Gradina lui Miha

Started by miha, May 18, 2008, 06:28:13 PM

Previous topic - Next topic

miha

Stand eu asa...duminica, mai de una singura pe-aici...in asteptarea fetelor, cu povesti si impresii de la Slanic...am zis ...hai sa va arat si bucata mea de gradina...locul unde ma destind de multe ori; nu e o gradina organizata..., e o bucatica de loc in care incerc sa plantez cam ce-mi place mie ...

ELA

miha,imi place mult gradina ta, mai ales ca ai si clematite ;); spune-mi si mie daca in prima poza din stanga-ultimul rand- este 'trandafirul de madagascar'? mai ai o tufa frumoasa(rand 3,poza4-stanga),ce e?

miha

Trandafirul ala este..."no name"... nu stiu cum il cheama...nu prea m-au interesat pe mine denumirile , pana am descoperit forumurile de plante...anul trecut insa am luat de la Rosafruct...trandafiri cu nume...cand incep sa infloreasca...am sa scriu si cum ii cheama... :) si tufa la care te referi...cred ca nu le incurc...este o panseluta care mi-a placut mult...o culoare mov deschis...deosebita de ce-am vazut pana acum... :)
Si tot azi a inflorit si prima floare la clematita Ernest Markham care este asemanatoare la culoare cu Rouge Cardinal , o fi aceeasi clematita pe care am cumparat-o sub doua denumiri diferite...oricum imi plac clematitele rosii...asa ca astept sa vad daca sunt deosebite sau nu...

Nicol Caloian

Miha, ai un rai de gradina. Cred ca e un loc de relaxare minunat. Felicitari!

ELA

miha, am gresit eu;e vorba de tufa din poza 21( de la stanga la dreapta)

ELA

intr-adevar,a doua clematita nu pare a fi-cel putin dupa foto- Rouge Cardinal:are aceeasi nuanta de rosu magenta ca a lui Ernest Markham

ELA

cam asa e 'rouge cardinal':

liana

Miha , foarte frumoase florile din gradina ta :o

sicamin

Miha ,felicitari pentru "coltul tau de relaxare". Arata minunat asa plin cu flori. Sa-ti traiasca si sa te bucure mult timp cu frumusetea lor.

miha

Multumesc tuturor de aprecieri... :-* Ela ,aia e o tufa de weigella...

penelopa

Bravo, Miha!
Frumoasa gradina, buna idee de prezentare   ;)
Nu pot decat sa ma bucur cand vad si la altii aceeasi tendinta: nici un locsor irosit in gradina.
La mine, dupa 5 ani, ar cam fi cazul sa ma gandesc la niste mutari ca plantele au crescut mari si  s-au imbarligat intre ele  :D

einsteinitza

Miha,ai o gramada de minunatii acolo.C e trandafirul ala alb de pe la inceput?E parfumat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Multumesc... :-* :-* :-*
Trandafirul ala alb este luat de la Rosafruct ...eu am comandat englezescul "Wincester Cathedral", cu eticheta asta a venit...dar fata de prezentarea de la ei de pe site unde este alb complet...la mine se vede ca are putin roz pe margini...deci nu stiu sigur daca este sau nu este "Wincester Cathedral"...dar... e frumos!!! In rest , toti ceilalti au inflorit asa cum erau prezentati...ii astept acum sa inceapa sa infloreasca ...sa-i fac vedete pe forum...si sa va invit din cand in cand la o cafea in gradina mea... ;)

einsteinitza

Miha,vreau si eu un lastar doi putin mai incolo cand se ofilesc din flori,crezi ca poti sa-mi trimiti?Tare imi place,e parfumat?Cat e de mare tufa?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Trimit cu placere...numai sa-mi spuneti cand... :) E plantat in toamna lui 2006...anul trecut a inflorit prima data in gradina mea...nu a fost foarte mare atunci...dar creste el... ;) Si florile au fost mai mici anul trecut...acum se pare ca si-a dat drumul... De parfumat ce sa zic...nu e...sau o avea un parfum mai discret si nu l-am sesizat eu...maine imi bag nasul in el si va spun mai exact... :)

einsteinitza

Daca nu e parfumat nu e Winchester.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Sunt chioara de somn da tot am aruncat un ochi prin gradina ta si sigur o sa visez frumos.Am si eu trandafiri de la rosafruct si ii astept cu emotie  sa infloreasca!

Fleurf

  Foarte frumoasa gradina! In prima poza e o tufa de flori galbene sunt cumva aquilegia (caldaruse)?

miha

Da, Fleurf...ele sunt...imi plac mult sunt foarte...delicate... :)

Fleurf

  Si mie imi plac si ale tale sunt deosebite. Sa-mi strangi si mie cateva seminte. Eu am batute dar mai mult imi plac astea simple.

miha

S-a facut...adresa pe pm...si trimit cu drag... :)

miha

Dupa cum am promis...azi mi-am bagat nasul in trandafir..e parfumat... :), deci probabil e Wincester Cathedral...i-am mai facut cateva poze...bobocii sunt oarecum roz...cand e putin deschis are o tenta de roz...dar cand e foarte deschis...seamana cu ce am vazut pe situl de la Rosafruct:

Si daca tot eram la capitolul fotografii...sa va mai arat... ;) tot de la Rosafruct...Augusta Louisa

urcatorii Sympathie   si Rosarium Uetersen

alti trandafiri...

incep si trandafirii pitici...

campanulele care sunt din zi in zi mai frumoase... si o crenguta de cytisus...

Cam asta era in gradina mea...azi... :)

Myrela

Mi te imaginez o printesa in gradina cu roze !!!
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

sicamin

Felicitari Miha !!!!! sant foarte frumoase.