Daunatori

Started by myky, June 26, 2008, 12:23:54 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Anul trecut frunzele trandafirilor mei au fost devorate de viespea croitor. Puteti sa-mi dati un sfat privitor la un tratament preventiv?
http://anasstasia.sunphoto.ro/trandafiri_2010/19380118

einsteinitza

Albina croitoare- Megachile centunucularis.In primul rand vezi ca ai undeva niste lemne pe cale de putrezire, unde isi fac cuib, de aceea si iau frunze. In principiu atacul e scurt si fara importanta, dar vad ca tu ai in exces. Fa o  stropire prin mai, mai ales prin jurul zonei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Intradevar, sint leme in zona...Puteti sa-mi spuneti daca Decis sau Mospilan sint de ajutor, sau exista ceva special?

einsteinitza

Mospilan in mai inainte de deschiderea bobocilor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

L-am gasit ieri pe o frunza de liliac, isi facea gogoasa. Cred ca daca copia chipul meu o luam la fuga.
Ce nu este in regula cu paianjenul asta?

sandaveturia

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea mea , ce fel de paianjen am in poze, dar revin azi cu ceva probleme la meri. ( paianjenul din pozele precedente nu a fost vazut pe meri, deci nu el ii afecteaza.)
Va arat in poze cum s-a strans frunza la meri si la unul dintre ei chiar se usuca varfurile. Problema tine de o luna. Merii sunt plantati in toamna, au fost dati cu sulfat de cupru in repaus si tot pe atunci , la vreo 2 saptamani, cu Confodor oil. I-am mai tratat contra afidelor cu Mospilan si cam atat. Din cauza secetei incepusera sa apara si paianjeni pe frunze,  cam ca pe majoritatea plantelor din gradina, dar acum de la ploaie s-au cam retras.
Nu au intepaturi pe ei, nu am vazut cuiburi de insecte, nu am mai vazut nimic pe ei. Perii nu sunt afectati.
Cine ma ajuta sa-mi spuna ce ar putea fi si cu ce sa-i tratez? Ma ingrijoreaza mai ales primul pom din poze, la care sunt afectati mugurii tineri, s-au innegrit.
Primul pom:

sandaveturia

Al doilea mar:

sandaveturia

Al treilea mar:

sandaveturia

Toti merii sunt cam in acelasi perimetru. Sunt un Idared un Golden si al treilea chiar nu mai stiu ce e. Ce boala poate fi? Sau i-au afectat afidele in asemenea hal?

sandaveturia

Chiar nu stie nimeni ce au pomisorii mei??? >:(

sandaveturia


flordel

Ti-as spune dar nu ma pricep la meri si la insecte! Mai ales la insecte cu chip umanoid...
Da-le si tu cu insecticid, extra strong (nu dozajul extra strong, ca strici pomii), ca pari mutanti! +hypno

anasstasia


sandaveturia

ok, le-am vazut pe la mine prin gradina, sper sa-si faca treaba anul asta! :-bd

trandafira

Iata ce am primit pe mail de la garden4you, daca va intereseaza:
BULETIN DE AVERTIZARE!
Conditiile climatice din ultimele zile au favorizat aparitia si dezvoltarea daunatorului / bolii :MUSCA CIRESELOR , AFIDE , MONILIOZA , CIURUIRE
Tratamentul I TRAT. I : CALYPSO 480 SC = 0,025 + TOPAS 100 EC = 0,05% 
Tratamentul II TRAT. II: Se execută la 7-9 zile de la primul tratament. 


sandaveturia

Cu Calypso am dat deja zilele astea, dar in ce consta tratamentul II?

geodezia

pai cred ca il repeti pe primul tot la 9 zile

rox94ana

Ia uitati ce am observat pe frunzele Zygocactusului: ]

Sunt niste pete galbene. Planta sta in ghiveci cu o Schlumbergera care este foarte bine. Ce poate sa fie?

sandaveturia

Ieri, uitandu-ma sa vad daca visinii si ciresii mei tinerei (2 ani) vor sa faca ceva fructe, am gasit pe primul visin un sir de omizi negre. Mancau de zor, 2 ramuri le rasesera deja, erau la a 2-a. Era singurul pom atacat, inseamna ca nu erau acolo de mai mult de o zi. Ce puteau fi? Am avut Calypso si am dat toata gradina, cred ca am scapat de ele, daca intarziam cateva zile vedeam numai ramuri golase in fata mea. Ce sunt omizile negre? Stau ciorchine pe aceleasi frunze ,au cam 3 cm lungime,  nu se imprastie in tot pomul.

einsteinitza

Omida paroasa a dudului,cred. Ele ataca asa masiv cand este un dezechilibru, nu mai au pradatori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Nu, ca aia sunt verzi-galbui. Astia sunt negri. N-au apucat sa atace decat 3 ramuri. Dar m-au ingrozit, pt. ca n-am vazut niciodata asa ceva. Sa fie viermi? Dar erau grosi ca omizile, hai, poate un pic mai subtiri. caut acum pe net.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Am adunat totul si nu mi-a stat capul sa fac repede o poza. Cred ca seamana cu ce zic cei de la Bayer, ramane sa tin sub observatie locul. Dar cum nu stau acolo, merg la 2-3 zile, daca mai apar s-ar putea sa fie prapad pana vin eu. Am stropit ieri cu Calypso, restul pomilor sunt intacti, sa sper ca am fost acolo la momentul potrivit.

Dalia

Primavara asta a fost invazie de gandaci verzi-albastri. Au mancat pana si frunzele de nuc. Am facut niste poze:





Am senzatia ca la un moment dat se fac negri:


einsteinitza

Nu, e verzui, dar mai sunt si alte varietati negre, poate si cu picioare rosii.
Cel verzui e Philobius arborator cred, larvele se hranesc cu radacini fine iar adultii cu frunze de arbori si arbusti. Trebuie sapat pe Google sa vezi ce dezechilibru a produs inmultirea lor exagerata!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro