Apicultura si tulipomania

Started by lovetulip, April 13, 2008, 10:23:08 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Quote from: myosotis on January 28, 2010, 05:48:12 PM
Lamuriti-ma si pe mine ce inseamna pastoral ?
Pastoral e cand pleaca apicultorul cu rulota aceea care are stupii-n ea prin tara, pe unde infloreste cate ceva. Trebuie sa fi vazut rulote din alea...
Vio nu face pastoral. El e sedentar  :D

PS: sa nu pui poze cu florile tale ca poate te trezesti cu un pastoral in curte  :D

stefana

Ce efecte nefaste are asupra albinelor coriandrul?
Ca miere , cea de coriandru, stiam ca e buna pentru gastrita (da' ingrasa ;D )

lovetulip

Quote from: ozimandias on January 28, 2010, 05:53:01 PM
Quote from: myosotis on January 28, 2010, 05:48:12 PM
Lamuriti-ma si pe mine ce inseamna pastoral ?
Pastoral e cand pleaca apicultorul cu rulota aceea care are stupii-n ea prin tara, pe unde infloreste cate ceva. Trebuie sa fi vazut rulote din alea...
Vio nu face pastoral. El e sedentar  :D

PS: sa nu pui poze cu florile tale ca poate te trezesti cu un pastoral in curte  :D

Ozi stie. Se mai numeste si transhumanta. Cand o sa am tp o sa va spun si amanunte. Daca as face pastoral veniturile mele s-ar dubla sau in anii buni chiar...tripla. E munca multa si trebuie sa fii mereu plecat de acasa. Si nici flori nu as mai avea in gradina.

lovetulip

Quote from: stefana on January 28, 2010, 06:12:00 PM
Ce efecte nefaste are asupra albinelor coriandrul?
Ca miere , cea de coriandru, stiam ca e buna pentru gastrita (da' ingrasa ;D )

Zau nu stiu. Ma informez si-ti raspund draga nasa. Se poate? O nasa am... :D :D :D

myosotis

Ozi, tu ai stupi ?

De coriandru scrie pe pagina dinainte
Quote from: paraschivvvv on January 20, 2010, 08:08:35 PM
.......................................- frica lipsei de cules si foamea le fac sa riste ca si macii de altfel care le creiaza stari halucinogene ducand la ratacirea albinelor.Eu personal ma feresc de campurile cu maci multi si chiar de coriandru caci le schimba mirosul si nu mai sunt recunoscute culegatorele de propriile surori ducand la uciderea lor.Sper sa mai purtam discutii.Cu stima

aha, deci pot sa tin stupi in curte si albinele sa faca miere fara sa le scot la plimbare ?  Tot mereu am trait cu impresia ca este obligatoriu sa le duci in locuri cu anumite plante (salcami, tei, etc.)
Vio, cam care este diferenta (aproximativ) intre "pastoral" si "sedentar" , ca productie de miere, ma refer. Adica, la cati stupi ai tu, cam de cate ori ar creste productia de miere ?

ps. Stefana, mierea nu ingrasa, doar excesele  ;D

stefana

Verifica mai intai ca nu esti alergica la intepaturi (multe). Poate sa-ti spuna Vio ca si pe el il inteapa :).

ozimandias


gabi_gabriella

Quote from: myosotis on January 28, 2010, 09:07:30 PM

Vio, cam care este diferenta (aproximativ) intre "pastoral" si "sedentar" , ca productie de miere, ma refer. Adica, la cati stupi ai tu, cam de cate ori ar creste productia de miere ?


Myo, depinde de ce si cate plante melifere ai in zona . Se pare ca Vio are destule.La noi nu prea sunt .

lovetulip

Quote from: stefana on January 28, 2010, 06:12:00 PM
Ce efecte nefaste are asupra albinelor coriandrul?
Ca miere , cea de coriandru, stiam ca e buna pentru gastrita (da' ingrasa ;D )

uite ce mi-a raspuns un prieten apicultor de la Constanta.


in situatie de seceta cultura de coliandru creaza probleme majore privind depopularea stupilor...lucru sesizat atat in 2005 cat si in 2007.
Recoltarea mierii de coliandru pe un cules in scadere sau in debutul teiului creaza premisele unui furtisag major si violent.Verificat de un coleg care pe acest fond a pierdut 8 din cele 15 familii de albine.
Niciodata nu mi-am imaginat ca se poate produce un asemenea furtisag, albina stupilor alaturi de cea care a furat mierea au blocat ramele pana la nivelul a jumatate din inaltimea lazii.

Altfel mierea de coliandru -un medicament.
Acoperirea de stupi la coliandru-in ultimii ani super ultraaglomerare.
Eu am renuntat de vre-o trei ani la a o mai valorifica, prea multi pocaiti in vecinatate, si simt un usor disconfort.
Buna mierea da prea amara munca.
Iaso Viorele.Scuze, Lalele.

myosotis

Multumesc de raspunsuri. Deci trebuie sa cercetez sa vad ce plante sunt in zona. Am vreo 20 de salcami pe lateralele curtii plus corcodusi (vreo 10), plus pomii fructiferi , dar banui ca nu sunt de ajuns. Exista vreun calcul, nr. de copaci (sau suprafata cu plante melifere) necesara/stup ?
Raspundeti cand si daca aveti timp, ca nu-i graba.