TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

Quote from: lala on November 20, 2008, 01:57:43 PM
Uite ca pentru iepuri am mai gasit oarece protectie:la sticlele de plastic le tai fundul si gatul(partile tari)si pe lateral si o pun in jurul copacului,infipta in pamant.Sticla nu sta lipita de copac deci nu il afecteaza cu nimic.Protectia e buna doar pentru iepuri,inaltimea sticlelor ramane cam de 20 cm.O sa fac poze sa va arat ;D ;D ;D
asta a fost prima solutie dar ca si predecesorul/ea ... nu e prea jos

lala

20 cm sunt suficienti,iepurii se sperie cand ating sticla.

Dan Hibiscus

uite ce am gasit

PLASA PROTECTIE POMISORI Iridex Plastic


  Aceasta  plasa  este  folosita  pentru  protejarea  pomisorilor  si  butasilor  de  vita  de  vie
proaspat plantati.
Ventilarea trunchiurilor si trecerea luminii este permisa de structura plasei. De asemenea
nu impiedica aplicarea udarii si tratamentelor chimice.
Rigiditatea  proprie  plasei  asigura  forma  tubulara  a  acesteia  fara  sa  necesite  sprijin
suplimentar.
Poate fi utilizata in plantarea si cultivarea pomilor fructiferi, vitei de vie.
Plasa  este  disponibila  in  forma  tubulara  sau  plana  si  poate  fi  fixata  cu  usurinta  prin
capsare sau tintuire pe suporturile folosite.

Proprietati:
  usor  de manevrat;
  durata lunga de viata;
  rezistenta la ciuperci, actiunea razelor solare, umezeala, inghet;
  nu putrezeste;

Caracteristici tehnice:
Materie prima: polietilena inalta densitate
Dimensiuni ochi: 8x8 mm
Latime: 0,14 m
Lungime: 0,5-1.0 m
Culori: verde, negru

sa vad cum pot comanda

opiadc



           Toata saptamana care a trecut au fost 6-8 grade si nu a inghetat noaptea;
     Ieri mai pe la 18 am plantat 3 trandafiri, cu tot tacamul, 10 l de apa in groapa....
Evident ca azi-noapte a inghetat!Si apa in belti era inghetata!

       Ar trebui sa fie super-trandafiri, la fel ca Superman, sa mai fie ceva de capul lor! ??? ???

Dan Hibiscus

dintr-o lectie mai veche ca sa inghete pamantul e asa:
In aer                  In pamant
0-10C                      5  6C (0-25cm)
-10 -20                    0  2C(0-25cm)
-20 - 30                  -2  -5C(0-25cm)

myosotis

Opi, si eu sunt cam in aceeasi situatie.... trista.... sper sa nu-i pierd, ca am pus vreo 20  :'(
Chiar voiam sa intreb, poate ma scoate cineva din incurcatura.
Trandafirii primiti de la Rosafruct au dimensiuni de 40 la 60 cm. Sunt fasonati frumos. I-am plantat asa in urma cu 3 zile.

Problema :

1. nu am avut pamant sa-i musuroiesc, nici macar 15-20cm... si cu inghetul asta nici nu prea am de unde sa iau... decat sa cumpar, dar ma va costa mai mult decat trandafirii.....

2. ar fi trebuit scurtati ?

Dan Hibiscus

cauta paie sau ceva foisoase uscate si un sac de canepa sau iuta si fa un fel de caciula pe toata suprafata care nu poate fi ingropata.

myosotis

multumesc, nu m-am gandit... paie am, dar n-am saci...   sa fie buni si cei de rafie ?

opiadc


        Deci sa presupun ca ar putea trai! ;) ;) ;)
    Nu cred ca au fost foarte multe grade sub zero, deci pamantul a inghetat usor si s-ar putea sa fi fost doar la suprafata!

     Nu stiu ce sa zic de saci, Myo;eu i-am musuroit;
     eu as zice ca-s buni si astia de rafie, desi prin ei trece frigul ca prin sita! ;D ; ii protejeaza paiele de ger?

myosotis

Paiele protejeaza , dar de sacii de rafie am intrebat pentru ca nu stiu daca permit aerisirea la fel ca cei de iuta. Saci de iuta se gasesc la Hornbach, dar nu cred ca ajung azi acolo.
Asta-noapte la mine au fost cel putin -6C in aer. In pamant nu stiu, dar si la ora asta zapada e ingheta prin curte.

opiadc


          Eu ma intreb daca nu transpira dedesubt, ca rafia asta mie mi se pare ca hainele sintetice ; de aia nu stiu ce sa zic, de-s buni sau nu!
       A postat Danero lista aceea cu temperaturile in aer si in pamant;de-acolo trag eu nadejde! ;D Dupa lista aia nici la tine nu-i asa grava situatia!

Dan Hibiscus

nu prea da in caz de urgenta , poti pune am vazut ieri tot din rafie da mai rara sa intre un pic aerul

opiad ,daca e f des sau deloc , din umezeala din aer se uda paiele si se "aprind" si da muguri la trandafir crezand ca a venit primavara. trandafirii rezista la frig dar nu si la ger

ionut

Myosotis,am cateva ghivece,30 cred,cu myosotis palustris,delicata floare...
cat despre trandafiri s a tot vorbit pe aici,cand i ai plantat trebuia sa i musuroiesti la 25 cm inaltime cu pamant din apropierea locului de plantare,o poti face si acum,chiar se impune,de  ce sa aduci pamant de la florarie?nu poti face un musuroi din zona de plantare?nu trebuie sa fasonezi acum,o vei face in primavara cand se alege ce i verde si ce i uscat
nu se foloseste protectia cu paie sau sac la trandafirii obisnuiti,(sacul de rafie sau plastic nu este indicat)cand se vorbeste de o temperatura minima la care rezista trandafirii si alte specii,se considera ca planta e deja prinsa,oricum nu a fost asa de frig incat sa te dai batuta,cu casmaua chiar nu se poate sapa sa i musuroiesti? si sa ti mai spun ceva,anul trecut eu nu i am musuroit de loc,dar erau prinsi si a fost si zapada mare

einsteinitza

Nu va agitati degeaba, nu veti avea probleme ca ati udat,Solul a inghetat la suprafata, nu in adfancime.Si daca ploua si venea ger era la fel.Asta-i iarna si plantele stiu.Eu am plantat si pe viscol in alti ani si nu au fost probleme.
Myo, trebuie musuroiti cand ii pui,trage cu sapa pamant din jur si pune pe ei.Nu pune saci, nu-i tot aia, sacii ii folosesti la cei pomisori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionut

Quote from: lala on November 21, 2008, 09:15:47 AM
20 cm sunt suficienti,iepurii se sperie cand ating sticla.
lala am o nedumerire,daca zapada e mai mare de 20 cm ce se intampla??stii proverbul ala cu paza buna trece primejdia..

Dan Hibiscus

am fost ieri si am verificat pomii , sunt uscati sub folia aia, cei drept nici eu nu am gatuito prea tare , cred ca ramane.

myosotis

 ;D  Dragilor, multam de sfaturi. Stiu ca trebuie musuroiti. Cu astia 20 fac suta, daca nu si mai multi, ca nu i-am numarat . Nu am de unde trage pamant cu sapa pentru ca i-am insirat pe gazon. Intre timp am pus pamant "furat" dintr-un morman de la vecinu' .
Es, nu ai fost atenta poate, dar mai zic o data.... trandafirii au inaltimi intre 40 si 60cm... asa i-am primit de la Rosafruct ... nu m-as indura sa-i scurtez acum si nici musuroi de un metru parca nu prea da bine....

einsteinitza

Nu,  scuze, cam de doua palme musuroi.Ce-i sus va ingheta dar inauntru vei avea doi trei ochi pastrati pentru a forma tufa.Nu tunde.Cu musuroiul, nu stiu de unde ei pamant, eu car cu galeata la fiecare si am 311. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Ionut,ai dreptate asta n-am luat-o in calcul,dar ma gandesc sa mai pun inca o sticla deasupra.Ma duc in teren sa vad cum fac,trebuie sa gasesc o solutie. ;D

Urzică

Quote from: einsteinitza on November 26, 2008, 06:56:40 AM
Cu musuroiul, nu stiu de unde ei pamant, eu car cu galeata la fiecare si am 311. ;D
La aşa număr mare de trandafiri ar fi utilă o roabă achiziţionată în leasing.

Codruta

Quote from: einsteinitza on November 26, 2008, 06:56:40 AM
Cu musuroiul, nu stiu de unde ei pamant, eu car cu galeata la fiecare si am 311. ;D

Es, dar ce faci cu pamantul in primavara? La cat de mare e gradina mea daca tot pun pamant in cativa ani o inalt pana la geamuri ;D

einsteinitza

In prinipiu nu se simte.In gazon il intind in jur si nu se vede,cu ploile si inghetul se niveleaza, in straturi il mai iau primavara, dar nu pe tot ca nu pot.Sincer sa spun, nu s-a prea vazut, mai se ia cand smulg buruieni, mai gasesc cate o piatra si o arunc, deci, nu e mare adaos.
In privinta roabei eu am deja doua ;D ;D
Astept acum comanda Eutopia unde am inca 15 bucati trandafiri, asa ca totul creste, voi face probabil un parc auto de roabe :D, oricum sotul meu a terminat facultatea Autovehicule rutiere asa ca are post asigurat in curte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Urzică

Pentru protejarea peste iarnă a trandafirilor-pom, se poate folosi folia aceea albă, care se găseşte prin magazinele de construcţii şi se pune sub parchetul laminat?

Mai exact, este vorba despre aşa ceva:

cara

cu nici un chip nu-i buna!
daca citesti paginile enterioare, Es si ionut au explicat de ce.

einsteinitza

Mie mi-au murit doi pomisori trandafir cu aia.Nu ma mir, e compacta.Dar, prostia si domnia se platesc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro