justitia

Started by vickylucia, May 10, 2008, 03:39:14 AM

Previous topic - Next topic

doinabacau

  Geodezia,te rog mult,daca o sa fie posibil,as dori si eu un lastaras de justicia,eu stiu ca se numeste justicia carnea,am avut si eu candva,dar a plecat intr-o iarna.Doar daca o sa ai de unde si chiar contra cost,daca nu reusesc sa-ti ofer ceva la schimb! Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde!

vivi23ro


gabriela jalba

Vad Doinabacau si trag concluzia ca esti din Bacau. O sa-ti dau eu in primavara, ca sint mai aproape si daca nu am drum incolo,iti pun pachetel,si planta nu va avea de suferit. Numai sa-mi amintesti!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

nu e scutellaria este justicia sau jacobina . dar este frumoasa si scutelalria . eu de asta nu am vazut pina acum . vad ca este foarte frumoasa . jacobina este ca are tulpina din segmente. scutelaria creste de 1 m si are si ea tulpina din segmente? .

vivi23ro

eu deocamdata am 2 culori de scutelarie, chele amindoua..daca o sa se preazinte in viitor mai acceptabil o sa le fac poze

doinabacau

  Multumesc,Gabriela!  Geodezia, scutellaria e tot o justicia,asa cum e beloperone,pachystachys si...justicia carnea,poate si altele! Cu ani in urma am avut si eu  scutellaria,dar nu am reusit sa o pastrez ,felicitari,Vivi si bafta cu ea!

geodezia

pina la urma am rupt 5 plantute si segmente si le-am pus in pamint . sa vad evolutia . Gabriela tu mi-ai trimis niste justitia mi s-au prins 3 bucati dar nu stiu ce culoare sunt .v-a trebui sa le mut acum in primavara ca vad ca evolueaza frumos chiar daca le-am avut pe sala si mi s-a mai prins o hoya parca ii zice sau floarea miresei ii zicem noi pe aici . ce culori ai pus ?

doinabacau

 Fetelor,trag nadejde ca n-o sa patesc la fel cu pruncul cu dou moase!
  http://doinabacau.sunphoto.ro/Din_florile_mele

vivi23ro


doina


doinabacau

 Da,e fuchsia fulgens,asa o stiu eu,e printre putinele fuchsii care rezista la soare!

gentiana

Vrea la soare?
Eu am tinut-o  spre nord unde avea ceva soare dimineata si si-a cam decolorat frunzele
Sper s-o scot in primavara si sa vezi ce o trec la soare spre sud

doinabacau

 Gentiana,nu vrea soare ,neaparat,dar il suporta,nu stiu daca si pe cel foarte puternic! Al meu este in balcon,spre vest,dar un rand de geam este lawe.


doinabacau

   Nu retinusem ordinea: guttata,carnea,lutea,suberecta...

flordel

Doina, ai niste flori superbe, dar mie cel mai mult imi place pisica! ;D

doinabacau

  Iti multumesc,Flor,si noi o iubim,e curata,cuminte si jucausa!

doinabacau


vivi23ro

oau ce infloritcios e... am si eu mai multe culori de justitii.. poate vad si flori la ele

geodezia

Doina ce frumsoi ai agnitusii o frumsete cum i-ai tuns  +apl +apl vad ca este frumos si cel albastru ...ce ma bucur  :-bd :-bd

doinabacau

Am si eu bafta cu cateva dintre ele,care sunt si frumoase si modeste in cerinte...
Geo,acum regret ca i-am piscat prea repede,sunt arbusti in toata regula si cresc si in latime. Si nu se inmultesc prea usor...

geodezia

mie imi spui cit de greu se inmultesc ... >:( in primavra asta cred ca am pus 30 in paharute si nu au rezistat decit 3-4 maxim si aia au frunzele galbene nu sunt sigura de reusita ... oricum f greu se inmultesc ..
lasa ca e bine ca i-ai ciupit asa ca ai mei sunt marii de 32 m dezlinati si acum sunt plini de flroi si imi e mila sa ii ciumpavesc maia les ala albastru de 1 luna e tot o floare si imi e greu s aii tund ..tu i-ai format frumos pomisori  +hug

doinabacau

Am reusit si eu cu cativa,vara trecuta si am ajuns la concluzia ca lastarii mai cruzi sunt mai docili,sub pet.

gabriela jalba

Super belloperone !!! A mea e tare prapadita. Cred ca trebuie sa-i schimb pamintul
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doinabacau

 Am mai multe fire,in ghiveciul de 18 cm...