TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Rosafruct.ro merge , se incarca mai greu citeodata . Chiar am comandat ceva sapt. trecuta .
Astazi am fost pe la Bricostore , nu mai am rabdare asa ca mi-am luat o sacosa de seminte . Degetel , Delphinium , Aubrieta , Vinca etc. etc . Sa vad saca o iesi ceva . Tot pierzind vremea pe la plante ma fitziiam pe la trandafiri cind ce sa vezi ... cutiute cu trandafiri CATARATORI care se numeau bine merci : QUEEN ELISABETH .  Pe cutiile alea scrie ca sint din Italy dar poate or fi ceva made in China , gen ABIBAS , PANASOANIC  etc.   :D

liana

Pentru iubitorii de trandafiri ( printre care ma numar si eu, bineinteles) www.trandafiri.ro

Codruta

Cat de mari e bine sa fie tulpinile la trandafirii cataratori pe care ii cumparam? Cand am comandat in toamna 2 trandafiri aveau ramurile de15-20 cm. Zilele acestea am vazut ca au inceput sa aduca in magazine dar sunt "imensi", adica au cate 5-7 ramuri lungi cam de 60-70cm.

einsteinitza

Codruta,despre care vorbesti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Cei de care vorbesc eu sunt in ghivece si au ramuri groase, cred ca putin mai groase decat un creion. Nu i-am studiat de aproape sa vad daca nu au pete pentru ca oricum nu aveau ce imi doresc eu. Doream doar sa stiu de ce diferenta aceasta, adica de ce unii au ramuri scurte si altii lungi. Multumesc, am inteles acum. Deci pot sa cumpar linisitita si din cei care sunt deja in vegetatie? Sau mai bine din cei "la punga"?

Schnuppe

Am  vorbit azi cu cineva de la Rosafruct . Mi-au spus ca nu pot livra comanda pentru ca la ei ar fi -5 grade noaptea si nu pot scoate trandafirii si ca , probabil , comanda va fi livrata dupa 2 sapt.

Daca primesc trandafirii si va fi tot asa de cald , se mai prind ???  Le mai fac musuroi daca afara sint 15-18 grade( poate si mai mult )  ???

Daca le fac musuroi cit ii las acoperiti ?  Cit de des ii ud ?

Schnuppe

Ok , musuroie vor musuroaie o sa primeasca . . Acum mai trebuie sa umblu si dupa Forsitzii sa vad cind le trece floarea .

Ma enerveaza aia de la Coral ca nu au webshop . Trebuie sa comand la telefon ?  Poate am noroc si prind trandafiri mai sanatosi . Oricum , sint citiva trandafiri la ei pe care nu-i gasesc la Rosafruct :  Friesia  si  Rhapsody in blue .

myosotis

Quote from: Schnuppe on February 23, 2008, 08:43:53 PM
Ok , musuroie vor musuroaie o sa primeasca . . Acum mai trebuie sa umblu si dupa Forsitzii sa vad cind le trece floarea .
Daca esti cuminte  ;) te anuntam noi cand se duce floarea  ;D
Am cumparat anul trecut trandafiri de la Rosafruct. I-am primit la inceputul lui martie si s-au prins toti (30) . Am procedat cum a spus Es mai sus. Ea a omis sa-ti spuna ca ar fi buna niste baliga de vaca in groapa de plantare (facuta mocirla cu apa si pamant).

Schnuppe

Merci Myo !   :)

Mie mi-a spus faza cu balega . Ii mai fur 2-3 secrete si scot o carte ! Ma lansez , voi fi celebru ! :D

Codruta

Se poate taia deja trandafirul? Are deja crengute noi care au apropae 10 cm lungime.
Dupa taierea de anul trecut i-au crescut crengi noi din tulpinile vechi. Se taie doar acele crengi sau se taie tot cele vechi?

einsteinitza

Codruta,tu nu te lua dupa programul nostru.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Eu m-as inscrie dar nu am cum sa primesc aici revistele.
Azi am gasit intr-o revista de aici sfaturile cuiva care spunea ca in 27 februarie (??!!) taie trandafirii si explica in mare si cum. Nu prea am inteles eu dar poate cu revista in fata trandafirului voi intelege mai mult. Tot nu stiu daca trebuie sa tai din crengile vechi sau cele noi.

einsteinitza

Codruta,eu cred ca exista si acolo As.Rozieristilor,mai mult ca sigur .Pe site-ul lor gasesti date mule.
Despre taieri scriu pe la pranz cum si ce,te rog citeste sper sa fie foarte lamuritor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

E adevarat ca exista si aici dar cu olandeza mea de balta nu fac mare branza. Si in romaneste ma descurc destul de greu pentur ca nu cunosc multe cuvinte de "specialitate" :-[ Sa mai spun ca astia au cate 10 cuvinte pentru un cuvant romanesc si nu inteleg de ce o data folosesc unul, o data altu. Un exemplu ar fi pentru lastar am gasit pana acum 3 cuvinte. Sunt mai multe feluri de lastari si eu nu stiu?! Pentru mine lastarul e lastar.
Asa ca mai bine citesc ce scrieti voi. Incerc sa citesc si reviste olandeze, ma uit si la poze si totusi uneori sunt in impas. Ca si acum cu trandafirii. In ultima revista e taierea trandafirului in 4 pasi; tai ce e uscat, tai ce e crescut rau, te uiti in ce directie cresc mugurii noi si tai deasupra lor. Trandafirul meu are 1,2 - 1,5 m inaltime si majoritatea crengutelor noi au aparut in varf asa ca daca trebuie sa tai deasupra lor nu tai mai nimic din trandafir.
Einsteinitza astept cu nerabdare sfaturile tale.

einsteinitza

Codruta,in mare trandafirii se impart in patru categorii la tundere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Einsteinitza multumesc tare mult :-* Vrei te rog sa te uiti la poza de mai jos si sa-mi spui daca trandafirul meu e tufa sau elegant. Sincer iti spun ca citind ce ai scris tu parca ar avea cate ceva din ambele.
http://codruta.sunphoto.ro/trandafiri/MTFXWPALOGQADGISYMA
Trandafirul Nina Weibull si Waltz Time din care categorie fac parte?

atila

Servus voua, vechi si noi forumisti!

A venit primavara si a inceput sa curga si prin mine seva ( ;)), asa ca m-am trezit sa pun intrebari despre trandafiri... Einstenitza, cu postarea ei despre cum se taie trandafirii m-a starnit, asa ca ea este de vina pentru "revenirea" mea... Am un trandafir catarator pe care l-am plantat anul trecut. Ma gandeam eu (instinctiv!) ca nu trebuie taiat, fiind catarator, dar chestia cu arcada si cu S-ul m-au dat pe spate... Ma intreb cum sa fac asta, fara ca tufa mea sa arate ciudat? Momentul in care voi dirija astfel tufa este bun acum?
Multumesc!
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

atila

Sper ca nu v-ati "ofensat" prea tare... S-a intalnit cererea cu oferta si asa a iesit si un raspuns... Adevarul este ca am stat tare mult in barlog, si mi cer scuze pentru asta... Am fost prins intr-o multime de proiecte si am lasat-o mai moale cu forumul... Oricum, am vazut ca am fost "inlocuit" cu alti colegi, asa ca am fost linistit!  ;D Sper sa am timp sa intru cat de des pe forum, ca sa fiu cu si alaturi de voi!
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

penelopa

Da, mai Atila, asa este cum zice Gabi: dragostea din`tai  (sau ..tei  :D .... in cazul nostru,  ...visin  :D ) nu se uita niciodata  :-*
Noi suntem rabdatoare si te asteptam. Important este sa nu ne uiti de tot!

Acum, ca  ti-am aflat slabiciunea, vom sti cum sa actionam.
Din cate imi aduc aminte, tot cu trandafirii ai inceput discutiile si cu noi. Si, trebuie sa recunosti,  ca eu te-am invatat cum sa prinzi trandafiri sub  pet-uri 1 ;)

einsteinitza

De ce ai tu un urcator "tufa"? E urcator sau tufa?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: einsteinitza on March 10, 2008, 10:15:10 AM
De ce ai tu un urcator "tufa"? E urcator sau tufa?
Poate din acelasi motiv din care am si eu unul.  :D
Nu stiu ce neam este. Il am de 10 ani. Nu prea a fost curatat pana anul trecut. I-am facut "harakiri" primavara trecuta. Acum,   :o  e din nou o ditamai tufa. Ba mai mult, are puzderie de ramuri (lastari de anul trecut) foarte lungi, intinse pe jos. Ma uit la el si ma intreb de unde sa tai mai intai  ???

einsteinitza

Myo,tunde la jumate 1/3 din ramurile mai vechi. .Pricipisi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Ramuri vechi, groase cam de 4cm am vreo patru inalte la cca 2m. Ca le-am retezat anul trecut, altfel....  Deci, pe astea le tai la jumatate ? Sau sa le rad de tot ? Si, atunci din ramurile (tulpinile) groase de 1-2cm tai 1/3 la jumatate? Si tot ce iese lateral din ramura principala la 2-3 ochi?  ??? Sa ramana numa' bete ? Il mai iert vreo doua zile si incerc sa pun o poza.

einsteinitza

Care trandafiri?Urcatorii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

carmenn

Serios ??? ;D ,vai c-am stat ca pe ghimpi dupa ce-ai intrebat... M-am tot intreat de ce i-am taiat fara sa intreb inainte...norocul incepatorilor...mersi mult 8)