Plumeria

Started by Ella, August 10, 2008, 09:23:06 PM

Previous topic - Next topic

carmenn



Plumeria mea...acum incepe sa se deshida. ;) Miroase superb ;)

Ella

Carmenn esti o fericita, sa-ti traiasca si tot infloreasca!

martipan

Carmen,esti o norocoasa ,e superba,felicitari !

carmenn

Multumesc in numele ei...are tot meritul :D

carmenn

As vrea eu sa creasca atat de repede...
- asta am adus-o cu mine din concediu, spre disperarea sotului care cauta prin aeroport metode de ambalare a florii, si solutii pt transport ;D, smulgand de la mine promisiuni ca e ultimul concediu din care  plec cu copaci pe avion ;D 8)
Cele de pe ebay arata asa :


mai au sa creasca doar un pic... :D

martipan

Ooo,sunt tare frumusele,Carmen,au crescut frumos ! ;)
Sa ni le arati cand se fac mandrele mari  ;) !

carmenn

Au chiar o luna, procentul de germinare a fost destul de  bun, din 100 de seminte, 60 sunt deja plantute, si unele mai intarziate mai incep sa se miste....
In camera in care le tin nu am soare decat dimineata, si cred ca de aici se trage ritmul lent al  unor seminte. ;)

lyana

Foarte interesanta plumeria ta Carmen , are o floare destul de frumoasa , sa-ti traiasca , sa ai parte de multe flori de la ea!!!!! :-*

carmenn


Floarea s-a deschis mai mult :

martipan

Superba!!!!!
Acuma le asteptam si pe cele din seminte ;D !!!
Dar ce muuuult tine floarea,cate zile/saptamani dureaza inflorirea?  ;)

carmenn

floarea deschisa dureaza cateva zile doar... asta e al nu stiu - catelea rand de flori caci se deschid pe rand.
Prima pozata imbobocita s-a dus demult... abia acum mi-am facut timp de sedinte foto cu plumeria ;D

martipan

Aaaa,acuma m-am lamurit,credeam ca tin florile ca la orhidee  ;D !
Oricum,e prolifica domnisoara ,si e tare deosebita !

Myrela

Carmen, ai 60 de plumerii??!!??     ??? peste cati ani te scot afar' din casa?  ??? nu fi trista , te salvam noi de la ''invazia ''lor

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

myky

da astea nu fac lastari ;D
myrela, lamele sunt la mine, de la plumeria mi se trage :D

Myrela

Io , citind topicu', imi imaginam  ::) 60 de copacioi de 1,x metrii..........cum sa nu ajutam fata? nu cred ca sant singura asa de saritoare pe-aici? sau da? :-[ :D
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

martipan

 :D :D :D Eu ma abtin,deja am petrecut cateva ore,mai demult, tot uitandu-ma la deferite varietati de plumerii,si m-a luat cu lesin !

Johana

Myrela nu est singura...dau si eu o mana de ajutor!!!! ;)

carmenn

pai, cum sa va explic...am luat un set de seminte cu peste 50 varietati de plumeria...eu pastrez primele 50, restul le dau, au mai iesit de la ultimul recensamant cateva... ;D
A si daca se fac mari ca si copacii , mai construim o sera ceva, stam noi in cort si plumeriile in casa, gasim o soluti,e le taiem sa intre supraetajate ;D si apropo, se inmultesc si prin butasi...doar ca butasii sunt mai grosi :D

Myrela

Cand or fi ''de maritat'' aici sant , sa nu ma uiti te rog frumos, nu conteaza varietatea sau altceva, poate scap de lame :D  ??? [vb pe pm]
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Nicol Caloian

Credeti voi, gasca e mai mare. Credeti ca eu nu-mi bag ungia in gat?

myky

io stau la curte, in concluzie, poa' sa creasca.

doina

Cand vor fi de dat plumeriile mici
Cred ca voi fi  si eu aici
Si promit ca daca le mai las la servici
Ca la nu mi le mai fure cineva de aici
Promit ca le voi pune lipici

vivi23ro

ce culori de plumerii sint de dat si cu cit?Carmenn?

carmenn

eu nu am de dat in urmatorii 2 ani, pana nu vad ce culori am.
am cumparat un mix de seminte, deci nu stiu care ce culoare e...
te-au indus ceilalti in eroare, care deja fac coada pe cand vor creste ale mele ;D

martipan

 :D :D :D :D Hai ca trebuie sa incepi sa ne treci pe caiet  ;D !
Apropo,am aflat un lucru tare interesant :se pare ca plumeriile obtinute din seminte nu apartin niciunui soi anume,deoarece nu vor respedcta intocmai caracteristicile parintilor (in special cele multicolore sau nuantele de roz) ,putand,maxim,sa semene aproape identic cu parintii cu "sange albastru" ,insa niciodata neputand avea un nume certificat !