Gardenia bolnava

Started by marinica, February 26, 2007, 01:47:34 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Si chiar daca nu va intereseaza evolutia gardeniei mele, eu tot va spun ca tocmai am fost la farmacie sa cumpar ceva cu...... chelati de Fe. Si fiindca n-avea chelati,  am luat sirop pt copii:  "Ferrum Hausmann".
Ce zici Simona 2,  siropul asta are chelati sau o sa-mi cheleasca planta daca-i dau sa-l bea?

myky

io ti-am spus sa-i pui fuda rosie da nu ai vrut, descant-o

gabriela jalba

imi pare rau Pene.... dar eu am observat ceva frunze mai galbioare....Sa stii ca un "leac babesc" zice ca sa infingii cuie(de ale mari si groase) in pamint la flori...Trebuie sa recunosc ca am ascultat si am pus si la gardenie si la hibi
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Eu am cumparat de la farmacie , fiole cu fier  ( si i-a priit la momentul respectiv ). Daca mai tin minte bine e 1 leu fiola .
La mine tocmai a murit si a 3 gardenie ...

gabriela jalba

Vai,Doamne!!! Ai luat macar lastari sa pui la prins?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Mai, siropul il l-am dat,  planta am mutat (si mai la umbra ca venea dupa amiaza soarele la ea) si... astept sa vad ce se mai intampla. Oricum,  dupa o zi arata foarte bine. Isi desfacuse mai multe flori care pareau... parca... mai albe si mai parfumate!

myky

si batoasei mele se pare ca-i merge bine, au aparut frunzulite noi

roda

Va rog sa ma ajutati cun sfat referitor la gardenia mea.frunzele sunt de culoare verde deschis si se innegresc pe margini.Dupa aceea cad pe rand. De inflorit nu se poate vorbi.arata tot mai rau.

[attachment deleted by admin]

penelopa

Roda,  mergi la "Identificarea unei boli sau a unui parazit" si citeste topicul "Gardenie bolnava".
Acolo,  noi am mai scris cate ceva despre suferintele gardeniei.
In orice caz, faptul ca gardenia ta are frunze decolorate,  ar putea fi consecinta unei lipse acute de Fe.

roda

Fetelor,cum se administreaza fiolele de fier?La fiecare udare? s-au ca si fertilizantul?Multumesc ptr. sfaturi.o sa le pun in practica.Poate invie si gardenia mea pana nu moare de tot.

penelopa

Roda,  nu stiu exact cum  li se administreaza gardeniilor chelati de Fe dar eu am pus 3-4 picaturi intr-o sticla cu apa de 2 l si am turnat la radacina de 3 ori la interval de o saptamana.
Gardeniile eu le-am  tinut  vara asta, afara,  la umbra sub liliac si le merge excelent.  Le-am udat numai cu apa de ploaie iar cand n-am avut, le-am udat cu apa de fantana in care am pus 1-2 picaturi de otet ( pet de 2 l). Le-am pulverizat cu apa pe frunze ... aproape zilnic. Cand ploua,  beneficiau si ele de de ploaie dar aruncam  (dupa o zi) apa stransa din suportul ghivecelor.
Din 2 in 2 saptamani le fertilizam cu  ingrasamant universal.

roda

Multumesc am sa incerc de astazi sa o scot din anemie.

gabriela jalba

Si amea trece periodic prin situatii de astea ,dar isi mai revine. Ia nu lastarel si pune la prins ,ca sa mai ai una in rezerva.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

De unde ai luat  chelati de Fe ??? Eu am mai multe anemice...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

roda

Am cumparat Clorostop de la un magazin de plante.Si gardenia mea e un pic mai vioaie.E un preparat pentru prevenirea clorozei ferice.

vernil

Eu zic sa nu te sperii, las-o sa stea in lumina, insa inainte fa-i un dus, mai ales pe sub frunze, si daca ai posibilitatea stropeste-o cu un insecticid, eu folosesc perfect-plant. Sa stropesti planta cu insecticid dupa ce ii faci dus, si de la distanta.
Deci, intai dus cu jet mic, apoi insecticid de la distanta (o ingheata daca este rpea de aproape), lasata intr-un singur loc, in care sa aibe si lumina. Sa rupi frunzele uscate. Vor da altele noi.

gabriela jalba

Ieri a inceput din nou sa infloreasca. Mi-e ciuda pe ea ca face florile pe rind.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de florile ei parfumate . La mine nu a rezistat .

penelopa

Fetelor, discutiile despre gardenia bolnava le-am continuat la "Identificarea unei boli sau a unui parazit"  la topicul... .. Gardenie bolnava!!!

gabriela jalba

Roda,am descoperit si eu clorostopul umblind dupa sulfat de fie.Am dat-o dupa indicatii si parca-parca...oricum dupa ce trec cele 8 zile,am s-a mai stropesc 1 data,dar am sa si o ud cu solutie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Am vazut gardeniile in Ggrecia, sunt arbusti mari si frumosi, florile sunt cu mult mai amri decat ce avem noi in ghivece. Am observat ca si crescuta direct in gradina, gardenia cheleste, are frunze mai mult in varf. Ceea ce insemana ca asa arata ea, cele care sunt in comert sunt 'coafate" sa aibe esteticul OK. Oricum, este o planta care sufera de cloroza si sigur are nevoie de ingrasamant si ceva mai mult fier.

Dan Hibiscus

pls am nevoie de ajutor
am luat doua gardenii de la un magazin de specialitate si din nefericire aveau ceva intrusi , initial am crezut ca pe langa bulbii de flori aparuse ceva mucegai caci in sera era foarte umed si cald si ca atare 2 tratamente cu topsin dar nimic si ieri ma uit mai atent si cind sa vezi ce gasesc
(cosenila)


si pe a doua planta ceva de genu purici
.
Des tropit am stropit imediat cu decis ieri si astazi am luat la purificat cu lanterna lupa si cu scobitoarea caci intrasera in coaja (frunzulita aia de se formeaza inaintea de iesirea frunzelor).

Intreabarea e : este ceva mai bun de facut sau o solutie mai "sistematica" caci atacul era ceva mai tare , nu ca multime ci ca locatie.

cara

brrrrrrrrr.................
pozele is facute de tine, la planta cu pricina?
sau de pe net ca sa ne lamurim noi ce lighioane posezi?

primele vietati par paduche lanos, ii bai mare cu el. io as arunca planta fara sa ma gandesc!  >:(

Dan Hibiscus

eu am facut poze da nu pot sa fac macro  la el si am cautat pe net cu lighioana ce semana cu ce aveam eu pe planta si cred ca avea si oua dar le-am eliminat si pe alea, "cred", si erau invelite intr-un fel de panza lipicioasa.

ah cara esti rea , nu ajuti prietenii la nevoie , :D lasa gardenia sa moara doar sa scapi de bazdaganii , am luat incet incet feiecare coltisor , cam o ora la fiecare a durat

Fleurf

 La prima ai paduchi lanosi care chear sunt o problema. Cere multa rabdare sa-i vanezi pe toti  ::) Eu am reusit sa scap un strepto de ei dar cred ca mai bine de o luna la 2-3 zile il luam la purecat cu betisorul de urechi inmuiat in apa cu spirt. O frunza care era f creata am taiat-o si aruncat-o. Am si stropit cu insecticide  dar nu stiu ce a fost mai eficient vanarea lor sau insecticidul  ;D
Ceilalti par paduchi verzi dar nu sunt sigura ca ce ai in poza aia n-au poposit inca la mine  ;D Doamne fereste!!!