TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

Adriana a plouat si simbata exact dupa ce m terminat eu de dat si de taiat costreia din cstraveti m-a prins ploaia la ultimele 5 tufe da nu m-am lasat m-a spiot iar la castraveti da macar le-am desfacut radacinile .. asa ca dupa ploia aia am reusti sa prepun ardeii rasariti si iar ma mai rarit la castraveti si la rosii ca se facusera padure .. tot mai am rosii de prepus ca sunt multe rasarite deja am de 3 ori tufe de rosii fata de anu trecut ..daca o fi sa fie vremea cuminte fara mana sau grindina m-am scos la recolta de rosii
la vinete cele de la bunictz au deja flroi celeleate au stagnat ca le stringea pamintul dar dupa amiaza daca nu ploua iar ma duc cu sapaliga mica si le eliberez si lor radacinutele si dau cu ceva azotat

Dalia

Incep sa se miste trandafirii plantati in toamna. La fiecare floricica imi tresare inima.  +ham

Rosa foetida Persiana:


Mme Plantier


Fantin Latour


Cardinal de Richelieu




Gipsy Boy

claude

Dalia, numai fineturi, Fantin Latour, Mme Plantier, etc  ;)  Abia astept sa ne spui ceva despre ei, cum se vor comporta, ca si eu am dat ture in jurul lor dar inca nu au ajuns la rand  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Claudelu', si la mine stau la rand o droaie! Nu stiu cum sa fac, ca-mi plac atat de multi... .  +ham

Fantin Latour si Mme Plantier m-au dat gata cu finetea florii. Chiar n-am cuvinte sa descriu! Nu stiu cum de n-am luat mai din timp treaba asta cu trandafirii vechi. Pur si simplu ma fascineaza!

claude

Da, sunt minunati si, drept sa spun, oricat de frumosi ar fi ai lui Austin, nu ii depasesc  ;D   E foarte bine ca Austin a inventat trandafirii sai, aduc remontanta si ne putem bucura mai mult timp de niste flori splendide si parfumate, dar parca astia vechi ne zgandare mai tare, aduc cu ei o chestie la care un pasionat de trandafiri nu rezista.  Au locul lor, sunt unii care, desi infloresc doar o data o fac atat de minunat incat ar fi mare pacat sa cautam cu obstinatie doar remontanta. Cine stie, poate chiar faptul ca infloresc doar o data ii face chiar mai pretiosi, cu ceilalti pana la urma ne obisnuim sa-i tot vedem infloriti iar astia ii asteptam an de an cu sufletul la gura, pentru ca e doar o data si bine  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Trei noutati la prima inflorire
1.Adelaide Hoodless, un trandafir canadian din seria Parkland, zice-se rezistent la ger pana la zona climatica 2b. Culoarea nu e chiar ca in poza, e rosu-rosu. Dimensiunea florii 8 cm
2. Betty Prior, cand am vazut bobocul am crezut ca am un ou Kinder, bobocul e inchis la culoare, culoare care se pastreaza pe exteriorul petalelor, care pe interior sunt un roz mai deschis, care in realitate e mult mai frumos decat in poza, parca nu mai imi ies culorile cum trebuie, sunt si incapabila sa fac setari la aparatul foto  +ham. Eu am fost incantata cand am vazut floarea, e maricica, cam 5-6 cm
3. Darlow's Enigma, un 'found rose', am vazut niste4 poze cu arbustul mare si am luat-o razna  ;D, floare de 4 cm

       
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Frumosi! Cred ca prima floare este asteptata cu maxima nerabdare de toata lumea. Una este sa o vezi pe net si alta in gradina ta. Parca e o adevarata sarbatoare; chiar nu te mai saturi s-o privesti.  :)

Darlow's Enigma mi-a atras si mie atentia, dar aveam pe lista altii, inaintea ei.   :D E tare greu cand vine vorba de ales. Oricum, in toamna (sau mai degraba in iarna) am cam luat-o razna cand a venit vorba de plantat. Nu-i usor deloc.  ;D


claude

tot eu  ;D  Am gasit niste poze cu un trandafir care mi se pare interesant si am vrut sa vi-l arat si voua...nu-mi amintesc sa-i fi vazut numele pe listele vreunui furnizor  ???

'Mistress Bosanquet'
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.141924
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Arata  bine, intr-adevar! Sunt multi frumosi, si chiar nu-i putem avea pe toti.  ;D Eu nu stiu cum "sa ma rezolv" cu cei pe care deja ii gasesc pe ici pe colo, fiindca nu vreau sa ajung in situatia sa nu le mai pot face fata. Trebui sa fac cumva sa-i aleg pe cei mai cei.  ;D

claude

Quote from: Dalia on June 10, 2013, 11:05:38 PM
Trebui sa fac cumva sa-i aleg pe cei mai cei.  ;D

Cred ca asa facem toti, dar eu cred ca va fi imposibil sa ma opresc de tot, desi stau deja rau cu spatiul cred ca macar o bucata pe an tot voi lua, ca altfel o sa-mi lipseasca prea tare acea emotie a asteptarii primei flori  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Exact, Claude, macar unu'-doi acolo.   :D

Rux

Ce ma bucur ca -mi " spal "ochii cu frumusetile  voastre! +apl
Sa se faca maaari  si frumosi.

Dalia


einsteinitza

Ce ma bucur Claude, Dalia, cand citesc chestia cu vechii, de multe ori ma intrebam daca nu cumva am eu niste ochelari care distorsioneaza.  :P cand vad anumite tufe sau flori de la trandafiri vechi, ma topesc, parca nu au egal in parfum, eleganta, felul incare isi tin florile, cu. Desfac bobocii. Ma intrebam de ce nu ma incanta la fel o floribunda, sau un urcator th.......
Da, Darlow si pe mine m-a cucerit, e spuerb. Vorba Daliei, una e sa ii vezi in poze, alta e sa topai pe langa ei asteptand prima floare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Mi-a inflorit trandafirul cumparat anul trecut de la Diana, pe care-l banuiam a fi Heidetraum.
Ce parere aveti, semana?

flordel

Da, seamana. Mai mai uit odata diseara sa compar, dar asta pare sa fie.
Se face tare frumusel.

cristinaf

Multumesc frumos pentru confirmare!
Chiar doream sa-ti aflu parerea stiind ca ai unul cumparat din sursa sigura.

cristinaf

Astazi mi-a inflorit pentru prima oara Princess Sibilla de Luxembourg. Foarte interesanta culoare, parca ar fi turnat cineva mov peste un trandafir ciclam.

claude

Ce interesant e  +hypno  Dar eu cred ca trebuie sa-l vezi de-adevaratelea ca sa apreciezi, ca din poze am senzatia ca nu se poate aprecia bine culoarea, cred ca aparatul ceva denatureaza, nu?

Cristina, vei ca numele corect e Princess Sibilla de Luxembourg, nu 'of' , nu-l gaseam pe HMF, am dat de el cu goagal
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

La al meu chiar asa e culoarea, dar e plantat in semiumbra, probabil ca in plin soare se mai decoloreaza putin.
Iar efectul de dubla culoare e real. Daca privesti foarte atent o petala exista doua culori: una de fond, mai deschisa, un mov- roziu, si una mov inchis, care apare sub forma unei retele foarte fine de nervuri. E ciudatzel asa, parca culorile nu au putut sa se omogenizeze.

Gata, am corectat si denumirea, merci. :)

cristinaf

A doua floare arata putin diferit. Am vazut asta in special la trandafirii inchisi la culoare, de multe ori florile variaza ca noanta.

anasstasia

Aveti idee ce trandafir poate fi in poza? Pare a fi un rambler.
http://arta-goblenul.forumgratis.ro/t773p300-gradina-mea

Imi place tare mult iar proprietara nu este interesata de numele lui.
Sper ca nu este problema ca am postat link-ul site-ului.

einsteinitza

Nu e nici o problema dar nu se deschide, spune ca nu sunt conectata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Plantati in toamna, si totusi fac floricele:

Rosa gallica Versicolor



Souvenir de la Malmaison



Fantin Latour



anasstasia

Sper ca este ok sa postez poza asa

image hosting 10mb limit