Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Ela,  daca  vei citi topicul asta de la inceput, vei vedea ca nu ai cum sa transformi o "violeto-rata" intr-o "violeto-lebada"  :D

Experimentatele noastre au constatat ca violetele nu-si transmit caracterele la  "odraslele" lor daca le inmultesti prin frunze. Poate ... doar....  daca se "naste" un pui lanaga planta -mama.
Eu, insa, n-am reusit nici asa. Am avut o violeta bicolora (mov+ alb) si,  pe langa faptul ca din frunze am obtinut violete albe cu putin mov sau mov cu putin alb,   nici macar planta -mama n-a mai inflorit la fel a 2-a oara.

Spunea cineva pe topicul asta: " Vrei o violeta  frumoasa? Cumparati-o "  :D

ozimandias

Quote from: penelopa on November 09, 2007, 12:01:03 PM
Experimentatele noastre au constatat ca violetele nu-si transmit caracterele la  "odraslele" lor daca le inmultesti prin frunze.
Nu as dori sa te contrazic, insa lucrul acesta e valabil doar pentru violetele chimera, adice cele care sunt din categoria acesteia . Din frunzele unei astfel de violete ies puiuti ori cu floarea alba, creata pe margini (super-frumoase), ori un fel de roz-mov, n-as stii sa specific fix culoarea, cu un pic de alb....

Insa din celelalte violete (cele standard) musai puiul seamana cu mama.


ELA

ma gandeam ca a mea nu infloreste pt. ca are vreo lipsa:clor,fier ??? nu ma pricep;cu apa acidulata sau obisnuita?

dorinas

Ela violetele infloresc daca le oferi conditii minime, umiditate constanta, lumina, un ghiveci nu prea mare (se calculeaza masurand suprafata violetei apoi se imparte la 3 rezultatul este diametrul ghiveciului. Ex. o violeta care are 9 cm:3 = 3 cm diametrul ghiveciului. Dimensiunea maxima pentru un ghiveci de violete este de 12 cm pentru o planta matura). Eu le ud cu apa de la robinet pe care o las in sticla deschisa cel putin 1 zi, iar udarea se face cand substratul se usuca putin deasupra.Au nevoie de lumina dar nu soare direct. Daca planta este batrana necesita schimbarea pamantului. Se procedeaza in felul urmator: se scoate planta din ghiveci, cu un cutit se taie jumatate din pamant si radacini, respectiv partea de jos. Se aseaza in ghiveci un strat de nisip pentru drenaj sau bile de argila, se aseaza pamant prospat si se pune planta peste. Se rup o parte din fruzulite pentru a se echilibra reducerea radacinilor care s-au facut prin taiere si suprafata frunzelor. Se uda putin. Eu schimb pamantul anual cu un amestec de turba si perlit (uneori doar pamant marca Florimo 3 parti si o parte nisip daca nu am perlit) si nu folosesc niciodata fertilizatori.

ELA

dorinas,mii de multumiri: un raspuns complet care m-a luminat in sfarsit! am si eu o violeta si nici aia nu inflorea >:(
perlitul este pamant sau ...... ???

Codruta

Daca tot continui sa umblu ca nebuna dupa lalele albastre nu pot sa ma intorc acasa cu mana goala (doar cu portmoneul gol  ;D ). Si uite cu ce minunatii am venit azi:

http://codruta.sunphoto.ro/violete

ozimandias

Foarte frumoase! Sa le stapanesti sanatoasa si sa-ti faca o multime de flori!!!

gabriela jalba

Esti criminala!!! ma tremini!!!sint extra...eu as pleca doar cu frunzute,de as avea cum..Nu o lua ca o cerere,pt ca nu-i cazul.Astea pot face rost acasa!!!
sa te bucuri cit mai mult timp de florile lor!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Ai niste violete superbe. Poti ajuta si alti indragostiti de aceasta floare? :-[

gabriela jalba

Nicol,daca pe Codruta o intrebi,iti raspund eu pina intra ea. NU!!! pt ca ea vietuieste in Olanda . Oricum o sa capeti frunzulite,ca sint multi crescatori de violete pe forum,si buni donatori.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Nicol ,poti sa ne spui de unde esti? asa putem mai bine sa stim cum putem sa te ajutam.Si eu am ceva violete si pot sa te ajut cu placere.

Nicol Caloian

Sunt din Bucuresti. Am si eu cateva exemplare dar imi plac foarte mult si nu ma pot abtine sa nu-mi doresc mai multe. Sunt convinsa ca ma intelegeti.

Codruta

Tot visam eu sa fac export de aici in Romania asa ca daca de afaceri nu am noroc ma apuc de export plante din placere.
Gabi a zis ca nu va pot ajuta. E adevarat ca e putin cam greu mai ales acum ca e frig. Dar pot incerca, cu mare placere in primavara. De obicei trimit pachet inainte de Paste asa ca pot incerca si trimite si cateva planticele la cei care si le doresc cu adevarat.
Oricum voi incerca sa inmultesc violetele pentru ca sunt convinsa ca si mama mea doreste. Daca pana atunci nu gasiti in alta parte eu incerc cu cea mai mare placere.

Am uita sa va spun ca violeta care apare in poza albastra cu margini albe e defapt mov cu margini albe.Cred ca din cauza blitului a iesit albastra.

Multumesc de urari.

gabriela jalba

Mama ta,spunea ca violetele ei nu au frunza cita floare au!!!!..Asa ca precis ca va vrea si ea!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Cum sa nu te intelegem Nicol cand mereu dorim si noi mai mult, chiar si daca nu mai avem unde?  ;D
Sa va spun ca violete mele stau pe un pat in fata geamului?  ::)

Gabi, mama mea are noroc de un geam cu putin soare seara. Se pare ca acolo le place tare mult. Mi-a dat si mie 3 puiuti care ar trebui sa aiba flori galbene. Inca nu au inflorit si desi le-au crescut multe frunze sunt micute; ne seamana deloc cu violetele pe care le am eu (cumparate din magazin).

gabriela jalba

mai!!! vezi sa nu le ia somnul!!!!Inca putin si-o sa dormi in casuta de lemn!!! Cred c-o s-o chinui pe mama ta si-o s-o rog de frunzute de violete galbene....Nu am vazut decit in poze!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Chiar in casuta de lemn sper sa nu ajung. Dorm printre plante  ;D
Pe mama sigur nu o chiunui atat doar sa mai stie care sunt din cele galbene. Se pare ca nici la ea nu au inflorit inca.

ozimandias

Galbene???? :o

Astea-s cam rare. La noi in tara n-am auzit de violete galbene decat la fetele care au facut comanda in America (parca)!!!! Roag-o pe mama ta sa le faca ce stie dansa mai bine, sa le vedem si noi inflorite!!!!

Codruta

Am sa o rog si promit sa-mi dau si eu silinta. Mi-a dat si mie 3 care crede ea, aproape sigur (!!!) ca sunt toate galbene. Cand le-am adus in iulie aveau 3-4 frunzulite. Acum au 10-15 dar nu stiu de ce sunt tare micute. Parca nici nu seamana cu celelalte violete care au frunzele mai mari si verde mai inchis.
Dupa cele citite pe aici ma gandesc ca eu am gresit si le-am pus in ghivece un pic cam mari pentru ele. poate ca in primavara isi vor da drumul mai bine.

Si o intrebare: de ce se face ceva alb pe pamantul de la violete si nu numai? Nu pare mucegai dar ma irita ca nu stiu ce e. Candva ma gandeam ca e de le ferilizatori dar demult nu le-am mai dat si in plus se face si la plante care nu au primit fertilizatori deloc. E ceva periculos sau iese din pamant? Mentionez ca la toate le-am pus pamant cumparat din magazin.

gabriela jalba

http://www.picturetrail.com/gallery/view?p=999&gid=920974&uid=571905
  derulati banda din stinga facind clik pe fiecare pozitie. Interesant!!!!!!!!
               Codruta,sint saruri;de la udat(apa,din pamint..) nu fac rau,dar poti indeparta usor,pamintul de la suprafata,ca in timp se aduna...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Mi-s atat de dragi astfel de poze.... oameni asa de pasionati...

Bineinteles ca mi-au luat ochii streptocarpusii si puii lor..... dar de violete nu mai zic nimic....

Codruta

Eu tot nu inteleg... ghivecele sut puse doar deasupra unui alt ghiveci cu apa sau au si ceva furtun intre ele?

Nicol Caloian

Absolut impresionant! E de retinut. Apropo, tocmai am fost la cumparaturi si am mai luat doua violete. Erau la reducere, una bleu si una rosu spre caramiziu.

ozimandias

Furtunul acela e o bucata din ceva care absoarbe apa (bumbac poate fi) si astfel se asigura umiditatea necesara ghiveciului mereu.
Insa acele plantute rau puse (dupa parerea mea) in ghivece mititele, si in astfel de ghivece e foarte greu de pastrat umiditatea optima....La ghivecele mai mari, nu mai e (atat) de utila aceasta metoda.

Ce pret aveau acele violete, Nicol, la reducere?

Nicol Caloian

4.50 lei. Fata de florarii unde ajung si la 12-16 lei, e ceva. Unele erau cam in suferinta dar se gaseau si altale care se prezentau f. bine. Le-am luat de la Kaufland.