Hibiscus - inmultire

Started by Shalymar, May 28, 2008, 03:45:34 PM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

Din experienta proprie doresc sa trag niste concluzii cu privire la inmultirea hibilor; pe cei obisnuiti si cei dosebiti am incercat sa-i inmultesc si din butasi in apa si  plantati in pamant de semanat si am remarcat in ambele cazuri nreusita;cei deosebiti , din apa fara rezultat de la inceput ,iar ceilalti deosebiti din pamant unul cate unul ii pierdeam-uscandu-se.Doar cei obisnuiti i-am prins in apa sau pamant.Am observat ca in vest hibi se inmultesc prin  altoire si din curiozitate am luat un butas din portaltoi,care s-a prins si a inflorit cu o floare asemanatoare cu a hibiscucului coccineus care este rosie si de gradina, dar aceasta este roza.Nu am gasit nicaieri coccineus roz stiti ceva despre el? De aici am tras concluzia ca este mai usor de inmultit prin altoire dar unde gasim portaltoiul care sa se preteze?Are cineva vreo ideie?

penelopa

Eu toţi lăstarii de hibi îi pun în pământ, sub pet. Care vrea să se prindă, bine, care nu ........... la anu' şi la muţi ani! ;D

ozimandias

Eu am avut doi lastari, unul de prin toamna-tarziu, dupa intalnirea de la Dobru, de la Myky si unul de prin decembrie. I-am tinut in apa pana au aparut nodurile acelea albe pe tulpina. Apoi i-am pus in pamant cu pet in cap. Am tinut petul cam doua saptamani. Apoi i-am tinut cu "capul gol"  :D si s-au prins amandoi.
Marturisesc totusi ca al doilea, cel din decembrie, e din cel super-banal, galben batut. Celalalt e din cel cu frunza "pictata".

dyadin

Eu am prins un hibi surinam direct in pamant, fara pet. Si l-am tinut la racoare.

sicamin

Ai avut noroc ! Eu am avut 3 surinam pusi in pamant ,cu pet  si tot degeaba. :'( Nici unul nu s-a prins.

dyadin

A mai venit norocul si la  mine, caci pana acum am avut doar ghinion cu hibi.

paraschivvvv

Eu ma refer la hibi care sunt deosebiti si mai ales cei  abtinuti din altoire

gty

  re all
  pina la urma din seminte cum se procedeaza ?
  care sunt pasii ptr a pune seminte de hibiscus la germinat ?

fdana

Asa cum scriam si la hibiscus am "ciuntit" azi vreo 3 hibi si am incercat o noua tentativa de inmultire.Asa arata "minisera" mea astazi:

Nu am gsit propagator electric asa ca am incercat cu o cutie de alimente(o caserola).Sa vad ce va iesi.

vernil

I-ai pus in banuti de turba ? La mine au murit toate plantele in banuti din astia, s-au topit tulpinile.  Eu pun butasii de hibi in pamant normal, intr-un ghivecel, pus intr-o punga  de plastic mai inalta, prin ea se ofera umiditate, caldura dar si aerisire. Vad ca metoda asta functioneaza la mine.

Fleurf

Eu am obtinut rezultate f bune cu banutii de turba la toate plantele dar la strepto si violete au fost excelente.

fdana

Si eu am avut pierderi dar au fost si la banutii de turba dar si la pamant.Insa acum am incercat ceva :am pus banutii in ceai fierbinte de musetel,s-au umflat ,i-am lasat sa se raceasca si apoi am pus butasii dupa ce i-am bagat si pe ei cu tulpina in ceai de musetel.Acum astept sa vad daca vor fi rezultate bune sau mor.

vernil

Interesanta partea cu ceai de musetel.