planta melifera

Started by lovetulip, May 20, 2008, 08:42:41 PM

Previous topic - Next topic

lovetulip

Cine stie planta primeste seminte in toamna.
Costi nu are voie sa raspunda.
http://mimiana.sunphoto.ro/ghici_ce_e


lovetulip

Raspuns corect.Tinem legatura.
Si ca veni vorba de plante melifere iata si principalele plante melifere de la noi din tara.Poate intereseaza pe cineva.
1.Plante cu pondere economico-apicola foarte mare.
    floarea-soarelui,salcamul alb,teiul argintiu si zmeurul.
2.Plante cu pondere apicola mare.
   mustarul,coriandrul,zburatoarea,jugastrul,salcia,molidul etc
3.Plante cu pondere economico-apicola mijlocie.
   iarba neagra,iarba sarpelui,sulfina,catina alba,pomi roditori,bostanoasele etc.
4.Plante cu pondere economico-apicola mica.
   albastritele,sipica,anghinarea etc.
5.Plante fara pondere economico-apicola.
   degetelul rosu,liliacul,inul,chica voinicului etc. 

gentiana

ca planta melifera puteti incerca si evodia......cine stie cunoaste!

costieanuconstantin

planta melifera  EVODIA , este un copac , creste f. mare , infloreste dupa 5 ani de la plantare ,ajunge la maturitate floricola dupa 10 ani , asa ca e cazul sa plantati pt nepoti !!!

gentiana

5 ani de cand iese din samnatza sau cum?
ca io am capatat catziva copacei si  vreo 2 au cam  1m si ceva(persoana ncare mi i-a dat ii are de vreo 3-4 ani-asta inseamna ca as mai avea de asteptat inc avreun an pana infloreste cel mai mare din ei?

costieanuconstantin


gentiana

ca sa il pot transporta si ca sa se si prinda am taiat cam 1/3 din el
ii dauneaza cumva?
as vrea sa-i pun in fundul gradinii,langa padure(cel putin deocamdata ) ,au soare toata ziua si umezeala de la padure
Nene costeo ia zi matale  daca e de bine au ba?!

costieanuconstantin


trandafira

Pentru ca am identificat copacelul ca fiind Evodia sau copacul de miere, ii voi pune prima poza aici pentru a urmari impreuna evolutia acestui copac miraculos.

Iata ce scrie Wikipedia despre acest subiect:Tetradium este un gen care cuprinde 5 până la 10 specii de arbori din familia Rutaceae, care apar începând din regiunile temperate până în regiunile tropicale ale Asiei. În țările anglo-saxone în care se cultivă, sunt cunoscute ca Euodia, Evodia, sau Bee bee tree.
Înflorește după patru, cinci ani și este de două ori mai melifer decât salcâmul, deoarece se obțin 3000 kg miere la hectar. Nu necesită o îngrijire specială, fiind aclimatizat destul de bine la clima din România. În primii doi ani are nevoie de protecție, deoarece nu rezistă sub -15° -20°. Poate fi găsit în grădinile botanice din Craiova, Cluj-Napoca, în partea de sud-vest a țării și în partea centrală a Transilvaniei.