Pages: 1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Gardenia bolnava  (Read 15869 times)
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #50 on: October 12, 2008, 07:58:35 PM »

ambele stiu ce sunt , la doi sunt pureci, iar cu decis s-a facut vreo 5 bai succesive la interval de citeva ore in doua zile vreme.

ce vroiam sa stiu ca : mai este si altceva in afara de alcool si de decis mai bun ca solutie , si as prefera sistematic adik sa intre in sitemul plantei ca poate am mai scapat vreunu

vernil
Guest
« Reply #51 on: October 12, 2008, 08:01:56 PM »

Este foarte eficienta metoda zisa de Fleurf, apa cu spirt, mai mult spirt. As adauga si nitel detergent de vase, stiu ca radeti, dar este foarte eficient. In cazul asta nu dai cu betisorul, ci o stropesti cu un burete inmuiat in solutie. repeti in fiecare zi, macar de 3 ori.
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #52 on: October 12, 2008, 08:03:31 PM »

stropit doar cu decis de 3 ori prin imbaiere in stropire si cu solutie 1ml/1l plus 50ml de sapun lichid

am mai dat cindva mai demult cu un insecticid si nu i-a priit deloc

cara
Roza

Brasov

« Reply #53 on: October 12, 2008, 08:03:50 PM »

apoi noa, sa ne tii la curent cu decesele, sa ne bucuram impreuna cu tine de starpirea parazitilor. sa fii sanatos si sa te tina rabdarea.

nu-s rea, bre, sunt doar adepta eutanasiei!

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #54 on: October 12, 2008, 08:06:33 PM »

Cosenilele
Acestea se gasesc sub frunze si pe ramuri. Excrementele lipicioase ale acestora, "roua de miere", sunt foarte atragatoare pt ciupercile ca mucegaiul negru.
Combatere: stropirea cu uleiuri minerale,taierea sau tratarea cu un insecticid cu actiune sistemica

unde se gaseste ulei mineral ptr plante.

cara
Roza

Brasov

« Reply #55 on: October 12, 2008, 08:09:39 PM »

eu am avut cochenille pe o orhidee. am cumparat un spray de la Baumax, special pt aceste vietati.  s-o vindecat 100%.

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #56 on: October 12, 2008, 08:10:41 PM »

pai si eu cu ala am incercat pe niste cactusi la niste paduchi lanosi si au trait paduchii dar a murit cactusu'

vernil
Guest
« Reply #57 on: October 12, 2008, 08:11:15 PM »

Gardenia este o planta foarte dificila, odata incep sa se ingalbeneasca frunzele pe margini. Zi-ne si noua numele produsului, te rugam.
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #58 on: October 12, 2008, 08:12:57 PM »

eu asa le-am luat ca am dat doar 5 lei pe un ghiveci destul de marisor si isi revenisera chiar cu boboci dar nu mi-am dat seama la inceput de atacul lor , caci de obicei odata pe luna trec cu lupa la inspectie Cheesy mai ales iarna cind e propice lor.

vernil
Guest
« Reply #59 on: October 12, 2008, 08:20:41 PM »

Gardenia este una dintre pasiunile mele, datorita parfumului inegalabil. Am inteles ca nu traieste in conditii de apartament decat 4-5  ani, dupa care ... alta ... Si se inmulteste greu ... Am reusit dupa foarte multe incercari....
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #60 on: October 12, 2008, 08:23:13 PM »

la mine dupa prima gardenie aveam 2 pui asa din joaca incepatorului care in vara trecuta nu asta au murit dar de reusit nu am mai reusit de atunci sa le mai inmultesc , dar prima oara din 2 pui 2 plante

vernil
Guest
« Reply #61 on: March 20, 2010, 07:15:13 PM »

Gardenia este foarte greu de crescut in clima de la noi. In Japonia sunt adevarati copaci. La mine, gardenia a rezistat maxim 2 ani, iarna am tinut-o la rece - adica 10 grade). Fiindca imi place foarte mult, un contrast placut intre verdele lucios si intens al frunzelor si albul stralucitor al florilor, nu exista an fara gardenie ... Vara se pulverizeaza des pe frunze, eventual in gradina, la umbra copacilor.
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #62 on: March 20, 2010, 07:17:13 PM »

eu o pulverizez si iarna , dar pe flori nu ii prea place, nu mai tin la fel de mult , dar o gardenie e greu de imbolnavit ptr ca mai intai trebuie aclimatizata si asta dureaza ceva ani

succes

Erwin
Roza

Cluj Napoca

« Reply #63 on: March 20, 2010, 08:08:07 PM »

Dar plantele ce le gasim prin florile nu sunt gata aclimatizate la clima de la noi? Cheesy

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro
gentiana
Guest
« Reply #64 on: March 20, 2010, 08:15:02 PM »

nope ,sunt ca sa tzina maxim un sezon
(daca ar tine mai mult cui ar mai vinde?
GetaV
Roza

Bucuresti

« Reply #65 on: March 20, 2010, 10:13:15 PM »

Eu nu ma plang ,am 2 de cativa ani ,acum sunt pline de boboci ,dupa perioada de pauza din vara cand sunt in crestere

vernil
Guest
« Reply #66 on: March 20, 2010, 10:16:04 PM »

Pai la tine e Gradina fermecata, ai camelii de multi ani, ale noastre de mult sunt in nefiinta  Cheesy
Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #67 on: March 20, 2010, 11:09:00 PM »

Cam cu un an in urma am primit un lastar inradacinat , de atunci s-a ramificat putin , insa nu creste zdravan, toate frunzulitele sant pe alocuri uscate. Oare vrea mai multa umiditate sau nu-i place iarna la 18 grade? e prea cald pentru ea? de pulverizat......saptamanal, ca mai des nu are cine Cheesy

ma bucur ca mai traieste, dar mi-ar place sa o vad inflorita  Roll Eyes

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
vernil
Guest
« Reply #68 on: March 20, 2010, 11:15:12 PM »

Din cate stiu despre lastari, pana cresc si isi formeaza radacini puternice, ar trebui sa stea la o temperatura ceva mai mare, dar nici 18 grade nu-s putine. Incearca sa o pui intr-un ghiveci adanc, insa cu diametrul mai mic, cu pamant pentru plante acidofile. Primavara este anotimpul ideal pentru schimbare.
Pages: 1 2 [3]   Go Up
  Print  

Jump to: