justitia

Started by vickylucia, May 10, 2008, 03:39:14 AM

Previous topic - Next topic

vickylucia

A mea cea roz a inflorit f frumos,dar frunzele au pete multe ruginii!

doina

Petele sunt cumva de la soare ?

martipan


vickylucia

Nu.nu e de la soare!Azi am stropit muscatele cu dithan si am stopit-o si pe ea;am facut bine?

valentyna

GABRIELA,nu e nici o problema,voi astepte si ma voi gandi cu drag si bucurie la ea.poate voi avea putin noroc si v-a vrea sa faca mustati.multumesc!!! :-*

doina

Martipan , nu se vad pozele , spune ca nu exista nici un album cu acest nume.  ;D Vreau sa vad si eu frumusetile tale.

martipan

Scuze Doina,stiu asta,pt ca m-am apucat sa-mi refac albumul,si am fost nevoit sa sterg din poze,trebuie sa le reincarc,in alt album,insa dureaza multisor operatiunea,e mult mai dificil decat m-am gandit initial  :'(!

vernil

Quote from: vickylucia on August 28, 2008, 09:01:52 PM
Nu.nu e de la soare!Azi am stropit muscatele cu dithan si am stopit-o si pe ea;am facut bine?

Ai procedat bine. Justitia trebuie pulverizata zilnic pe frunze, ca sa ramana mereu proaspata.

vickylucia

Multumesc ,Vernil!Acum i-au cazut frunzele afectate dar ii da frunze noi.

vernil

Cu placere! Prin noiembrie sa incepi sa raresti udarea, sa o fortezi sa intre in repaus. Dar are nevoie de o temperatura ceva mai mare ca alte plante, vrea 15 grade. Ca si hoya, iarna, pentru a inflori primavara  ;D

doina

De astazi sunt in posesia unei frumoase si destul de mari iacobinii . Am niste intrebari :  planta a fost luata din ghiveci din curte , are niste frunze mai mari decat mana mea , e cu radacina , nu este foarte inalta, ii las frunzele sau le tai ?;are si o mica ramura care are mugur de floare,credeti ca mai infloreste la mine ? ??? ??? Doamneeee ce de intrebari. Dar imi doresc sa am aceasta planta, si daca va inflori la mine voi fi tare mandra  ;D.

ELA

am si eu o iacobinie care trebuie sa infloreasca , deci sigur va inflori si a ta  :)

vernil

Doina, pune planta intr-un ghiveci mare, mai ales ca a stat in gradina. Nu trebuie sa-i tai frunzele, doar daca sunt uscate, insa sigur pulverizeaza-le pana isi revin. Sa o tii in lumina buna, dar nu soare direct. Daca are boboc, este posibil sa infloreasca, nu este chiar atat de sensibila. Daca poti, sa ne arati poze!

doina

Multumesc Vernil , am pus-o in ghiveci , eu zic suficient pentru radacinile pe care le avea. Am pus-o pe balcon dar sa nu o atinga soarele. Cand fac rost de aparat , pun poze.  :-*

doina

Am pozat iacobinia mea , chiar daca i-am taiat frunzele mari nu arata rau pentru ca are ramificatii la fiecare fosta frunza.  

vernil

Arata bine, Doina! Sa ai grija sa o lasi putin sa se odihneasca la iarna, ceea ce inseamna udat mai putin, la 10-15 grade.

doina

Multumesc Vernil  :-* , o sa o las in repaus mai tarziu , acum astept sa vad daca-i place la mine si-mi infloreste. :D  ;)

vernil

Daca are mugurele format, va inflori. In cazul asta, sa pui putin ingrasamant in apa, doar o data. Dar daca nu are inca mugure, nu mai astepta, este cam tarziu pentru ea. Cine stie, poate iti face o bucurie!

doina

Are mugurele floral format , de fapt are doi dar unul este foarte micut. Oricum cred ca mai las florile pe balcon vre-o luna pana le pregatesc pentru iernat.  :D

vernil

Daca ai balconul inchis, poti lasa florile acolo mult timp. Depinde de temperatura. Eu am termometru in balcon, tin si afara unul, la 7 seara erau doar 16 grade ... dar in balcon sunt 24 grade ...

gabriela jalba

   -   asta e de la Myrela,ca cealalta.....nu prea da semne ca ar da nou,iar bucatelele puse la prins,nici ele nu au un aspect incurajator....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Ce frumoasa este , abia astept sa o vad si pe a mea inflorita. Eu am mai primit un butas de iacobinia de departe si adus cu trenul in conditii total necorespunzatoare , l-am pus in pahar de unica folosinta si cred ca s-a prins. E pus de 2 saptamani si deja are frunzulite micute. :D :D ;)

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Sunt Gabi , multumesc  :-* Butasul primit este foarte mic , sper sa faca flori anul viitor .Acum astept flori de la  o iacobinia mare care are boboci.  :D :D

vernil

Quote from: gabriela jalba on September 17, 2008, 11:40:25 AM
....nu prea da semne ca ar da nou,iar bucatelele puse la prins,nici ele nu au un aspect incurajator....


Gabriela, pune un pet in cap lastarilor care nu au inca radacina. Am observat ca Jacobinia nu se prinde in toate perioadele ... are momente cand stagneaza si din crestere. Un lucru este cert, iubeste caldura.