TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Incearca sa o prelucrezi , macar contrastul ca e prea cetoasa , ar iesi si mai frumoasa . Fa-i un topic separat lui Mr. Lincoln la TH , parca nu e prezentat . 

Ionela

Este topic ;) Nu stiu ce contine, da' este :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

cara

Quote from: Schnuppe on June 11, 2010, 10:32:00 PM
Incearca sa o prelucrezi , macar contrastul ca e prea cetoasa , ar iesi si mai frumoasa . Fa-i un topic separat lui Mr. Lincoln la TH , parca nu e prezentat .  


nu e cetoasa, e laptoasa  :D

si n-ai vrea sa facem ca data trecuta? adica o modici tu, ii pui rama si noi te premiem cu Pulizerul Mushuroiului pentru fotografie?  ;D

pritipliz, avcors!

einsteinitza

Hai, fa topicul ala odata.Un trandafir asa renumit fara topic.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Quote from: cara on June 12, 2010, 02:33:23 PM
Quote from: Schnuppe on June 11, 2010, 10:32:00 PM
Incearca sa o prelucrezi , macar contrastul ca e prea cetoasa , ar iesi si mai frumoasa . Fa-i un topic separat lui Mr. Lincoln la TH , parca nu e prezentat .  


nu e cetoasa, e laptoasa  :D

si n-ai vrea sa facem ca data trecuta? adica o modici tu, ii pui rama si noi te premiem cu Pulizerul Mushuroiului pentru fotografie?  ;D

pritipliz, avcors!

E problema ta , fa cum doresti .

turturica

ce trandafir ar putea fi asta ? http://good-times.webshots.com/photo/2557386330104451671FuVGHI , este portocaliu intens (o nuanta nenaturala- chiar , pentru ca sta la umbra ), dosul petalelor este galben , este teahybrid, cca 70 cm inaltime

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


penelopa

Sa inteleg ca Monicai ii place umbra ?
M-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca mi-ar trebui ceva trandafiri si de umbra, mai ales urcatori. :)

turturica

asta nu e urcator, dar daca sta la umbra are o culoare intensa ...

penelopa

Quote from: Schnuppe on June 12, 2010, 03:42:11 PM
Quote from: cara on June 12, 2010, 02:33:23 PM
Quote from: Schnuppe on June 11, 2010, 10:32:00 PM
Incearca sa o prelucrezi , macar contrastul ca e prea cetoasa , ar iesi si mai frumoasa . Fa-i un topic separat lui Mr. Lincoln la TH , parca nu e prezentat .  


nu e cetoasa, e laptoasa  :D

si n-ai vrea sa facem ca data trecuta? adica o modici tu, ii pui rama si noi te premiem cu Pulizerul Mushuroiului pentru fotografie?  ;D

pritipliz, avcors!

E problema ta , fa cum doresti .
Cara, lasa trandafirul jos si ridica pistolul . ::)

einsteinitza

 :D :D :D :D
Nu, la Monika nu-i place umbra. Trandafirilor nu le place umbra, mai sunt ceva exceptii, dintre care caracatita pe care o tot pomenesc-Veilchenblau.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Ieri am dat buzna in rosariul din Iasi. Bine-nteles, valul intai de inflorire era la marea lor majoritate pe sfarsite, numai Imeratrice Farah inca nu incepuse, avea toti bobocii inca inchisi undeva mai sus de 2 metri (ca ma durea gatul uitandu-ma in sus!). Pentru ca insolatia are si efecte benefice, voi pune pe forum niste fotografii de veti rade o saptamana (pe putin :D :D :D ). AM gasit englezestii la categoria Trandafiri de parc, am gasit si placuta cu Augusta LOUISA (trandafirul avand florile ofilite), dar n-am fotografiat-o ca sa nu il enervez pe Schnuppe :D :D :D  Nu mai tin minte daca scria si Tantau pe placuta (parca ati zis ca pe Augusta LUISE Tantau l-a dat lumii!) - o fi vrut careva sa pirateze TANgust-ul si i-a iesit altceva, adica LOUISA :D :D :D De Luise insa nici urma :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Trandafiri vechi erau ?  Es spunea ca ar fi multi acolo . Ce englezesti erau ?  Pune pozele oricum ar fi , e ingrozitor cind faci poze pe soarele ala , dar pentru o informare asa mai generala merge , nu conteaza .

Ionela

Prima data am pozat englezestii - deja sunt in galerie la Plante de gradina, sectiunea Gradina botanica. Marii nepozati (pentru ca practic erau 99.99% cu florile ofilite) sunt: Abraham Darby, Graham Thomas si Teasing Georgia. Erau ditai tufele, peste 2 metri inaltime!

Pe cine am pozat dintre englezesti: Falstaff (scriu la topicul lui ce cred despre El!), Eden Rose (aveau acolo si Red Eden Rose care nu m-a impresionat cine stie ce, si nici nu are parfului lui Eden Rose), Heritage, Sharifa Asthma, LD Braithwaite (despre care am visat as'noapte ca trebuia sa inradacinez un butas si trebuia sa-mi puna decanul nota!!) Erau insa inca vreo cativa. I-am si mirosit pe fiecare si pot sa va spun ca am inteles de ce va plac atat de mult rozele lui Austin. Nu era una fara parfum! Voi face si un top al parfumatilor cu Falstaff pe primul loc!

Despre trandafirii vechi... nu stiu ce sa va spun. Acolo domina TH, sunt ceva poliante, floribunde, miniaturi, climberi si Veilchenblau care arata total altfel decat mi-l imaginam eu :o :o :o ... Eram naucita de caldura si nu am bantuit toate aleile... insa pe unde ma bantuit n-am vazut reprezentanti ai claselor vechi. TH, TH, TH, Floribunda, iarasi TH, TH, TH, polianta, miniatur, TH, TH, TH... si asa mai departe!
Dintre climberi am prins pe Elfe care mi-a placut enorm si ii voi face si topic, desi eu nu ma dau in vant dupa galbeni. Superb si usor parfumat... Minunat Elfe, cred ca l-ar placea Geodezia. Apoi Sachsengruss si Ilse Khron Superior, ultimul la mare cinste - am pozat un rand de nu stiu cati stalpi inveliti de el! Dintre Floribunde l-am placut enorm pe Lavaglut care era asezat nu stiu de ce printre englezesti (poate scria pe el ca e de parc, sincer nu-mi mai amintesc!)

Nu am rezistat mai mult de 1 ora si jumatate, dar au fost 90 de minute in care practic nu simteam ca imi arde capul, nu vedeam nici cum ies pozele pentru ca era prea soare si ma orbea. Evident a fost o goana pe si printre randuri, cu genuflexiuni si mirosit flori, o desperare ca nu-i mai apucasem pe toti. Kardinal era in ruina, la fel si cei 3 TH rosii  despre care scriem noi aici - Papa Meilland, Mr Lincoln si Schwarze Madonna. Daca e sa fac un top al culorii, primii doi sunt cam de aceeasi nuanta, iar al treilea e cel mai inchis la culoare (am prins o floricica OK si mi-am facut-o avatar). La intensitatea parfumului ordinea e asa cum i-am scris deja, Papa e in frunte, iar Madonna ultima.

Topul parfumurilor (din cati am investigat eu olfactiv):

1. Falstaff - cel mai cel mai si cel mai... La nu stiu cate zeci de metri de amplasamentul oficial am gasit o tufa neetichetata si l-am recunoscut dupa parfum. Felix a spus ca e dulceata pura!

2. Parole si Papa Meilland, dar cu parfum de alta factura, mai fructat

3. Eden Rose si alti englezesti - iarasi usor diferit, dar tot minunat

Si o intrebare pentru voi. Vorbiram aici de Monica. Acolo am gasit si pozat pe Monique. Sunt trandafiri diferiti?

PS Iata si wagnerienii nostri pe care i-am vazut ieri: Doamna in mov, Simfonia alba, Luchian (il stiu din copilarie, are acel rosu vermilion si parfum delicat). Cu siguranta este si Foc de tabara dar l-am ratat.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Vezi ca Eden Rose nu e englezesc si nici nu are cine stie ce parfum .

Ionela

Dap, ai dreptate, e TH... pus laolalta cu englezestii si catalogat de parc :D :D Dar parfum avea, desigur nu comparabil cu Falstaff , totusi depasind pe Elfe si pe Ilse Krohn Superior. Red Eden Rose totusi parca inodor era - cred ca tine mult de olfactia personala. Nu mai tin minte Lavaglut daca avea parfum ::)
Tocmai am costatat ca nu l-am pozat pe Parole care chiar e inmiresmat >:( >:( >:(

Am reusit sa pun denumirile in Galerie, sa stiti macar la ce va uitati.

Helene de Roumanie specially for ES

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Multumesc, apreciez ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

Din pacate va invidiez fiindca aveti privilegiul unei gradini botanice in oras si posibilitatea vizitarii cat mai des {orasul nostru este prea mic pentru asemenea frumuseti},dar de cativa ani primaria a incercat sa suplineasca lipsa prin infrumusetarea orasului cu multi,multi trandafiri si flori de sezon , asa ca abia astept poze Ionela. ;)

Ionela

Totusi l-am pozat pe Parole!!

Iubitoarelor de roze si rozuri



impreuna cu parfumul sau imbatator! Si culoarea este autentica - asa arata in plin soare ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

edita

Minunat.Al meu e plantat in primavara si bobocul e asa mic...pana atunci il "savurez"pe asta ;D

Ionela

Deci ii vei simti curand si parfumul ;) Va creste mare cat casa, cum spun eu :D :D  Tufa ma depasea bine de tot in inaltime :D :D :D

Iata si un galben diafan... pentru Geodezia si ceilalti iubitori de galbeni, frumoasa si diafana ELFE!



Este poate gresit spus galben, este mai degraba un foarte usor galbui si tot foarte usor verzuliu in acelasi timp. Nu pot sa-i descriu culoarea reala, dar nu galben efectiv, nu crem, nu piersiciu... Are si un parfum suav. Un climber pe placul meu, ce mai la deal la vale!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

edita

Daaaa,m-ai atins la coarda sensibila.Urcatori stau la loc de cinste in gradina mea.Notam pt. toamna ;D

edita

Scuze, urcatorii... ;D

Ionela

Uite inca un urcator care mi-a placut, desi e cam trecut - Sachsengruss



si desigur celebrul Ilse Khron Superior care face impresie nu gluma ;)


"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8