Kiwi

Started by Dan Hibiscus, July 06, 2008, 12:15:49 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

sal ...am si o mica chestie cu Kiwi asta ....deci totu frumos iau seminte le culeg cu tot cu un pic de pulpa , le pun la frigider pentru o sapt sa simulez frigul , le pun in "minisera" si dupa doua saptamini incoltesc ...toate....si acum apare problema ...se dezvolta pina pe la 2cm dupa care le mut in paharele intr-o alta minisera ceva mai inalta si acolo cresc pina la vreo 4cm pina da prima frunza adevarata dintre cele doua de crestere si aici e faza ...se opreste adik le am la faza asta de 2 luni .
Punctul doi e ca daca lasa o seara fara ca sera sa fie acoperita li se pleostesc frunzele , iar la un test facut am pierdut din 16 plante 10 si nu stiu ce sa mai fac sa depasesc perioada asta si sa se avante la frunzis mai mult .

A mai intilnit cineva problema asta ....unde gresesc?

cara

nu mai stiu exact unde s-a vorbit despre o stropire care se face la plantele astea miiiiiici ca sa nu se mai pleosteasca...
am sa caut si pun link daca gasesc...



edit:

am gasit, uite aici ne-a invatat ionut cum sa insamantam: http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,98.msg18463.html#msg18463

Dan Hibiscus

nu stiu sigur daca se aplica si in cazul meu , deci ele cresc pina la 2 cm deaspura pamantului se opresc si se pleostesc doar daca scot capacul la minisera ca in rest arata bine iar ce spunea ionut se referea la semintele de viloete sau in general ? caci kiwi e un pic mai pretentioasa si ma gandeam ca poate cineva a incercat  si a si obtinut plantute de kiwi din seminte.

cara

deci habar n-am!
io n-am crescut decat avocado!  :D

Dan Hibiscus

sa nu dau in offtopic caci , chiar vreau 2 plantute de kiwi , mai ai vreo seminta de avocado :D ?

cara

iaca ce avocadoi am:

[attachment deleted by admin]

martipan

Ce frumos este  :o , sa-ti traiasca!
Am incercat si eu o data sa prind,prind metoda cu scobitorile infipe lateral,si samanta tinuta doar pe jumatate in apa,insa nu a fost sa fie  :'( !
Cred ca mai incerc o data,vreau si eu  ;D !
Tu cum l-ai prins ?


Dan Hibiscus

am zis eu ca dam in offtopic :D ....raman fara kiwi :((

martipan

Merci mult,Cara,cred ca mai incerc o data,poate imi reuseste ceva de data asta...da pana o "ecloza" magaoaia,mi se albeste barba! :D :D :D

cara

nu-mi mai aimntesc exact, dar cred ca nu dureaza chiar asa de mult...  ::)

martipan

O.k,O.k.,se grizoneaza decat putin  :D :D :D !
Merci mult de informatie,sper sa reusesc! :)

Fleurf

 Eu am kiwi obtinuti din seminte. Am taiat felia de kiwi cat de subtire am putut am pus-o intr-un vas cu pamant si am acoperit-o usor cu putin pamant. Am mentinut substratul umed fara sa acoper cu nimic si mi-au iesit vreo 17 plante pe care le-am repicat cand aveau vreo 5 cm si in anul urmator le-am plantat in gradina. Iata cum arata unul din ei:

[attachment deleted by admin]

cara

sa nu-mi zici ca iarna sta afara!  :o

Fleurf

 Afara sta de vreo trei ierni fara nici o protectie, iar cei care au murit au murit vara trecuta din cauza secetei.

cara

deci maine ma duc si cumpar kiwi sa inmultesc!

costieanuconstantin

daca vrei sa culegi fructe, cumperi de la metro sau bricostore plante gata altoite, ai grija sa intrebi , plantele de kiwi sunt dioice  si sunt altoite cate 2 plante pe acelasi portaltoi,  sunt rezistente la frig prin aclimatizare cresc ca vita de vie ,ii trebuie bolta cu expunere est-sud-vest.,face cam 800 de fructe pe planta matura (adica 5 ani ), intra pe rod in anul trei

cara

tulai!  ::)

deci gasesc de cumparat?
la brasov?  :o

ce inseamna dioice?  ::)

Nicol Caloian

Adica o planta purtatoare de flori barbatesti si una purtatoare de flori femeiesti. De aceea se altoiesc doua plante pe un portaltoi.

cara

aham, priceput!
un fel de hermafrodit!  :D

larisa

In würzburg ,am avut in gradina un Kiwi .copacel  dar stapinul mi-a zis ca nu face nici flori nici fructe ,doar de ornament .Aici in Gröbenzell,vecinul are intins pe gard  un kiwi ,dar timp de 2 saptamini nu i-am dat nici o importanta stiind ca e doar de ornament .azi sa-mi iasa ochii din cap ,vad pe sirma de sus ,niste ghemultoace verzi cam de 2 cm ,si mai mari si mai mici ,eu pina acum nu am vazut nici o floare , cind au aparut astea ?imi zic?.Acuma ,daca vreau si eu un kiwi de asta ce trebuie sa fac?de unde sa iau lastar?de unde stiu care e mister sau care e madam?

Dan Hibiscus

Mai fetelor , luasi si eu doi jenny si un janine , cel janine o duce bine dar cei doi Jenny dupa un atac cu paduchi sau acarieni ca nu i am deosebit bine i s-au uscat frunzele , tijele mai sunt verzi dar se retrag catre tulpina , a mai avut cineva problema asta ?, ca de la doi kiwi super sanatosi am acum 2 bete .
Chiar nu stiu ce a fost de vina , atacul lor , solutia de stropit , apa pe frunze ......pls help :'( :'( :'(

hapylica

Tocmai am semanat kiwi si ma asteptam la mai multe informatii.Le-am semanat pe turba si am pus pet in capul ghiveciului.Le ud prin pulverizare.Le trebuie lumina sa germineze? :)
Cred ca o sa aplic si metoda cu felia subtire de kiwi folosita de Fleur( :'()

einsteinitza

Hapylica, gasesti kiwi de cumparat, de doua feluri.Ma refer la plante sanatoase si dezvoltate nu la ametelile alea din supermarket.
La Fac de Agronomie Bucuresti, gasesti doua surse.Cei Hardy, care rezista in zona de munte, fac fructe mai mici si deosebit de gustoase, extrem de dulci si de parfumate.
De aici a fost infiintata si bolta de kiwi de la Campina
http://www.parohiasfnicolae.ro/galerie-foto.html&id=37 Plantele au intrat pe rod in al treilea an.

La magazinul din fata, gasesti kiwi normal, soi rezistent la clima din zona de cultura a caisului si piersicului, deci mai la ses.Desi eu am piersic si cais, si ma tot gandesc sa iau si din aia.Plantele sunt tot la ghiveci, mari,cam doi metri, anul viitor ar intra deja pe rod..Parca 45 lei un ghiveci.
De ce iti recomand asta, fata de cel din seminte.Pentru ca stii exact care sunt masculi si care femele, fiindca diferentierea o faci doar la inflorit.
Bineinteles, eu nu iau in discutie placerea de a creste planta din seminte, care,daca e mare, trebuie sa incerci.Pentru consum, mai bine iei din astia selectionati, soiuri pentru Romania ,si unde poti alege mai multe femele si un mascul, deci harem. >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

care magazin din fata? de la intrarea in curtea agronomiei?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999