Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

GetaV

Gabi Jalba, ai longevivi in familie  daca vrei seminte si banuiesc si sa vezi florile? :D :D :D :D

gabriela jalba

Pai !!!! Bunica a dus-o 96 de ani (fara boli ).Una din matusi 90+,cealalta 90-...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

Multumesc  pentru indicatiile de insamantare la magnolii


paraschivvvv

Din semintele de grandiflora din propia magnolie am sa semana prin 2 metiode-una prin razuirea semintei pe o parte sai doi seminte puse cateva zile in apa si apoi semanate sa vad ce va iesi.Ma bucur ca magnolia galbena de la Sieberz plantata anul trecut are muguri ,trecand peste iarna grea ce am avut-o cand ma gandeama ca o pierd

einsteinitza

Magnolia alba e prima care se deschide la mine.E drept ca e intr-un loc mai ferit.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

E tare delicata magnolia ta.
La mine Leonard Messel ,a dat primul tonul

Mihai

Es,imi place tare mult magnolia ta.
De cat timp o ai in gradina?

einsteinitza

Am plantat-o acum doua toamne. Abia anul asta si-a aratat frumusetea.
Ma bucur ca-ti place.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Si eu am una alba stelata care face anul acesta primele floricele. Este pusa din toamna trecuta in gradina.Am cumparato in ghiveci si abia toamna am puso direct in gradina. Am pus si cativa lastari din cea mov cu flori mari dar numai unul sa prins,chiar o creanga mai mare ,la care nui dadusem sanse. Voi vedea mai tarziu daca e boboc sau frunza mugurele ce-l are. :D


Mihai

Inclin sa cred ca voi cumpara si eu una ,dar trebuie sa ma gandesc unde o voi planta.
Trebuie sa-i gasesc un loc ferit pentru ca la mine cam bate vantul :D

einsteinitza

Si la mine e problema asta, pentru ca gradina e de-a lungul apei. Se formeaza curenti reci in lungul apei. Nu am vrut sa pun gard compact , doar de plasa, ca sa nu inchid perspectiva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

CLAUDIA

Magnolii inflorite pe unul din bulevardele de la mine din oras. Pene, ..le vezi cat de frumoase sunt???
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

einsteinitza

Superbe, ma gandesc cat mai am de asteptat ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Aiurea,stati linisti,eu patru magnolii diferite si...bate vintul rau de tot.
Nu au nimic !
Este adevarat ca nu am cumparat exemplare mici,ci cu talia de peste 1 metru cu originea contolata.Pe cele mai delicate le-am legat bine de cite un tutore special conceput.
Important este ca ele sa fie exemplare de buna calitate ,sa nu fie mici,sa fie plantate corect iar substratul folosit sa fie asa cum trebuie.
Inainte de a le cumpara am intrebat serios la "horticultura",chestiile astea cu vintul sint vrajeli.

Corina: indica, te rog,si numele printesei .

penelopa

Claudia, tot ce e din Brăila e MAGNIFIC! ::) ;D
Uite, eu am luat un adevărat pom de magnolia albă (acum 5-6 ani, nu prea ştiam atunci de denumiri :)) de la gardena din incinta Institutului Acronomic din Buc. şi, deşi e de acum un copăcioi de  peste 3 m, n-a făcut nici măcar o floare. >:(
Dacă nici în primăvara asta nu face nimic, o fac de râs cu una din Brăila. ;)

mihail

Cum sa nu infloreasca in atitia ani niciodata ?
Ce ti-au vindut domnii aceia ?

paraschivvvv

Magnolia este planta frumoasa si printre primele flori de primavara ,chiar fara frunze,dar cu care trebuie sa ai rabdare multa;la mine grandifloara are bobocii gata de inflorire(este mai intarziata decat in alte zone caci la noi au fost geruri de cca-23 grade in aceasta iarna ca nici-o data si nici acum nu este prea cald)iar stelata pitica fiind la primul an de la plantare a inflorit;anul acesta ar fi al treilea an ;are muguri dar sa vad daca vor inflori dupa gerul din iarna;si totusi magnolia este o planta de clima mediteraniana dar care se poate adapta la noi

gomez99

in curtea ministerului de externe este o magnolie uriasa. cred ca are peste 6 m inaltime, e ditamai copacul. nu sint foarte sigur dar cred ca este o soulageana. la manastirea pasarea linga bucuresti cred ca sint peste 3 duzini de magnolii. soiuri comune, nimic special dar arata tare bine cind infloresc toate.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

mihail

Paraschivvvv, este cam relativ ce spui tu.
La mine,in aceasta iarna au fost temperaturi intre -26 si -30 grade C.
Dupa cum vezi in fotografia magnoliei din gradina mea,nu sint probleme

costieanuconstantin

prin cismigiu am mai vazut in tineretea mea niste magnolii !!!

mihail

Magnolia din fata Prefecturii din Iasi.

sicamin

Frumoasa magnolie  :o ,dar se vad si norii care se indeparteaza de Iasi :D ,asa ca maine va fi zi frumoasa de lucru . ;D

mihail

Si un detaliu,pt. a putea observa floarea cit mai bine,