TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

diana

Din vina mea, pe proprie raspundere si fara nici o scuza am incurcat ceva si am sters intreg topicul despre TRANDAFIRI! Imi vine sa-mi smulg parul din cap de ciuda! :cry: Am crezut ca salvasem dar vad ca nu-i nicaieri :(

penelopa

Turturica draga,  evident ca nu trebuia sa umbli la radacina  firava a butasilor pusi la prins. Doar stiai ca nu e bine nici macar sa-i muti din locul in care i-ai plantat, decat dupa un an de vegetatie.

Oricum,  pentru inmultirea trandafirilor este recomandata prelevarea butasilor in  luna august ( din varfurile ramurilor la care s-au ofilit florile),  butasi prevazuti cu  5  noduri din care 2 noduri de la baza (fara frunze) se introduc in pamant ( in gradina sau in ghiveci), iar celelalte 3 noduri (cu frunze) raman afara. Se acopera butasii cu o sticla de plastic taiata la baza si cu dopul  in sus (in vederea aerisirii,  din cand in cand si cand e cald a butasului). Se uda pe langa sticla din 2 in 2 zile la inceput,  dupa care,  se uda in functie de cat de uscat este pamantul.
Butasii pusi in ghiveci,  peste iarna se aduc in casa,  intr-o camera rece (afara risca sa inghete).
Abia la inceputul lunii mai se ridica definitiv sticlele iar cei din ghiveci se transplanteaza cu tot balotul de pamant,  afara,  in gradina.
Despre metoda folosita de prietena ta (butasi pusi la prins in ghivece,  primavara,  dupa prima inflorire), eu nu prea am auzit.
Butasii mei pusi  anul trecut in august (7 buc.)  s-au prins toti. Sa vedem cum rezista dupa ce le indepartez sticlele de plastic. Am avut si astfel de surprize cand se prisesera iar dupa ce i-am descoperit,  s-au uscat.
Pentru a evita astfel de incidente,  pana la indepartarea definitiva a sticlei,  se recomanda acomodarea butasilor la mediul de afara prin aerisire periodica (1 -2 ore/zi )  in zilele calduroase de aprilie.
Mai incearca odata!

atila

Am profitat si eu de soarele care a fost cam generos primavara asta. M-am gandit, ca daca mie mi-e cald, le-o fi si lor!!!!!!!!!!! De ieri, le-am pus la loc "cupola" de plastic... Oricum, multumesc, in numele lor, pentru grija!
PS pentru paduchii aia mici si verzi, ce solutii mai eco aveti?
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

penelopa

Pentru paduchi,  sau mai bine zis,  impotriva  lor,  solutii eco .... rabdare si tutun sau... urzica-i!
Faci zeama de tutun (tutunul din tigari  gen "Carpati" -  nu stiu daca mai exista ca la tigari nu ma pricep) il pui la macerat in apa cateva zile,  filtrezi zeama si  faci cu ea baie la paduchi. Sau,  urzici:  se aduna cu mana urzicile ( ;D) si le pui tot in apa, la macerat. Si... baita! Daca vezi ca se incapataneaza sa dispara,  ii ii starpesti  manual.

Atila,  mie imi plac florile de langa mama-trandafir. Ce flori sunt?

gabriela jalba

Pene,ce face butasul de trandafir galben??? Da semne de viata?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Trandafirul meu galben catarator este incarcat cu flori,dar si cei mov si rosii.

http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/plante%20de%20gradina/P5040083.jpg

simonaelena

Sica, ma imblnavesc de inima, Cataratorul tau e minunat. De ceilalti, ce sa mai zic?
Am si eu un mov, nu stiu cum arata, ca anul trecut am facut prostia sa-l plantez in ghiveci (aviz amatorilor) si aproape l-am omorat. Acum e in gradina, fara ghiveci si ma tot ameninta cu un bobocel. Sper din tot sufletul sa-i vad si culoarea

Sa-ti traiasca frumusetile!

sicamin

Multumesc fetelor,si eu va doresc sa aveti parte de flori frumoase sa va bucurati.
Trandafirul galben are 3 ani de cand l-am pus iar ceilalti au 2 ani.

http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/plante%20de%20gradina/P5040082.jpg

sicamin

 In toamna am pus niste butasi de trandafiri urcatori . Cel alb a inflorit si cel rosu are si el boboci.Mie mi se pare ca nu prea e  ca si in poza ambalajului,sau e prea devreme sa ma pronunt  .
http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/plante%20de%20gradina/P1260028.jpg

http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/plante%20de%20gradina/P5170162.jpg

penelopa

In materie de plante,  cel mai mult ma bazez pe  propria-mi experienta.
Deci,  cuvantez din ea:  butasii de trandafiri de gradina se pun la inradacinat sub sticle/borcane  numai la sfarsitul verii - inceputul toamnei. Daca incercati in alte perioade........... ati rupt degeaba trandafirii   :D

ps: Draga Einsteinitzo,  iau foc si numai daca cineva indrazneste sa-mi propuna sa-i rup cateva flori din gradina mea. Eu nu ma indur sa le rup nici pentru o "ikebana" (poate, doar o ikebana... ofilita   :D).

penelopa

Cataratorii, cica,  nu se prind prin butasire sub sticla (nici n-am incercat) si-apoi,  cand intru intr-un magazin de specialitate............  ma mananca unde nu trebuie  :D
Ultimile achizitii in materie de trandafiri (duminica trecuta):  un catarator roz-batut (27 lei),  un trandafir normal grena-inchis (7 lei) si unul mov ( 7 lei).  Toti 3 au radacina "infasata" in rumegus despre care, am auzit ca nu se indeparteaza cand ii plantezi. Intr-o primavara insa,  un trandafir astfel plantat,   a uitat sa dea frunze si,  cand m-am impedicat de  ciotul lui (care a sarit precum un ciucibei)  am realizat ca era ........  uscat  >:(

einsteinitza

Pene,sa nu faci gresala sa-i lasi cu rumegus!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES 99 ,si eu am luat trandafiri urcatori si mi s-a spus ca asa sa-i pun in pamant, cu tot cu rumegus. La fel si la butasii de vie.

Codruta

Am replantat un trandafir. Daca au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele inseamna ca nu a supravietuit mutarii?

Codruta

Am cumparat si am plantat azi doi trandafiri cataratori. Trebuie sa fac ceva ca sa-i protejez sau ajunge doar sa-i musuroiesc bine?

einsteinitza

Codruta,mutatul trandafirilor se face ca si plantatul,nu cu balot si nu cu ramuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

In legatura cu aparitia macesului din trandafir,asta inseamna ca altoiul nu a prins si a predominat macesul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Opiade,  incearca (experimentam) si pune butasii aia in pamant (intr-un ghiveci) si acopera-i cu un pet cu dopul in sus. Lasa-i pana la primavara undeva,  prin casa dar mai la rece. Poate ai noroc. Daca nu... oricum mureau  ;D

Es 99,  am plantat trandafirii cu pricina dupa ce am inlaturat rumegusul. Dar... surpriza:  radacinile erau atat de mici ca n-am avut ce sa mai scurtez si ce sa rasfir. Am amestecat cu rumegusul cu pamant si numai dupa aceea am pus peste radacina.

Mai am o intrebare:  Cum musuroiesc tinerii trandafiri? Ii acopar in intregime cu pamant? Nu las nici macar 1 cm afara?

Codruta

Trandafirul meu e mutat de cateva zile si nu am facut asa cum ma sfatuieste Einsteinitza. De aceea intreb daca a murit fiindca i se ingalbenesc si cad frunzele? Fiind acum e toamna de unde stiu daca e mort sau nu? Astept pana in primavara? Sa-i tai acum ramurile la 4-5 muguri sau e prea tarziu?
As vrea sa mai mut unul dar mi-e frica sa nu-l distrug si pe acesta.

einsteinitza

Penelopa,nu lasi nimic afara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Sfatul dat Penelopei imi prinde bine si mie. Aveam si eu aceeasi intrebare dar Penelopa mi-a laut-o inainte. Asa ca pana sa raspundeti voi eu le-am tras o punga in cap. Maine ma duc si-i acopar complet cu pamant (ma refer la cei doi noi cataratori pe care i-am plantat ieri).
Cu cei replantati am sa fac asa cum m-a sfatuit Es99.


cara

aici poti citi:  (postul # 32)

http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,66.30.html

si sa stii ca dupa tratamentul ala violeta e mare, frumoasa si inflorita!  :D

Codruta

La ce umezeala am eu in casa si daca mai tin cont si de faptul ca de obicei pun "pepiniera' pe acvariu nu cred ca va mai trebui sa le pun pet in cap.
Am pus in pamant niste bobite din acelea rosii (normal ca am uitat cum o cheama pe planta si acum mi-e lene sa caut denumirea ;D) si le-am acoperit dar ce am pus deasupra avea gauri. Langa fiecare samanta am pus si cate o scobitoare ca sa stiu macar pe unde sunt. Dupa cateva zile am vazut pe unadin scobitori mucegai  ??? Nu stiu cum se prezinta bobitele dar paote maine am sa scot una sa vad daca nu au mucegait si ele.

Legat de trandafir vreau sa va spun ca trandafirul meu cel mare, de care eram asa de mandra ca ramane verde peste iarna nu va mai fi verde iarna aceasta. Nu stiu cat de periculoasa e patarea neagra pentru el (daca numai asta o fi avand) dar e cert ca il distruge. Frunzele ii arata urat si cad una dupa alta. Gasesc pe pamant chiar si varfuri de ramurele cu cate 4-5 frunze. Sper ca v-a rezista peste iarna si il voi putea trata la primavara. M-ar durea sufletul sa-l pierd. Are peste 1,5 m inaltime si facea flori multe si minunate.

Codruta

E afara si e acolo de foarte multi ani de zile. E acelasi trandafir de care am mai tot discutat si la care tu, Einsteinitza mi-ai zis ce ar avea si cum sa-l tratez in primavara. Problema nu e ca ii cad frunzele -am inteles ca oricum asa ar fi normal la trandafiri desi ceilalti pe care nu ia-m mutat au inca frunzle pe ei ba unul chiar infloreste acum  :). Problema e ca frunzele se chircesc tare urat, se pateaza si sunt verzi cand cad. In plus chiar daca pe aici sunt vanturi de trebuie sa umblu cu caramizi in buzunar tot nu ar fi normal sa-i rupa din ramurele. Pana acum nu ii cadeau varfuri de ramurele.
Uite aici e trandafirul de care e vorba:

http://codruta.sunphoto.ro/trandafiri/MTFXWPALOGQADGISYMA