Inmultirea trandafirilor prin butasi

Started by carmenn, May 11, 2008, 06:30:46 PM

Previous topic - Next topic

carmenn

Buna...
Am primit 2 buchete cu trandafiri, superbi de altfel, pe care as vrea sa-i imortalizez in natura, nu in poze...
In urma cu ceva timp am inmultit prin butasi trandafirii primiti , punandu-i in pamant cu pet pana anul viitor. Din pacate nu mai tin minte in ce perioada faceam lucrul asta ???. As vrea sa incerc in aceasta perioada, credeti ca am vreo sansa ?

Fleurf

  Nu e cea mai potrivita perioada, dar poti incerca. Cel mai bine se prind incepand din iulie pana in septembrie-octombrie.

carmenn

Multumesc, am sa incerc totusi ca e pacat de ei sa-i arunc pur si simplu.

turturica

Butasirea se poate face chiar din iunie, cand bobocului i se zareste culoarea ! deci uitati numai de " cand i se scutura floarea" ,

Shalymar

Deci: iei tija, tai floarea, apoi numeri cate perechi de frunze ai, sa ramana la imp[artirea tijei macar doua perechi afara si una la care sa-i rupi frunzele in pamant ca sa faca radacini, apoi sapi o gropita, pui pe fundul iei putina balega de vaca uscata si un pic de apa cat sa se formeze nitel noroi, infigi tija acolo, acoperi cu pamant de jur imprejur, pui cam 1 ;litru de apa si ii asezi bine un pet de 2.5 l in cap cu dopul in sus, bafta, la anul pe vremea asta ar trebui sa ai trandafiri!

vernil

Daca nu gasesti balega de vaca  ;D, poti pune in groapa cateva boabe de grau si 1-2 lingurite de zahar. Ajuta la inradacinare.

AngelEyes

Am avut si eu 4,pusi cam acum o luna....2 dintre ei mai traiesc atat.Sper sa se prinda,desi nu e sezonul prielnic.Pentru ca e foarte cald eu am scos dopul la peturi si ud pe dinafara sticlei uneori.

adrianam

Am pus si eu cativa butasi la munte, acum doua saptamani, butasi de trandafiri urcatori. Nu are cine sa-i ude, in afara de ploaie.

Cei pusi in toamna s-au prins marea majoritate. Unul din ei a si inflorit deja.  :D
Ma gandesc ca din cauza ca sunt pititci si de aceea sunt asa de harnici.

AngelEyes

Da insa de toamna cand ii pui pana primavara nu e canicula...cum va fi de acum in colo  :)

sicamin

Si eu am pus din toamna niste butasi si s-au prins aproapa toti. Cativa au si inflorit deja.

vernil

Am pus si eu alti butasi, unul dintre ei a inceput sa faca frunze , au iesit prin portiunea de pet lasata libera ca sa intre aerul  ;D. Am gasit la Metro trandafiri in ghiveci, infloriti deja, portocalii, parfumati, culoarea parea vie, atat era de fosforescenta, daca eram singura, dadeam 30 ron pe ei, dar asa aveam "patrula" langa mine ... am stat cuminte. Oftez si acum dupa ei ...

lala

Vernil stai linistita ca "patrule"sunt peste tot!Dar exista colectia de vinuri selectionate,sau pizza sau mai bine te duci singura si sufera doar portofelul! :D :D

larisa

Fetelor ,acum e perioada cind puteti pune butasi de trandafiri sub sticla de plastic.Aici am vazut cimpuri de trandafiri ,cum la noi sunt cu trifoi sau griu.sunt locuri de unde pui bani la automat si-ti tai singur floarea ,pui doar contracostul la automat .Calculatorul e vechi si toate indicatiile sunt in germana si nu ma pot descurca sa va trimit ,dar intrati pe www.pflanzen-koelle.de   ,si dati clik pe Rosenfilm ,sa vedeti cum ingrijesc astia trandafirii si cum ii altoiesc

doinabacau

 Eu,cautand sa inlatur ramurile uscate la un trandafir pitic,in primavaa,am rupt una,din greseala si nu am vrut sa o arunc. Am infipt-o,pur si simplu in pamantul reavan si i-am pus un "fes". In toamna,firicelul,care crescuse putin,a inflorit! A fost o intamplare,de regula fac o gaura,adaug nisip si mranita,iar deasupra,o parte din pamantul ramas,astfel ca,dupa batucire ,sa ramana o scobitura,sa retina apa.Si....introduc in pamant,doua noduri,pentru siguranta!

MACHO

Quote from: larisa on August 08, 2008, 09:35:10 PM
Fetelor ,acum e perioada cind puteti pune butasi de trandafiri sub sticla de plastic.Aici am vazut cimpuri de trandafiri ,cum la noi sunt cu trifoi sau griu.sunt locuri de unde pui bani la automat si-ti tai singur floarea ,pui doar contracostul la automat .Calculatorul e vechi si toate indicatiile sunt in germana si nu ma pot descurca sa va trimit ,dar intrati pe www.pflanzen-koelle.de   ,si dati clik pe Rosenfilm ,sa vedeti cum ingrijesc astia trandafirii si cum ii altoiesc
doamne!!!ce frumuseti!! acolo mi-ar placea mie sa lucrez, cat despre altoire nu e chiar atat de greu pe cat credeam
+apl

Mihaelacph

Quote from: larisa on August 08, 2008, 09:35:10 PM
Fetelor ,acum e perioada cind puteti pune butasi de trandafiri sub sticla de plastic.Aici am vazut cimpuri de trandafiri ,cum la noi sunt cu trifoi sau griu.sunt locuri de unde pui bani la automat si-ti tai singur floarea ,pui doar contracostul la automat .Calculatorul e vechi si toate indicatiile sunt in germana si nu ma pot descurca sa va trimit ,dar intrati pe www.pflanzen-koelle.de   ,si dati clik pe Rosenfilm ,sa vedeti cum ingrijesc astia trandafirii si cum ii altoiesc

Am vazut un filmulet, nu stiu daca rosenfilmul. Taia trandafirii cu coditi scurta, din foarfeca si ii lasa pe jos :(. Si eu cand am cate un trandafir inflorit ii fac zeci de poze, de parca ar fi vedeta :).

larisa

In gradina mea ,trandafiri cu nume am doar unul,(schneewitchen),inca unul rosu ,si unul oranj.,ambii teea hibrizi ,dar la momentul respectiv,nu m-am sinchisit sa le notez si numele.I-am luat de la o oferta de la rogoblen care avea colaborare cu o firma din Arad.Asta se intimpla in urma cu vreo 10 ani ,ceilalti trandafiri nu au nume ,(cam 15),caci sunt trandafiri  ,,,cu sticla in cap....Nu au fost musuroiti niciodata si au rezistat la geruri f  mari.,au inflorit din al doilea an  dar nefiind acasa ,nu am facut fotografii cu ei .Sotul a facut fotografii dar nu i-a trecut prin minte sa puna o eticheta ,macar ce culoare are.Ceea ce voiam sa subliniez este ca eu am luat butasi de la trandafiri ce erau acomodati cu clima nostra.De 5 ani ,in fiecare primavara cumpar cite 2-3 trandafiri din Germania,dar urmatorul an nu-l mai gasesc,desi in timpul verii arata bine ,semn ca s-a prins,dar al doilea an ,i-mi raminea numai eticheta la ce ar fi trebuit sa fie

einsteinitza

Ce inseamna arata bine, adica cresc viguros?
Schneewitchen e un trandafir de zona 4 deci ala nu ingheata nici daca ingheata toata gradina.

Da, eu cred ca plantele capata rezistenta in functie de zona de crestere, dar poate si tu ai o gradina mai ferita.
De ex la Flor in greadina, in inima Bucurestiului si pazita de garduri, trandafirii nu au probleme, ma refer iarna. La mine insa, unde bate vantul si vine frigul de pe cursul apei, sunt supusi la incercari mari iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Si eu am in partea de sud un piriu,gradina e un pic pe coasta ,cind e ger si bate vintul ,trece si prin tine,cind viscoleste zapada se duce toata inspre piriu,partea de la deal raminind golasa si la voia vintului, nu locuim inca acolo,numai gradinarim,daca pot spune si asa ,ca facem agricultura cind ajungem pe acolo.Gradina e la 30 km de locuinta din Pascani.De asta am zis ,ca trandafirii cu nume,nu au rezistat conditiilor din cauza ca nu a fost nimeni sa le puna apa pe vreme de seceta,sau sa-i musuroiasca pe timpul iernii.Pina nu ma mut acolo,nu mai pun nici un trandafir cu radacina,ca sa nu mai bocesc,daca am noroc de butasi,sticla in cap ,si in caz de nu se prinde,asa o fost sa fie.Oricum in primavara ,gradina va suferi o cosmetizare drastica