Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

cara

mai fetelor, io nu stiu cum puteti voi pierde violetele! ca io m-am chinuit sa le omor si n-am putut!  :D
le-am primit cu paduchi lanosi, le-am dezgropat, le-am spalat la robinet, le-am chelit de tot, am uitat sa-i spun menajerei sa le ude cat am fost plecata si-au rabdat de sete 10 zile pe canicula de asta vara si nici una nu s-a prapadit! orice frunzisoara pe care am primit-o a facut radacini, acum am 11 ghivece placand asta primavara de la doua, date cu imprumut!
am si trei mini-violete (primite frunze, in vara) si una deja a inflorit!  ;D

[attachment deleted by admin]

penelopa

Cara, ai auzit de maxima asta (legata de violete, binenteles   :D":
"La barza chioara ii face D-zeu cuib ".

cara

am auzit si de "norocul prostului", sa stii!  :D

cara

deci in vasul din poza de mai sus sunt trei plantute. am pus acolo doua frunze de mini-violete, dar dintr-una din frunze s-au dezvoltat doua plante. una e mov, cum se vede si cealalta ar trebui sa fie alba daca bine-mi amintesc...

pentru cei mai vechi, care stiu povestea, vasul in care traiesc aceste mini-vio este vasul lui Goyumatsu (cine nu stie povestea, o poate citi la , plante de interior, bonsai ) si cred ca se hranesc cu energia lui pozitiva!  :D

sicamin

Am si eu o mini violeta dar nu stiu inca ce culoare are. A stat cateva luni doar cu 2-3 frunzulite si abia acum a inceput sa creasca mai mult.

vernil

Dragelor, violeta are nevoie de atmosfera cu umiditate crescuta. Pentru acest motiv, nu este indicat sa tii in aceeasi incapere violetele (vor caldura si umiditate) si kalachoe (racoare si uscaciune). Singurele puncte comune sunt lumina si apa cat mai putina ...
In cazul Carei, violetele se simt super-bine pentru ca le asigura toate conditiile. Ar trebui sa se ocupe mai mult de ele ... adica sa aibe mai multe exemplare ...

penelopa

N-o mai incuraja, Vernil, ca, atunci cand i se pune pata pe o planta,  pana nu-si face plinul cu `jde mii de exemplare............  nu se lasa. Pe urma,  sare pe noi sa i le primim.  :D

larisa

Eu le-am pierdut ,ca m-a ajutat sotul .Turna apa din doua in doua zile ,pe timp de iarna .deabia cind le-am pierdut a inteles de ce nu-l lasam eu sa ude florile .dar era tirziu deja

Nicol Caloian

Larisa, daca vrei pot sa-ti pun la butasit frunze. Culori: indigo, bleau, rosu, bicolor (alb cu mov)

larisa

Sigur ca vreau Nicol ,mai ales rosu si alb cu bleo .Dar nu mi le trimiti acuma ,ci in primavara .iti voi reaminti eu .Multumesc  de oferta

cara

pene, am deja o traista de frunze puse la inradacinat!  :D
fa loc pe pervaz, ca acusi scot la licitatie!  :D

Codruta

Quote
Dragelor, violeta are nevoie de atmosfera cu umiditate crescuta. Pentru acest motiv, nu este indicat sa tii in aceeasi incapere violetele (vor caldura si umiditate) si kalachoe (racoare si uscaciune).

Ciudat e ca eu le am in aceeasi incapere si, sa nu spun intr-un ceas rau, pana acum le-a placut la ambele. Anul trecut am adus 3 pui de violete in camera de zi unde am zis ca e mai cald si le pot admira mai mult. Nu au facut nici o floare. Una din ele am dus-o inapoi in camera cu kalanchoe (unde e putin mai racoare, adica 18-19 grade in loc de 21-22 si acum aceea e plina de flori iar din cele care au ramas in camera de zi doar una face cate 2-3 flori. La mine umiditatea e mereu ridicata (in jur de 80) singura diferenta e ca pe kalanchoe il las pana pamantul e aproape uscat.

Apropo de pamant nu stiu ce pamant vand astia pe aici dar dupa scurt timp devine tare ca piatra. Eu cred ca e uscat dar cand il testez cu degetul  :D e umed si tare.

sicamin

La mine a inflorit o violeta alba ,care anul trecut a fost dubla si acum e asa :


ozimandias

Quote from: larisa on November 28, 2007, 08:17:41 AM
Quote from: ozimandias on November 27, 2007, 07:39:18 PM
Au iar Poinsetia in Hornbach (si violete au avut... dimineata...).

PS: sa nu ma injurati, nici una din acele plante nu-i a mea... Le-am luat pentru anumite persoane...
Ana- Maria,violetele alea rosii sunt o minune,au costat mult?

Violetele costa 6.59 lei. Cateodata aduc si un pic mai mari cam pana in 10 lei...
O minune sunt si cele albastre. Fac niste flori super-extraordinar de frumoase si dureaza o vesnicie. Uitati-o pe a mea:

larisa

sIgur ca sunt frumoase ,dar albastre ,un mov,un lila si 2 nuante de roz ,am pus frunze la inradacinat asta primavara .acum am o multime de puisori .as vrea  rosii ca la mine in oras nu aduc ,ca tot asa lua una desi plec de acasa

Nicol Caloian

Bine-nteles Opia, o sa pun frunze de la cea bleo la inradacinat. La cele rosii am puiuti dar in principiu nu umblu la ele decat la primavara. Poti sa astepti? Daca mai vrei ceva, uita-te pe albumul meu de pe webshots si spune-mi.

penelopa

Sa mai spuna cineva ca plantele nu-s entitati sensibiloase 
Uite, Ozi, ce-au facut "ciumafaile" mele dupa ce le-am  barfit  oleaca :

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Imi dai clasa!!!!! Super!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Quote from: penelopa on November 29, 2007, 12:42:53 PM
Uite, Ozi, ce-au facut "ciumafaile" mele dupa ce le-am  barfit  oleaca :

Bravo lor. Au vrut sa-ti arate ca pot  :D.

Aia roz, are mai multe rozete. Dupa ce-i trec florile, ar trebui "operata". Cea din mijloc e doar una si e super. Aia alba... nu vad bine din poza... Dar toate sunt foarte frumoase...


Codruta

Ce inseamna sa "operezi" o violeta?

Codruta

Penelopa, tu ai violetele pe calorifer sau sunt acolo doar pentru poza?

larisa

Quote from: opiadc on November 29, 2007, 09:01:22 AM
         larisa, imi pastrezi si mie un puiut de violeta albastra, te rog?
     eu nu mai stiu exact ce culori am, in afara de mov-indigo, roz dublu, alb si mov mai deschis cu floricele ca niste toporasi.e cea mai rezistenta violeta din cate am vazut.am inmultit-o din frunze aduse de fratele meu din bucuresti, acum cativa ani buni si de atunci s-a tot inmultit, dar e in viata, spre deosebire de altele care una doua 'crapa'.
       mai am vreo 10 ghivece in afara de astea, dar nu le stiu culorile, ca au mai murit si le-am si amestecat.astept sa infloreasca.
       am avut si visinie si a murit;de-aia se mai gaseste, dar am avut diverse combinatii de culori, si simple si duble, astept acum sa vad care mai traiesc dintre ele
     
Sigur Monica .am  un albastru inchis ,si am si un albastru mai deschis cu frunza creata si carnoasa.Numai sa le mai gasesc la intoarcere,dar caut  la prietene si tot iti dau!!!!!!

gabriela jalba

Codruta,sint convinsa ca numai pt poza!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Da, Codruta, le-am asezat pe calorifer langa un perete ca sa iasa bine la poza .
Dealtfel,  le tin pe pervaz, la geam,  inspre rasarit.

Ozi a zis sa  "operez" violeta  in sensul ca trebuie sa o despart fiindca are mai multe rozete (are mai multi pui).

Ozi,  si cea roz are mai multe rozete.  Operam  dupa ce le trec florile. 

gabriela jalba

Spunea cineva ca e bine sa-i rupi din frunze,ca face floare mai multa????  ...sau ma insel?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=