Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: cactus bolnav  (Read 1721 times)
crocodila
Guest
« on: May 19, 2008, 07:59:23 PM »

Am un cactus care pare ca nu prea are pofta de viata si nici chef sa infloreasca. in fiecare an e tot mai galben si mai uscat si nu stiu ce nu-i prieste. habar nu am cum il cheama, asa ca nu stiu daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat.
multumesc oricum!

Am o poza cu el: este la http://www.flickr.com/photos/26768355@N07/2508503425/  cel din colt dreapta sus

cara
Roza

Brasov

« Reply #1 on: May 20, 2008, 09:10:59 PM »

bun venit la noi!  Smiley

imi pare rau dar nu ma pricep deloc la cactusi....
am doar doi, carora le merge bine din fericire...

poate ca vreo fata care are experienta cu cactusii o sa te lumineze ce are tzeposul tau.

crocodila
Guest
« Reply #2 on: May 20, 2008, 09:35:10 PM »

mersi de urari!
si io am 5 cactusi, iar la 4 din ei le merge grozav (asa cum se poate vedea din poze), de-aia nu pricep de ce doar asta are o problema.
poate ma ajuta cineva sa aflu si cum se numesc, ca eu nu ma pricep (i-am cumparat de la o taraba, in targ - de fapt, era o capota de masina,  Cheesy).

acum 3 ani, erau singurele plante potrivite pentru mine - nu se suparau daca uitam sa le dau apa cu saptamanile Grin

de atunci am mai progresat un pic - am sarit de pe terasa in gradina, la lalele si se pare ca imi iese treaba - nu pricep nici eu cum (le-am plantat in decembrie, pe ascuns, sa nu rada vecinii de mine, dar au iesit, iar unele au crescut pana la 80 cm !!!). si cu ele am aceeasi problema - denumirea, am vazut ca sunt multe soiuri, dar eu am aruncat plicurile de la bulbi, asa ca nici pe astea nu stiu cum le cheama.

a propos, ce fac daca se urca furnicile pe lalele? cu ce le stropesc? (daca se stropesc  Huh?)
cara
Roza

Brasov

« Reply #3 on: May 20, 2008, 09:54:15 PM »

sunt tare frumosi cactusii tai!

eu nu stiu decat doua feluri de catus:  echinocactus grusonii si  gymnocalicium. adica aia pe care-i am io  Cheesy

poate maine o sa intre fetele pe-aici si-o sa stie ele.  Roll Eyes

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #4 on: May 25, 2008, 10:10:39 PM »

Cactuselul tau arata bine.Nu-ti fa griji. De era bolnav sucomba de mult. Eu am ceva cactusei,ii iubesc,dar la nume stau rau...Asta al tau e o varietate de mammillaria. Poate mammillaria gummifera.... Tasteaza pe googla,mammillaria si barzauneste pina il gasesti. Succes!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: