Lantana

Started by cara, June 14, 2007, 09:28:52 PM

Previous topic - Next topic

Fleurf

 Iti aduc cu radacina la Slanic ca am cativa pui, dar nu pot sa-i trimit pe caldurile astea ca-i omoara posta romana ;D

stefana

Fleur, lantana primita de la tine la Slanic e OK  ;D. Ti-am ramas datoare cu un butas de hibi galben parca (daca n-ai facut rost intre timp). E la mine la birou, in pamant si pana la Slanicul viitor cred ca se face mare  ::).

Fleurf

 Nu inca n-am facut rost asa ca il astept! Si cine mai vrea lantana si vine la Slanic sa-mi spuna fara jena ca am multe, fiindca mie imi place tare mult aceasta planta si ii place si ei de mine ca ii merge tare bine. Anul asta am pus 3 direct in pamant ca aveau ghivece cam mici si trebuie sa am grija sa le pun mereu apa si tot le gaseam blege de sete.

cara

fetelor, in afara de lantana galben/portocaliu si mov mai aveti alte culori? eu am vazut in niste poze din tenerife lantana rosu si alb, o minune!
oare la noi or fi si alte culori?  ::)

myky

alba este sigur, am vazut eu intr-un magazin

Fleurf

 Am avut si eu alba dar mi-a murit in iarna dupa ce se prinsese, a facut si o floricica si cum era putin stramba m-am incapatinat sa o indrept. Am indreptat-o pana am rupt-o. Am pus varful dar nu s-a prins si nici din radacina n-a mai dat :'(
Anul asta am pus 3 din cele mov in pamant in gradina sa mai scap de udatul ghivecelor ;D
http://fleur.sunphoto.ro/lantana

gabriela jalba

Pene,ai dreptate. A murit si ala.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

blueheart_d

tocmai am venit din Ungaria de unde am smanglit niste  lastari de lantana alba si galben curat. acuma ramane de vazut ce a ramas din ea, pt ca al meu a rostogolit lebenita peste ea.oricum nu am putul culege mai multi lastari pt ca nu prea erau, dar mai trec pe-acolo si s-or mai inmulti ele. daca se prind astea,voi avea si de dat  ;)

cara

prima, prima, prima ma inscriu, chiar daca pentru ele tre sa-ti dau jumate din plantele pe care le am!   :D

myky

si io, si io!!!!!!!



myky

da. ii merge bine la soare, si scap si de musculia alba

Fleurf

 E in plina floare si tufa mea galben-rosie. Mi-e asa draga ca e compacta de nici nu-i vezi tulpina de frunze si flori. Pe ea am tuns-o drastic in primavara ca a fost intr-un ghiveci mai mic si dadea semne de duca.

[attachment deleted by admin]

cara

mama, ce minunatie!  :o

blueheart_d

eu am pus butasii de lantana in apa pt o zi, si doi din ei au frunzele cam uscate. culmea e ca unul avea si cateva firicele de radacina. acum le-am pus in banuti de turba, dar nu i-am acoperit.

Fleurf

 Pune-le pet ca e cam cald si au nevoie de umezeala multa. Eu numai asa ii prind, desi in ultima vreme am pus si in apa si tot am amanat sa-i pun si am vazut ca au radacini.

gabriela jalba

blueheart_d si io,vreau lantanici de alea.....Sa poti ciuguli cit mai multe si sa se prinda toate!!!!!! Lantana de la Liana:. A crescut de pui,afara.La inceput a fost galbena toata!!!Apoi s-a movit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Voi ma faceti sa vreau si eu lantana. Parca cineva spunea ca mai si miroase!

liana

Nicol daca vrei lantana mov da de stire ....chiar in dimineata asta am sa pun la prins lastari .

stefana

Eu stiam ca florile nu au parfum, doar frunzele au un miros ciudat amarui, cam ca muscatele, dar inconfundabil.

Nicol Caloian

Liana, daca tot pui lastari la prins, rezerva-mi si mie unul doar daca poti sa-l pastrezi pana se mai potoleste caldura asta ca aici la noi e infernal.

cara

stefana, cea portocaliu/galben nu are miros. sau, asa cum zici, frunzele au un miros specific care mie-mi place tare! (cand trec pe langa ea o scutur ca sa-i simt mai bine mirosul!  ;D )

cea mov insa miroase super, e parfumata tare floarea, o incantare...

liana

Sigur, Nicol. Sta la mine pana se mai potoleste caldura.

Fleurf

 Nici aia mov nu miroase mereu, ca eu n-am stiut ca miroase pana ce n-ati zis voi si cand m-am dus de mi-am bagat nasul in ea nu mirosea dar intr-o seara cand puneam uneia apa m-am apropiat cu nasul si....mirosea nemaipomenit.