TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Einsteinitza,scriai la "lalele" ca le plantezi la trandafiri...cum te descurci toamna la musuroitul trandafirilor? Eu anul asta am mai plantat bulbi de lalelelsi crocusi sub niste ciresi.Pina ajung la fructe nu are treasba nimeni cu ei si sub umbra lor ,tot nu se face nimic...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Eu musuroiesc cu pamant in plus.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Einsteinitza, vreau sa te rog sa-mi recomanzi si mie niste trandafiri cataratori sau urcatori...nu stiu care e exact diferenta dar iti spun ce ma intereseaza. Vreau sa acopar un perete de la o casuta de lemn si as vrea sa fac eventual o combinatie de doi trandafiri. Mi-ar palce sa fie ceva cu flori mari, culori interesante si sa si miroasa. Nu am prea multe pretentii ;D
Rugamintea mea e sa-mi recomanzi, daca poti, niste trandafiri rezistenti si pe care am sanse sa-i gasesc. Am vazut prin reviste mai multi care mi-ar placea dar cand ii caut pe net nu-i gasesc de cumparat in schimb gasesc altii care imi iau ochii si uite asa nu am habar pe care sa-i aleg.

Si ca tot am zis de rezistenta uitati cum rezista unul din trandafirii mei. Arata ca vai de el dar e si acum cu flori cu toate ca au fost si nopti cu -5 grade.
http://codruta.sunphoto.ro/trandafiri/RQDFGVUTOACVBBBRUZX

Codruta

Quote from: einsteinitza on January 12, 2008, 02:10:45 PM
Spune-mi te rog mai multe despre ce vrei de la ei.Asa pot alege,ca sunt sute de variante:culoare,inaltimea casutei,latimea suprafetei de acoperit deoarece unii se latesc mai mult ca altii,combinatii de culori,forma florii,parfum.Apoi alegem.

Casuta are aproximativ 3 m inaltime si e lata de 3 dar cred ca pe o portiune de aproximativ 1 m nu va fi soare (deloc sau aproape deloc). Am montat casuta toamna tarziu asa ca habar nu am cum va fi de acum cu soarele la mine in gradina. Restul de 2 m cred va vor avea soare de pe la ora 10-11. Nu stiu inca ce voi pune pe portiunea umbrita.
Cat despre flori stiu doar ca as dori sa fie mari, sa aiba culori interesante, sa infloreasca cat mai mult timp si sa miroasa.
Iti dau mai jos o adresa. Acolo am vazut cativa care mi-ar placea cum ar fi: Aloha**D, Jasmina**D, Leander***H. William Morris***D
http://www.stadskwekerij.nl/content/view/43/48/
Din pacate daca vreau ceva de acolo nu pot comanda trebuie sa merg la sediul lor. Nu stiu daca sunt scumpi. Dar sunt multe locuri d eund epot alege trandafiri. Important e sa stiu exact ce doresc.

Codruta

Teoretic ar trebui sa fie soare cel putin 4 ore pe zi dar sigur voi vedea doar mai tarziu. Eventual voi incerca sa pun unul si in fata casei unde e soare mai mult. Oare care ar mege in combinatie cu o clematita ca si cea din poza de mai jos?
http://codruta.sunphoto.ro/cataratoare/SGRIONBUOAHOFFCYAZW

Trebuie sa-ti spun ca eu am ales trandafirii dupa floare dar nu am habar cum arata planta in asamblu. As vrea doar sa fie cat mai plini de flori.
Anul trecut am luat niste trandafiri cataratori, pe cutie scria ca sunt The Fairy dar nu garantez ca e si adevarat. Cert e ca sunt cu flori roz si mici. Sunt in albumul meu la trandafiri. Ai dreptate in privinta soarelui; unul din ei a fost peste vara sub un cort si nu a mai inflorit. In schimb infloreste acum. Ce nu mi-a placut la ei, pe langa florile foarte mici, e ca au facut mereu flori in varf iar la baza ramaneau doar frunze.

einsteinitza

Trandafirul The Fairy nu e catarator,e o tufa mai maricica dar frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Uite asa se fenteaza omul. Pe cutia in care erau trandafirii era si o arcada acoperita. E drept ca era si o poza in care arata ca o tufa si asta mi-a cam pus semne de intrebare.
Oricum e bine ca m-ai lamurit. Eu am inteles ca trandafirii cataratori nu se taie decat pentru corectare. Deci, cei pe care ii am eu acum The Fairy trebuie sa-i tund. Ce inseamna tuns bine? La ce inaltime pot ajunge? Ai mei au crescut anul trecut mai bine de jumatate de metru. Pot sa-i las langa gard unde sunt acum?

Ceva ciclam-mov sigur mi-ar placea. Problema mea e ca degeaba ma uit la poze ca nu sunt prea exacte. Culoarea lui Jasmina D imi place dar cand m-am uitat pe un alt site floarea era un roz mult mai pal si acela nu mi-a mai placut asa de mult.

Codruta

Multumesc mult Einsteinitza pentru recomandari. M-am uitat doar pe site-ul de care ti-am zis si tie si acolo am gasit doar poza de la Compassion. Ma voi uita si pe alte site-uri pentru ceilalti.
Ce imi recomanzi tu? Sa pun doar un soi de trandafir sai pot sa combin doi?
Daca combin un trandafir cu o clematita oare cum ma voi descurca cu taierea clematitei?
Cum imi recomanzi tu sa tund trandafirii The Fairy pe care ii am?

Codruta

Am gasit un alt site unde se pare ca au mai multi din trandafirii recomandati de tine si la un pret rezonabil; in jur de 5 euro pe bucata. Dar cum era de asteptat iar sunt derutata pentru ca la unii din ei scrie ca nu au miros. Am gasit acestia 4: Compassion,Bridge of sighs, New Dawn, Rosarium Uetersen si la ultimii 3 scrie ca nu au miros.

In ceea ce priveste combinatia de 2 trandafiri uite mai jos o adresa unde poti vedea 3 combinatii. De acolo mi-a si venit ideea sa combin. La combinatia de alb cu rosu chiar se recomanda sa fie plantati cat mai aproape unul de altu ca sa obtii acel efect.

http://www.bakker-hillegom.nl/index.aspx?Ntt=duo+klimoroos&Ntk=NL&Ntx=mode+matchallany&Nty=1&N=0&D=duo+klimoroos

Eu am incercat deja o combinatie de Elfe si Indigoletta. I-am comandat in toamna si i-am plantat in fata casei. Ramane de vazut daca rezista peste iarna, daca vor creste si mai ales cum va arata aceasta combinatie.

Astept programul cu tunderile dar esti amabila sa-mi spui exact in ce cateogorii ii includ pe cei pe care ii am deja, adica The Fairy, Indigoletta si Elfe?

einsteinitza

Draga Codruta,magazinele de plante nu sunt cea mai buna sursa de informatii despre plantele pe care le vand
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Recomandari pentru acoperitori de sol ?  Unul ar fi The Fairy ( sper ca e acoperitor , nu ? ) . As dori unii roz , galbeni si albi .
Si daca s-ar putea sa-mi spuneti in ce grupa se incadreaza  Queen Elisabeth . Preferatul meu e Katharina von Bora dar de la einsteinitza am inteles ca nu-l pot lua din tara , mi se pare ca New Dawn seamana putin dar are rozul mai intens fata de Katharina .
Multumesc !

cara

Quote from: Schnuppe on February 01, 2008, 11:00:18 PM
Recomandari pentru acoperitori de sol ?  Unul ar fi The Fairy ( sper ca e acoperitor , nu ? ) . As dori unii roz , galbeni si albi .
Si daca s-ar putea sa-mi spuneti in ce grupa se incadreaza  Queen Elisabeth . Preferatul meu e Katharina von Bora dar de la einsteinitza am inteles ca nu-l pot lua din tara , mi se pare ca New Dawn seamana putin dar are rozul mai intens fata de Katharina .
Multumesc !

draga schnuppe, habar n-am ce inseamna chestia aia cu grupa lu' regina elisabeta, da' ca sa vezi ca-mi pasa de framantarea ta, am gugalit (si tot nu m-am lamurit!)
poate te lamuresti tu, ia:


Name: Queen Elizabeth
Synonym: Queen Of England, The Queen Elizabeth Rose
Class: Modern Cluster Flowered
(Grandiflora)
Hybridizer/Date: Walter Lammerts, USA 1954
Parentage: Charlotte Armstrong x Floradora
Fragrance: Mild
ARS Color: Medium Pink
Awards: Portland Gold Medal 1954, National Rose Society President's International Trophy 1955, AARS Winner 1955, American Rose Society Gold Medal 1957, Golden Rose Of The Hague 1968, World's Favorite Rose 1979.


http://www.rdrop.com/~paul/modern/liz.html

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_dd8c.html

http://www.classicroses.co.uk/roses/q/queen_elizabeth.html

Codruta

Ce fel de pamant au nevoie trandafirii, mai bazic sau mai acid?

einsteinitza

Pene,sper sa fii norocosa si sa fi aparut pe piata un sport al lui Queen Elizabeth urcator,desi nu am auzit.Deci,90 la suta sanse trandafirul tau ori nu e QE ori nu e urcator.Tine-ne la curent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Nu vreau sa te contrazic dar te contrazic . :) . Uite aici :
http://www.trandafiri.ro/index2.php?roseID=062
Ei au trecut Friesia in floribunda si de parc . Nici nu pare teahibrid , pare mai "stufos " . Ma intereseaza numai floribunda , de parc si acoperitori de sol . Dupa ce construiesc arcadele o sa am nevoie si cataratori si rambler . Mie mi-a placut floarea lui Q.E. de la eutopia , asta fara sa stiu ca e teahibrid .  Pentru ca nu am vazut niciodata Bonica 82 sau alti trandafiri ( e o pasiune noua :) )  nu pot sa fac diferenta doar pe baza unor poze de pe net , pot doar sa imi placa unii mai mult si altii mai putin , sigur , si sa ma uit in ce grupe se incadreaza .
In concluzie , acum vreau sa plantez floribunda si acoperitori , mai tirziu cataratori si rambler . Sper ca s-a inteles ca am inteles :) .

Schnuppe

Da , mi-ai mai spus de Coral , de asta nici nu vreau sa cumpar de la ei , dar pe Friesia cred ca o sa o comand . Pe ceilalti de la rosafruct .

Gata , am comandat de la Rosafruct . Am luat asa : Rusticana si Swany la inaintare , linga trotuar , in spate Angela si Augusta Louisa impreuna cu Schneewittchen , Leonardo da Vinci si Samba . Am uitat si de un englezesc : Heritage .  Pe ei ii plantez la cabinet , am un "spatiu verde " de cca 1.8 m / 6 m  pe care am gazon , de fapt acolo sint citeva smocuri vai de mama lor .Pamintul e lutos , dupa cum ai spus ar trebui sa fie ok pentru trandafiri .

Pentru casa mai astept putin , mai am ceva de mesterit pina la plante .

einsteinitza

Hai sa-ti spun despre ei din experienta mea:
Rusticana-acoperitor viguros,face niste tije lungi superbe,in inaltime atinge cam30-40 cm ,face buchete uriase roz,am avut cu 54 flori in buchet.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Bai, m-ati pus pe ganduri!!!
Aproape ca-mi doresc sa nu se prinda  Elizabetha  mea. >:(

Es, nu stiu ce rasa e trandafirul care l-am plantat eu pe post de Queen Elizabeth dar, asa scria pe ambalaj ( luat de la BricoStore  si pare a fi adus din Italia) iar poza arata  un trandafir  inalt  (de aici am tras eu concluzia ca e urcator),  cu muuuulte flori  mai micute, roz-batut.

Cert e ca, eu vreau un trandafir  urcator pe care sa-l dirijez pe  un suport gen arcada,  in fata intrarii  in bucatarie. Si vreau ca acest trabdafir sa creasca destul de mult cat sa acopere in intregime arcada, sa infloreasca ... oricum (ca flori, culori,  nuante  etc) dar sa infloreasca de mai multe ori pe an si sa fie parfumat
Ce-mi recomanzi in acest sens?

Schnuppe,  tu iti pui trandafiri .........  la cabinet?!!!
Pai,  catelusii care vin la consultatie nu fac pipi (de emotie    :D)   la radacina lor  ???


einsteinitza

Draga mea nu plange,clar nu e QE dar poate fi ceva deosebit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Aha! Am inteles: de data asta  voi face  SS-uri in jurul suportului . ;)

Daca se prinde Elizabetha mea, o voi muta si pun  altul in locul ei. Binenteles, din cei recomandati de tine.
Merci, Es!

Schnuppe

Catelusii care vin la cabinet sint ok , am discutat cu ei si au promis ca-mi lasa trandafirii in pace , sint mai obraznici cateii fara stapin , sint citiva care se simt obligati sa-mi "ude" terenul in fiecare zi . Cu ei o sa duc tratative , sper sa ne intelegem pina la urma .
Einsteinitza , abia astept sa-mi vina comanda , de cea de la Eutopia nu mai vorbesc ...
Pentru cataratori , daca nu am loc sa amplasez o arcada , ar merge un obelisc , ceva ca o coloana ?  Ma gindeam sa pun cataratori si la cabinet dar nu am loc .

Codruta

Uite aici o idee pentru cataratori. Nu stiu daca toti cataratorii se preteaza la asta dar ne poate Einsteinitza lamuri. E nevoie de 3-4 bete mai solide.
http://www.bakker-hillegom.nl/index.aspx?Ntt=fonteinroos&Ntk=NL&Ntx=mode+matchallany&Nty=1&N=0&D=fonteinroos


myky

am dat intamplator peste el, poate va ajuta cu ceva
http://www.rose.org/site/epage/13602_429.htm

Codruta

Pe mine ma mananca undeva asa ca musa-i sa ma scarpin ;D si am sa fac asta coamandand trandafirul rosu de la adresa pe care am dat-o mai sus. Asa ca voi vedea daca se poate avea ceva asemanator cu poza. Nasol e ca trimit doar cate 2 si nu am loc pentru al doilea. Iar daca in timp creste prea mare si ramurile arata rau sper sa invat pana atunci si sa inmultesc trandafirii si ii inlocuiesc (in cazul ca merita).

Codruta

Pe site scrie ca ajunge la 1,5m deci e relativ mic. Din pacate nu am reusit sa gasesc in google nici o informatie despre trandafirul respectiv.
Gabi, nici in fata usii nu am loc ca e tare mic spatiu si nu am unde si cum sa-l trag ;D Poate il trag dupa mine la serviciu. Unii isi trag pantalonii dupa ei eu voi trage ghiveciul :D :D