TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Fleurf

 Cred ca-i mai greu sa faci rost de atatea bani, ca daca le arati trandafirii astia locatarilor...iti dau si o mana de ajutor nu numai acordul  ;)

ionut

foarte frumosi si mai ales foarte ieftini

lala

Asa compostate,de fapt decupate rotund,le-am avut si eu toata vara.Am intrebat peste tot ce fel de lighioana poate sa faca asa,dar n-am primit vreun raspuns! :'(

Dan Hibiscus

chiar vroiam sa intreb si eu cum de nu stie nimeni ....la mine la fito mi a dat mai intii un moluscocid cica poate sunt niste mici melci fara cochilie care intra ziua in pamant = fara efect .
I-am dus frunza si mi a zis sa i dau cu decis sau talstar .
Parerea mea e ca seamana f mult cu metoda de a manca a omizilor

revin cu poze ma documentez

cica e vb de o viespe sau musca (sawfly) si de larvele ei care produc pagubele (3 specii)
poze:

 

georgette

Exact ca in prima poza din stanga sus ,am gasit si eu pe frunze..am vrut s-o postez dar nu mi a luat o caci era prea mare..am s o pun pe album la daunatori..ieri am gasit  si in florile de muscate..erau mancati bobocii inainte de a fi inflorit!Dane tie ce ti a  recomandat pina la urma  de la fito??

einsteinitza

Mai recititi postarile,cu putin timp am scris de viespea asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

georgette

Es,dar viespea asta are pui sub forma de ..viermisori??? asa pareau cei vazuti de mine(mai degraba omizi) si cei din poza lui Danero..mi e greu sa cred ca pina la urma le ar creste aripi!

einsteinitza

Ce a pus danero acolo e un amestec de daunatori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

Albina croitoare (Megachile centuncularis)



si pagubele




este un daunator care apare in lunile mai-iunie, adultul decupand portiuni semi-cerculare din lamina frunzelor, din care isi construieste cuibul. Pagubirea nu este frecventa dar uneori poate fi serioasa.
Combatere: prin masuri de igiena culturala si tratamente cu produsele Mospilan 20, Supersect 10 EC, Hostathion, aplicate inainte de deschiderea bobocilor.


Vinovatul in actiune =
http://flickr.com/photos/habropoda/2465148366/

einsteinitza

Quote from: einsteinitza on September 10, 2008, 07:48:25 AM
Nu este urechelnita.Este de fapt o varietate de albina,Apis centuncularis sau mai tarziu Megachile centuncularis,(Linaeus), face parte din familia Apidae .Lucreaza ziua si taie frunza pentru cuib,pe care il face in diverse gauri in lemn.
Se combate cu Mospilan,Supersect10EC,Hostation,aplicate inainte de deschiderea bobocilor,pentru a nu pata florile.
O poza cu devoratorul.
http://www.discoverlife.org/mp/20p?see=I_JSA488&res=640

Era exact acelasi lucru cu cateva pagini mai in spate. :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

si nai  zis mai inainte am omorat google cu searccccchhhh :D

einsteinitza

Eu am zis mai delicat ,sa cititi postarile anterioare,era o discutie mai lunga cu poze lamuritoare :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lovetulip

Folositi medicamente fitosanitare ecologice.Mai sunt si albine melifere care viziteaza trandafirii.

Dan Hibiscus

pai  da un nume ca nu am auzit de asa ceva si doar nu o sa scriem ..."Atentie doar pentru albina croitoare" :D

einsteinitza

Pentru As Rozieristilor,inscreri,puteti sa va inscrieti la mine sau la presedintii fiecarei filiale,va spun ca merita,invatati foarte multe din revista si de la intalniri.
Taxa de inscriere 5lei,pensionari si elevi3lei,taxa anuala 15lei pe an,numai pentru cele doua reviste merita.
Hai,mobilizarea,o sa vedeti ca aflati multe si e pacat ca alte tari sa fie cu zeci de mii de membri si noi nu,trandafirii merita sa fie popularizati si cultivati nu dupa urece ci asa cum le e mai bine.
Cine se inscrie,aveti filiale in fiecare judet?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Eu pot sa ma inscriu la tine?Nu stiu sa fie ceva in focsani ??? ???

myosotis

Quote from: danero2005 on September 29, 2008, 07:50:25 PM
Albina croitoare (Megachile centuncularis)


este un daunator ...........


Super albina !!! Croieste si la cactusi  ;D ;D ;D ;D

Apropo de albine, ma plang aici ca sigur nu citeste barbatu' . Din multele cuiburi ce au existat anii trecuti prin curtea mea, anul asta a mai aparut un singur cuib de albine (sau viespi nu stiu ce erau ca nu le deosebesc). Le-am pus toata vara farfurioare cu putina apa fiindca am observat ca in recipientele mai mari se innecau multe. La un moment dat, facand ceva lucrari linga casa, sotul a fost muscat simultan de vreo 5 albine. Urmarea..... spray-ul de muste, daramarea cuibului si urletele de rigoare.....

Es, daca nu dau cu chimicale, cam cat de mari crezi ca vor fi pagubele la anul ?
Pentru As. Rozieristilor trebuie date personale, ceva in afara de bani? Tu esti pe Bucuresti ?

lala

Pana la urma tot albina a facut croitorie,toata vara,in gradina mea!!! :(

einsteinitza

Myo,sunt substaqnte care nu dauneaza albinelor si pestilor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Quote from: myosotis on October 03, 2008, 09:41:06 AM
un singur cuib de albine (sau viespi nu stiu ce erau ca nu le deosebesc).
Alea ie viespi  >:(  ;D iti spun sigur. De anu' trecut le deosebesc... mama mama...

einsteinitza

Pentru Asociatia rozieristilor inscrieri

Scrieti un mail la adresa   rosarom@wavenet.ro
cu numele complet si adresa postala de unde locuiti,spuneti ca din partea mea vreti sa va inscrieti si sa va dea contul pentru taxa de inscriere si cotizatii.

Myo,daca nu ti-au raspuns la prima adresa pe care ti-am dat-o,incearc-o pe asta,e direct Wagner. :)

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Am scris de-atunci, de cand mi-ai dat adresa. Mi-a raspuns domnul Wagner foarte repede. Mi-a trimis cartea, doua reviste (de anul acesta) o legitimatie si o "Adeziune" pe care, spre rusinea mea, nu am completat-o nici acum. Trebuie trimisa pe adresa Asociatiei. Cartea a costat 60 lei.
Altfel, am mai comandat niste trandafiri la Rosafruct, cu toate ca am zis ca ma abtin. Deja ma depaseste chestia asta cu intretinerea gradinii.  :(

lala

he he he,nu esti singura! ;D ;Dmuncesc de vreo 2 saptamani de parca vine sfarsitul,vreau sa termin de amenajat TOATA gradina, fara sa inteleg ca nu se poate. :'( :'(Singura fac totul,  cred ca am luat-o razna!!!! ;) ;) ;)Gradina are vreo 600mp.

myosotis

Esti "TARE"  :D  Curtea mea are 5000mp .... asa ca .... oricat as vrea, n-as putea... poate doar sa ma transform in Superman  ;D Le mai las balta din cand in cand, nu sunt chiar asa harnica.

einsteinitza

Myo,tu nu esti harnica? Aoleu atunci eu dorm toata ziua.Ai si gradina,uriasa, ai si o gramada de plante de ghiveci, ai si caini, ai si gradina de legume. Te subestimezi. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro