca sunt anumite specii care cresc sub forma de copac. Ma mai documentez pe internet si va spun ce am aflat

penelopa

Nu va mai faceti iluzii cu magnolii copac. >:( Am eu una  (alba) cumparata copac de la Institul Agronomic si, de 7 ani,  nu e in stare sa faca si ea macar o floare  >:(
In poza de mai jos se vede magnolia cu pricina, in dreapta tamarixului.
http://penelopa.sunphoto.ro/casa_si_gradina/23291361

penelopa

Aaaa, si  desi e copac din nastere (n-am vazut niciun pct. de altoi), nu inseamna ca nu-i crescuse 2 lastari de jos, chiar lipit de trunchi. I-am taiat fiindca nu puteam sa-i desprind.

sicamin

Magnolia mea stelata ,pe care vreau sa o fac copac ,a inflorit deja si are acum al 4 an,deci stiu ca infloreste  :D .

doinabacau

  Acum cativa ani,cineva oferea o magnolie spre vanzare si a specificat ca inflorise in anul precedent,deci va inflori mereu! Iar cine intermedia vanzarea ,a spus ca nu toate vor inflori.Din ceea ce spuneti,concluzionez ca avea dreptate. Mai stiu ca magnoliile  cresc greu si nu se prea taie,ele formand o coroana frumoasa,in timp.

GetaV

Este adevarat ca nu se tund si cresc greu ,dar sa tunzi ce creste pe langa,merge.Si cu infloritul ,sunt ani in care infloresc abundent si ani in care au mai putine flori ,ca orice arbust sau copac

einsteinitza

Nu toate magnoliile cresc greu, doar soulangeana.De ex. Betty creste foarte repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro