culori

Started by lovetulip, July 28, 2008, 06:50:15 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

myky imi place cufarul ala
are cumva sertare si lo loc de rochii?
poate sta pe verticala?
io unu de ala imi doresc

myky

cufarul ala este lada de zestre a bunicii mele, are 100 de ani.  nu are sertare ( in el avem scaunele pliante), se poate adapta pe verticala, dar nu
m-a interesat ideea.
98% din obiecte provin din familie.

gabriela jalba

Esti tare Myky!!!!! Am si eu cite's unele,dar inaintea mea a fost mama,care nu suporta vechiturile si a facut vint la toate. Ce-a ajuns la mine,a ajuns doar incapatinarii bunicii, de a ceda furiei de modernizare a mamei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

am avut norocul sa nu fim demolati, si atunci am scos lucrurile de pe unde erau depozitate, magazii, beci.
nu erau intr-o stare extraordinara, am frecat la ele mult, si cu grija, pentru ca nu vroiam sa arate ca luate din magazin.
cand am facut casa, am stiut clar ca acolo le e locul.

gentiana

lada de zestre a uneia din bunici e o lasa saseasca de vreo 1,8x0,8x1,15m
foarte frumoasa ,dar e ditamai harabaia(muream daca o urcam la mansarda)
tot de la bunici am diverse vase de arama,sticle de diverse forme,un cantar (am vazut ca si tu ai),fiare  de calcat,rame de oglinzi,mobilier mic si ce inseamna zestrea fetelor(sticlarie ,portelanuri si argintarie)
e cam ce-a mai ramas dupa ce o vreme au fost vandute ca sa aiba din ce trai
myky am o intrebare (sper sa nu mi-o iei in nume de rau) ai incercat sa curetzi mobila?
in general mobila se facea din lemn simoda vremurilor era sa o dai cu baitz sau cu un soi de vopsea pe baza de apa si apoi cu lac
se poate curata usor si apoi de relacuieste
asa vezi daca cumva lemnul nu are nevoie de tratamente(anticarii sau de intinerire)

myky

cu exceptia cufarului, toata mobila a fost vopsita verde, asa ca a trebuit sa ard vopseaua sa o baituiesc si lacuiesc.
lada de zestre a fost si ea lacuita, dar incolor

gentiana

ok
oribil obicei sa vopsesti mobila in verde,si la bunica-mea e un bufet biedermayer vopsit in verde si e dupa parerea mea e hidos( daca nu pofteste cineva la el si-mi revine mie )abia astept sa ajung la lemn si sa incerc sa-l scot la culoarea lemnului natur

myky

sa vopsesti un biedermeier chiar mi se pare o crima, din cate tin minte, si furnirul este deosebit la piesele acestui gen, nu stiu cum ai putea sa-l scoti la lumina.

gentiana

crima n-am facut-o eu
cand bunicii mei au plecat in refugiu si-au lasat in casa toate lucrurile,au plecat cu 3 copii mici ,cu ceva haine si cu cateva perne si plapumi si 2 oale,atat li s-a permis sa ia in spatiul alocat spatiu
cand s-au intors din refugiu si-au gasit casa goala si in vreo 2 ani si-au recuperat diverse lucruri de la vecini ,neamuri sau diversi
bufetul l-au gasit in cealalta parte de oras ,vopsit verde ca sa nu fie recunoscut( ce n-au stiut noi proprietari e ca oglinda era gravata cu niste flori si in buchet erau scrise initialele strabunicului si era trecut in actele de dota ale  strabunicii,asa l-au recuperat)
din pacate de la razboi incoace  asa a ramas(bunica-mea motiva ca l-a lasat asa ca nu batea asa de rau la ochi ca ar fi mobila boiereasca;bunica-mea fiind austriaca ar fi putut ajunge usor in siberia)

myky


gentiana

mda........ in perioada aia s-au pierdut multe (lucruri,mobile,carti)

gabriela jalba

Hai sa alegem alte culori din paleta!!!!!
   Am mai zis ca iimi place albastru,

Quote from: gabriela jalba on September 19, 2008, 06:58:37 PM
Casa mea mi-o fac alba.Asa mi-am visat mereu:o casa alba in mijlocul verdetii si a florilor.

Asa am si facut-o. Pe afara e alba,cu geamuri si usi albe. Acum vreo 20 de ani imi doream bucataria rosie si cautam gresie rosie de moarte. Nu se gasea nicaieri.Unul de'si deschisese magazin cu alde-astea zicea ca dureaza f. mult timp,ca sa pleca in germania sa-mi aduca...Acum!!!! bani sa ai,ca gasesti toate culorile. La chit e problema;am cautat rosu de m-au luat toate alea!!!
Si inca ceva: sa stiti ca tot ce-i rosu e mai scump(la aceles model,aceeasi calitate).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Si casa noastra e alba si pe dinafara si pe dinauntru :), exceptie facand bucataria care e albastru deschis si camera baiatului, care e vernil .

gentiana

io nu suport suprafete mari de alb..imi suna a spital
io am  doar tavanele albe in casa

io in diverse case am dormitoarele in culori pastelate lila/somon/roz vechi
si dormitorul meu de copil era  in copilarie un trsandafiriu pal si dupa aia de pe la  8 ani pana pe la 2a0 si ceva cand am plecat de acasa ...a fost albastru cu auriu(culorile regalitatii franceze,dar sa stitzi ca n-aveam si strema cu cei trei irisi-ca nu-s crini ,e traducerea proasta -erau crini de apa-irisi de balta) ;)

gabriela jalba

spitalele au inceput a fi colorate ,ca cica stimuleaza tonusul psihic al suferinzilor. Pt mine albul la casa e cea mai comoda culoare : orice stricaciune se repara usor,acoperirea e perfecta, nu ridica probleme de asortat culori,e luminos....se vad bine florile,si ea dintre verzaciuni....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

io spun ce inseamna pt mine o casa alba
imi pare rau dar in materie de culori ,io vreau mediu colorat ,asta nu inseamna ca mi-as face in casa un perete rosu sangeriu,sau unul portocaliu ,sau negru......nici macar unu albastru ,chit ca imi place la nebunie culoarea
stiu ca se intretine usor,dar mie nu-mi plac lucrurile usoare
nu mi-as vopsi casa interior/exterior in alb,dar mi-am luat canapele albe,mobila de culoare deschisa  si am parchet  deschis si in bucuresti si la snagov;asta nu inseamna ca e altii nu pot sa aiba casele albe-alegerea le apartine
stiu ca a fost o moda a interioarelor albe-designerii americani au imprimat asazisul  design californian ,dar ma bucur ca a trecut

gabriela jalba

habr nu am avut de moda "alb",dar la mine a fost asa mereu. Eu mi-am facut mereu singura curatenia in casa si reparatii,si varuit si vopsit, asa ca trebuia sa-mi aleg cea mai convenabila solutie. Am totusi in camera de zi(la bloc ) un perete albastru cu ...patrate?...mai inchise. Poti vedea in citeva poze din pagina asta http://good-times.webshots.com/album/569476968qLdlyK
In realitate e mult mai fain. Toti cei care au fost pe la mine au spus caau avut senzatia de..ceva dupa un grilaj....O continuitate a spatiului inspre afara. E tot de mine facut cu muulta munca si dichis.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Niic noi n-am facut dupa moda "alb"  ci dupa nostalgia Greciei :) , plus ca asa cum zicea Gabi, e multa lumina .Eu spitalul il asociez cu mirosul nu cu culoarea :) .Dar fiecare cum ii palce :)

ozimandias

Si eu tot alb am avut si am in casa.
Erau atatea culori incat... Si am vazut atatea case colorate incat...
Mie chiar imi place albul la casa. Iar casa Gabrielei Jalba mi s-a parut minunata, asa alba...

Ella

Eu am bucataria alba si aproape toate aparatele negre. Cele care nu sunt negre, le-am ascuns  :D :D :D Pe ici colo, am cate o pata de culoare (o cana colorata, un suport de ceva mai "socat" etc.)

ozimandias

Da... si am uitat sa precizez: mobila, in general este inchisa la culoare, la fel si parchetul. Doar in camera copilului se face exceptie  :D.
Iar eu nu mai am faianta si gresie in bucatarie, ci peretii sunt vopsiti cu alb si am parchet  :D (bine, dar aragazul nu-l mai am acolo  :D)

penelopa

Culorile ni le alegem in functie de ce ne transmit ele.
Pe mine, culorile tari ma fac sa ma doara capul ............ si ochii :(
Sunt adepta culorilor de pamant: crem, galben, cafeniu, maron, verde  (culorile toamnei).
Fiindca  albul iti da senzatia de mult spatiu, am ales aceasta culoare (ca si Gentiana) numai pentru tavane.  Restul peretilor sunt bej, galben, verde deschis si albastru deschis. 

gentiana

pt mine grecia e alb si mai ales albastru
fiecare isi alege casa pe care o doreste
mie imi place albul la imbracaminte,am purtat si port mult alb (mai ales vara)
albul il folosesc pt perdele,pt huse,pt cosurile pisicilor(musai sa aiba saltelutele invelite in cercefel alb,pt desuuri ,pt robe de chambre(care nu-i tot una cu traditionalele capoate romanesti)
imi plac florile albe(lalelele albe in numar cat mai mare  imprastiate prin vase de diverse forme si culori ;trandafirii albi pusi in vaze inate de cristal.tuberozele puse in vase contorsionate .......)
imi plac culorile de toamna si de pamant in gradina ,in casa nu (pt mine toamna -cea tarzie -inseamna moarte)
imi place insa albul imaculat al zapezi cand se aseaza ca o plapuma peste campuri ,dealuri  si vai sau cand imbratiseaza brazi si copacii golashi