Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

simona2


cara

Quote from: "simona2"printesa mea :

simona, bine-ai venit pe forum!
superba "printesa ta"! dar de ce doar asta e printesa :?:
ca uitandu-ma la toate violetele tale aveam gura cat un tunel de cale ferata! in viata mea n-am vazut atatea violete la un loc! si cate specii! stii? mi-ai amintit de una pe care am avut-o mai demult, care avea frunzele ondulate/crete, verzi in interior si mai galbui pe margini. nu era batuta, avea o floare care aducea ca forma cu floarea de panseluta, cumva, adica petale inegale. am facut-o cadou cand m-am mutat.
deci, inca odata felicitari pt frumuseti!

si daca tot ai deschis topicul, poti sa-mi spui te rog  daca violetele trebuie tinute separat in perioada de inflorire daca sunt de culori diferite? am primit doua exemplare (alb si mov) si mi s-a spus ca se "incruciseaza" culorile daca le tin alaturi si sunt inflorite concomitent. e adevarat?

merci  :)

cara

multzam de asigurare!
am si io niste pete pe creier, tin florile de acelasi fel unele langa altele! musai!
asa ca ma gandeam s-o "marit" pe una daca nu se suporta in vecinatate!
m-am relaxat, vor ramane fete batrane la mine... :lol:

Aricica

cara, daca s-ar "incrucisa" violetele asa de usor, mama ce de hibrizi super colorati am obtine :) ... la cate culori de flori avem cred, ca  faceam un curcubeu...  :lol:

cara

Quote from: "Aricica"cara, daca s-ar "incrucisa" violetele asa de usor, mama ce de hibrizi super colorati am obtine :) ... la cate culori de flori avem cred, ca  faceam un curcubeu...  :lol:

dragele mele!  intrebarile mele reflecta vastitatea cunostintelor pe care le detin in materie! fie-va mila si radeti asa, mai fara sonor, ca sa nu ma inhib totalmente! ca io vreau sa ma specializez. dorinta am, vointa am, cu putinta o sa vedeti voi... :oops:

Aricica

off topic:
cara mia, esti o dulce! :) cum sa radem de tine???... radeam si noi cu tine  :) ...
Sa nu te superi pe mine daca replicile mele par mai ciudate ... asa sunt eu mai ciudata... (ei vezi acum pot sa razi si tu de mine :) )  dar nici-odata nu raspund cu rautate nimanui. Imi cer scuze tuturor, de pe acum in cazul in care, fara sa vreau, ii voi face sa se simta in vre-un fel neplacut.
Va pup dragelor, va admir, va respect, imi place sa rad cu voi, dar nu voi rade nici-odata de voi.

on topic:
Violetele nu se polenizeaza singure asa usor. E nevoie de conditii speciale si de multa munca pentru a reusi asa ceva.
Hibiscusii insa, cica ar fi mai receptivi la polenizare, in conditii de ingrijire normale (conditiile din apartamente).

cara

Quote from: "Aricica"off topic:
cara mia, esti o dulce! :) cum sa radem de tine???... radeam si noi cu tine  :) ...
Sa nu te superi pe mine daca replicile mele par mai ciudate ... asa sunt eu mai ciudata... (ei vezi acum pot sa razi si tu de mine :) )  dar nici-odata nu raspund cu rautate nimanui. Imi cer scuze tuturor, de pe acum in cazul in care, fara sa vreau, ii voi face sa se simta in vre-un fel neplacut.
Va pup dragelor, va admir, va respect, imi place sa rad cu voi, dar nu voi rade nici-odata de voi.

on topic:
Violetele nu se polenizeaza singure asa usor. E nevoie de conditii speciale si de multa munca pentru a reusi asa ceva.
Hibiscusii insa, cica ar fi mai receptivi la polenizare, in conditii de ingrijire normale (conditiile din apartamente).


eeeeeeeeeeeee...pai vezi si tu ca ma rasfat! dar realitatea e ca de cate ori vad cate stiti despre toate verzaciunile, raman cu gura cascata!
sper sa trag cu ochiul, cu urechea, cu arcu'  :P  si sa prind din zbor cate ceva din cunostintele voastre daca tot m-am pripasit printre voi!

asadar, perseverenta si amorul sa ne uneasca! pam-pam! :lol:  :lol:  :lol:

simona2

Eu am incercat o hibridizare la violete dar fara succes pana acum.

cara

Quote from: "simona2"Eu am incercat o hibridizare la violete dar fara succes pana acum.

ati auzit de "norocul prostului" ?
ce-ati zice sa va spun peste un an ca violetele mele s-au incrucisat!?  :lol:  :lol:  :lol:
as muri de ras ca ale mele sa se impestriteze!  :D  :D  :D

simona2

exista si norocul asta dar poate de 1 % . Nu vreau sa te descurajez , dar singure niciodata nu -si vor schimba culorile.Poate doar influentate de lumina soarelui sa fie mai aprinse sau mai pale, in rest....nu prea

cara

Quote from: "simona2"exista si norocul asta dar poate de 1 % . Nu vreau sa te descurajez , dar singure niciodata nu -si vor schimba culorile.Poate doar influentate de lumina soarelui sa fie mai aprinse sau mai pale, in rest....nu prea

pai, in contextul "prostului cu noroc", in loc sa disper, am sa iau observatia ta ca pe un compliment!  :lol:
prietenii stiu de ce!  :D

simona2

Si ce rost are sa ne chinuim sa le hibridizam cand le putem cumpara gata hibridizate  :lol:  :D

penelopa

Scumpitelor,  am incercat si eu tot weekend-ul trecut s-o hibridizez pe Pufica (catelusa mea multicorcita) cu un catelus alb, superb si... n-a iesit nimic!  Iar voi vreti sa hibridizati violetele!!!

Aricica

pai daca nu i-ai pus violete in par.... adica in blana, tot degeaba  :wink:  :D
... hai ca iar o luam pe aratura... si apoi iar tre' sa sterg off-topicuri :)

simona2

Unele fete au reusit . Ce zici de asta ?!

penelopa

Simona,  sunt..... incredibile violetele prezentate! Tu le-ai vazut in realitate sau detii doar pozele lor? Sau poate,  chiar tu esti persoana careia i-a reusit experimentul? Daca da,  poate ne cadoriseseti si pe noi cu cate-o frunza atunci cand trebuie sa mai rupi din ele.
Multumim pentru tot.
Penelopa.

simona2

Toate florile din album sunt ale mele .
Hibridizare nu am reusit eu dar stiu fete care au avut seminte de violete dar nu au germinat.

Aricica

Sunt superbe violetele tale Simona. Cele de la Dibley m-au cucerit total.  :lol:

simona2

Powder keg si lemon drop sunt pui deocamdata .

simona2

Ce ziceti de violeta asta ? Va place ?  :lol:

cara

Quote from: "simona2"Ce ziceti de violeta asta ? Va place ?  :lol:

razi de noi, huh? vrei sa ne vezi cu gheara-n gat? eu am doua violete (si alea in custodie) iar pe una dintre ele cred ca mi-a adus-o cu paduchi din aia imblaniti de care zicea penelopa. are ceva alb, ca niste scame, pe sub frunze. am izolat-o si-am dat-o cu spray, sper sa nu zboare dihaniile ale prin casa si sa aterizeze pe hoya ca diper...
asa ca te rog frumos daca stii vreun leac radical pentru paduchi lanosi scrie-mi la topicul de boli si paraziti.
multzam.  :)

simona2

Hai sa va mai necajesc un pic  :lol:  

diana

Ai reusit sa ne lasi cu gura cascata!! :D  :D cel putin eu sunt fermecata de asa frumuseti! mai vrem!!!!!

Aricica

simona, noroc ca ai dat link-ul la semnatura, ca sa pot vedea si eu minunatele tale violete.
Am ramas cu gura cascata la bob serbin si mermaid.
Cand le vei tunde, poate vei arunca inspre mine cu o frunza care-ti prisoseste :lol:

simona2

Urmeaza : si .
Asa arata violetele . Ale mele sunt in stadiu de pui mai mare cu boboci . Am sa le fac poze cand imi vor inflori . Pana atunci va las sa va delectati cu pozele astea .