Lamai

Started by Dan Hibiscus, May 25, 2008, 06:42:20 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

Buna , cu mai mult timp in urma am luat un madarin si un lamai de la un centru, toate bune doar ca in prima iarna nu prea am stiut cum sa-i pastrez asa ca in primavara erau cam chinuiti si am incercat sa recuperez din citeva varfuri corectate sa fac sa "o rezerva" pina aici totul ok , cei doi au murit pina la urma insa am urmasi la ei si aici vine intrebarea mea , dupa inmultire vor avea aceleasi caacterisiti ca parintii lor (mama lor) sau trebuie sa revin la altoire. Citisem undeva (nu mai gasesc unde) ca se pastreaza caracteristicile, dar ce ma uimeste acum este ca desi la parinti cum ii asezam la soare infloreau, cei pe care ii am acum nici dupa 2 luni nu au flori, de frunze nu zic se intind f frumos, dar fara flori >> deci fara fructe .
Solutii...?

gabriela jalba

Isi paasreaza caracteristicile. Nu trebuie altoiti,dar prima data ,rodesc dupa mai multi ani. Rabdare!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doinabacau

  Si eu am un lamai,are doar vreo doi ani,iar din varfurile rezultate din taierea de primavara,infipte in acelasi ghiveci,am obtinut inca doi puiuti. Inteleg ca abia pe ramuri de ordinul trei-patru,va inflori si rodi,deci trebuie sa mai astept!

gentiana

Ramurile pur si simplu infipte in pamat si atat?
Planta mama e altoita?
Eu am un lamai batran,eu il am de vreo 18 ani si l-am achizitionat din fata blocului de la ai mei unde cineva l-a aruncat si era deja un exemplar batran
As zice ca bate la vreo 30 de ani
Cred ca a fost altoit si ca un inghet sau uscare a pierdut altoiul
Nu stiu ca plante nealtoite sa creasca asa mari
Cert e ca la mine n-a inflorit niciodata,desi in ultimi 10 ani si-a petrecut verile in gradina si iarna pe scara blocului la ai mei,pana acum 2 ani
Acum e la mama si e plin de frunze,n-a mai facut nici un fel de paduche
Oare are sanse sa-mi infloreasca?
Nu vreau musai fructe dar florile m-ar multumi

doinabacau

  Da,doar infipte,eu nu am folosit solutii sau pulberi pentru inradacinat,niciodata. Ba,am mai infipt unul si in toamna,e sub pet,si ceilalti doi au fost,uitasem sa spun! Lamaiul e in balcon,nu am ridicat de loc petul,pun rar apa calduta,fara calcar si vad ca lastarul e verde. Acum multi ani am mai inmultit un lamai,tot la fel. Nu stiu ce sa cred despre lamaiul tau,i s-au uscat atunci  toate ramurile si a lastarit de sub punctul de altoire? Cred ca il pastrezi pentru ca te-ai obisnuit sa-l ai in preajma.Citisem ca citricile nealtoite rodesc dupa sapte-opt ani,dar asta e impasibil,de-a dreptul!

gentiana

Doina nu stiu ce a patit inainte de al avea eu,ti-am zis ca l-am cules din fata blocului
A stat toata vara si il undau diversi vecini cand isi aduceau aminte
Probabil ca fiecare presupunea ca si mine ca cineva l-a scos la aer,sa-i mearga bine
Era intr-o lada putrezita si cu pamantul ca betonul
Toamna,deja daduse prima bruma si nimeni nu si-l revendica,drept care eu venind de la facultate intr-o seara,m-am cocosat sa-l car in scara noastra
L-am lasat acolo o saptamana si nu s-a simtit nimeni sa zica nimic si sa intrebe de el,l-am trecut pe numere meu(lasasem vorba la un vecin de la parter ,pensionar care petrecea mult timp in gradina din fata unde poate fi gasit)
Era clar ca-l abandonasera.asa ca m-am dus si i-am cumparat ghiveci mare,pamant si l-am schimbat si l-am dus la etajul 2 la usa parintilor mei
De atunci e al meu si am inca speranta ca din bun simt va inflori

GetaV

Eu am pus un lastar in apa in vara iar acum are radacini ,In noiembrie am cules fructele (de la planta mama),am rupt toate frunzele ca erau pline de testosi,l-am tuns zdravan iar acum se vad muguri de frunze si boboci +dns

sicamin

Bravo Geta  +apl +apl ,deci la vara facem suc din lamaii :D .
Al meu nu vrea si pace sa infloreasca macar. Are 5 ani de cand a fost altoit dar nu a facut nici o floare  +ham .In toamna cand l-am adus inauntru ,i-au cazut aproape toate frunzile ,iar cele ramase ,erau galbene rau,asa ca i-am aplicat un tratament cu Fier-Sol si si-a revenit. Acum a mai facut ceva frunze si are cativa mugurasi ,dar nu sant de flori. >:(

GetaV

Mie mi-a inflorit din primul an si a si rodit aproape de 2ori pe an