Lantana

Started by cara, June 14, 2007, 09:28:52 PM

Previous topic - Next topic

vernil


sicamin

Eu zic ca e lantana.

kerkyra

Ce bine, ramane doar sa infloreasca, sa vad ce culoare e. Multumesc pentru verdict   :)

paraschivvvv

Sigur lantana ,dar sa vezi ce culoare este



rox94ana

Lantana mea infloreste mereu:

Este ok daca dupa ce-i trec florile o tai pentru ca dupa cum se vede in poza a depasit rama geamului (ea sta pe pervaz) si mai are putin pana in tavan? O pun in apa sau in pamant?
Crenguta cred ca are aproape un metru si ma gandeam sa o tai in doua sau trei parti si sa o pun la inradacinat.

sicamin

Eu am pus in apa butasii si in 2 saptamani au facut radacini. Eu am doar portocalie si am ciupit varfurile ,sa creasca su forma de tufa.

rox94ana

pai atunci, dupa trecerea florilor o sa o tai si o pun in apa la inradacinat si apoi, dupa plantare sa incep sa o ciupesc, nu?
pot sa tai acea ramurica in mai multe parti ca e prea inalta si apoi sa o pun la inradacinat?

penelopa

Da, Roxy, poţi să tai rămurica în mai mulţi lăstari . O Câţiva lăstari poţi să-i înfigi direct în ghiveci lângă mama lor  ca să faci o tufiţă bogată. Eu am prins aşa cu lantana portocalie. Cred că merge şi cu asta mov.

rox94ana

pai oricum si butasii inradacinati ii voi pune tot cu mama lor in ghiveci. cred ca o sa pun jumatate din ei in pamant, jumatate in apa si sa vad care da rezultate.
va multumesc pentru sfaturi.  +hug

gentiana

 ;)

penelopa

Da, şi la mine e în vogă lantana albă. :P

gentiana

asta-i piticoata si mai noua la "parinti" celelalte sunt niste lungance
Ma pregatesc sa le "coafez" de iarna

paraschivvvv

Desi am renuntat la lantana din motivul musculita alba ,m-am pricopsit cu doua iesite din semintele cazute in anul trecut;nu stiu ce culori sunt dar daca vor inflori le voi vinde;mai am seminte de lantana mix( galben si mov) si le vand 14 seminte -14 lei;cine doreste detalii pe pm;am doua seturi

stefanos

As avea o problema cu o lantana, si am nevoide de un sfat: saptamana trecuta am luat o planta in ghiveci (are cam 25cm). La inceput era in regula , frunzele miroseau puternic... Dupa doua zile deja au inceput sa paleasca frunzele iar acum nu mai miros deloc,se pare ca merge din ce in ce mai rau , si nu-mi dau seama daca am pierdut-o , sau e firesc asa , si-si va reveni dupa cateva zile de adaptare(nu am mai avut lantana pana acum). De stat acum sta intr-un hol neincalzit (10 - 17gr) la geam. Am lasat-o in ghiveciul in care a ajuns , deoarece nu am avut curaj sa-i mai deranjez radacina deocamdata. Oare ce ar fi de facut?

rox94ana

pai daca ai luat-o de la florarie, poate nu-i mai place pamantul si atunci ar fi bine sa o muti intr-un alt substrat. Lantana are nevoie de luimina, deci incearca sa o plasezi intr-un loc luminos.

A mea s-a uscat. Acum vreo luna am observat ca pe unul din lastari au inceput sa iasa frunzulite noi (planta fiind total golasa de furnze), dar dupa au timp s-au inegrit si au cazut (nu stiu care a fost cauza - poate frigul, dar ma indoiesc pentru ca statea in casa, pe pervaz) si am taiat si lastarii (care erau complet uscati). Am mai lasat tulpinita principala si sper sa-si revina. :) (daca nu o fi si ea uscata  >:(

Claudiu

O poza, pana infloresc ale voastre


stefanos

Lantana mea , exact ca cea a lui Claudiu , si-a revenit , in sfarsit, ba chiar a inceput a inflori! M-ar interesa daca are cineva de dat(contra cost) alte culori.

GetaV

Iti dau eu alba ,galbena si lila ,dar abia au inceput frunzulitele ,imi amintesti peste cateva saptamani

stefanos

Super! Multumesc mult!

gabriela61

si eu am o lantana pe care am primit-o recent dar care vad ca se comporta foarte bine si are deja 2 bobocei.Eu cred ca trebuie s-o scoti cu pamant cu tot din vasul in care ai cumparat-o si s-o pui in altul mai mare si sa completezi in jur pamantul. Am inteles ca-i place vas mare.Si alei mele i s-au ingalbenit cateva frunze la inceput dar acum se vede pe ea ca e fericita.Am remarcat ca-i place soarele dar nu direct pe ea ca se pleosteste.

stefanos

Zilele trecute am pus un lastar la prins si as vrea sa intreb cam dupa cat timp il pot scoate de sub pet?

doinabacau

  De regula,se inlatura petul,atunci cand cresc frunze noi.

http://doinabacau.sunphoto.ro/Florar_si_vara_2012/75063793

gabriela jalba

Daca aveti posibilitattea plantati-le direct in gradina. Daca au ceva umbra pe sol,in jurul radacinii e super; si apa muuulta !!!!Asa am pus anul trecut una, si s-a facut uriasa. A murit peste iarna (am adus-o cu ghiveci in interior), ca acolo unde am cazat-o ( in pod ) a inghetat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=