Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]   Go Down
  Print  
Author Topic: Osmocote & Rosasol  (Read 42105 times)
bella_donna
Guest
« Reply #250 on: March 13, 2010, 08:45:56 AM »

Eliberarea nutrientilor se face prin osmoza (de la concentratie mare-interiorul granulei -> concentratie mica, exterior, respectiv sol).
Invelisul fiind dintr-o rasina sintetica, este permeabil pentru apa, dar se descompune greu, de aceea il regasim in solul ghivecelor (numai ca "forma' -   mineralele fiind epuizate).
myosotis
Roza

« Reply #251 on: March 13, 2010, 10:00:08 AM »

Acu' in mintea mea s-a itit un ghimpe  Grin  . De ce sa imprastii rasina sintetica, pe te miri unde   Huh?
Ori foliar, ori si mai bine natural.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #252 on: March 13, 2010, 10:21:36 AM »

Multumesc fetelor.

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
crimik
Membru

« Reply #253 on: May 31, 2010, 12:40:33 PM »

Salutare tuturor!
Acest mesaj este o clarificare la tot ce s-a scris pana acum despre Osmocote.
Sunt de la firma care importa oficial Osmocote in Romania si as dori sa va lamuresc toate nedumeririle legate de acest produs.
Ceea ce dorim sa aflati sunt urmatoarele:

Osmocote este format din granule fine ce contin NPK (azot, fosfor si potasiu), microelemente (bor, cupru, fier, mangan, molibden si zinc) si magneziu aditional. Toate aceste elemente sunt esentialepentru cresterea plantei. Fiecare granula este acoperita cu un invelis organic, semi-permeabil (un fel de membrana) din rasina biodegradabila pe baza de uleiuri vegetale. Apa penetreaza prin invelis si dizolva nutrientii din interiorul granulei. Nutrientii dizolvati sunt eliberati prin invelis, prin presiune osmotica. Influentati de temperatura solului nutrientii sunt eliberati intr-un ritm constant, regulat pe toata durata existentei. Dupa ce se goleste de nutrienti, membrana biodegradabila se va descompune treptat.
Ceea ce vedeti d-voastra in pamant (mici granule galbene) dupa mai multe luni de la introducerea in pamant, sunt granule care au eliberat hrana si a ramas doar invelisul. Puteti sa faceti un mic test: luati o granula intre degete si presati-o, daca se sparge usor si nu curge nimic din ea inseamna ca s-a epuizat si elementele nutritive nu mai sunt in interior. Iar daca prin presare nu reusiti sa o spargeti, aceasta inca mai are hrana si trebuie sa o introduceti in pamant.

Osmocote este disponibil in diferite longevitati. Longevitatea indica perioada de timp de care o granula are nevoie pentru a elibera nutrientii. Exista Osmocote de 3-4 luni, 5-6 luni, 8-9 luni, 12-14 luni. Perioadele de longevitate sunt calculate la o temperatură medie a solului de 21 grade C, cu cât temperatura scade -  perioada de longevitate creşte şi invers. Prin urmare îngrăşământul Osmocote poate fi folosit în orice perioadă a anului cu succes.

Doze recomandate: pentru longevitate de 5-6 luni=3-4g/l volum substrat si pentru 3-4 luni=2-3g/l volum substrat.

Daca mai sunt si alte intrebari va stau la dispozitie.
Flori frumoase va doresc!
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #254 on: May 31, 2010, 12:54:58 PM »

Crimick, ce ma bucur ca ai postat explicatiile astea.
Chiar erau utile.

Am o singura intrebare.Daca eliberarea e influentata de temperatura, atunci nu e constanta, nu?

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #255 on: May 31, 2010, 02:50:14 PM »

n-ar fi bine de pus la inceputul topicului? sa poata fi gasit usor?
ar mai fi utila o lista de combinatii NPK+Me disponibile si recomandari de utilizare de la sursa Smiley

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
stefana
Guest
« Reply #256 on: May 31, 2010, 03:20:57 PM »

Pe mine m-ar interesa ceva informatii despre Razormin.
Cand pierd hibiscusi bine dezvoltati am observat ca problema incepe de la radacini.
N-am vrut sa deschid alt topic si de aceea am scris aici  :-[
Heidi
Roza

Targu Mures

« Reply #257 on: May 31, 2010, 03:25:08 PM »

Stefana, deocamdata atit pot sa-ti scriu ca cei de la Blondy Romania au in oferta lor asaceva.
http://www.blondyromania.ro/pharm.php?type=diverse&
Pentru detalii poti suna la ei, daca doresti.

crimik
Membru

« Reply #258 on: June 01, 2010, 08:19:49 AM »

Crimick, ce ma bucur ca ai postat explicatiile astea.
Chiar erau utile.

Am o singura intrebare.Daca eliberarea e influentata de temperatura, atunci nu e constanta, nu?

Temperatura influenteaza ritmul de eliberare al nutrientilor. Dar va rog sa va ganditi la temperatura din sol. Cand aceasta scade si ziua este innorata, la fel si plantele nu vor avea atata nevoie de apa, implicit de hrana. Astfel plantele isi extrag hrana in functie si de conditiile meteo. Daca e foarte cald, au nevoie mare de apa si implicit de hrana, si invers. Noi trebuie sa le-o asiguram si ele stiu ce sa faca. Ingrasamantul este sigur si nu are scurgeri de nutrienti, pentru perioadele cand hrana nu este necesara in cantitati mari.
einsteinitza
Moderator

« Reply #259 on: June 01, 2010, 08:21:50 AM »

Crimik, intra te rog la De unde procuram si scrie cum putem procura te rog.

crimik
Membru

« Reply #260 on: June 01, 2010, 08:28:14 AM »

Crimik, intra te rog la De unde procuram si scrie cum putem procura te rog.
Daca ma si ajuti unde gasesc ce mi-ai zis mai devreme, ar fi bine! Sunt la inceput in domeniul forumurilor si va solicit ajutor.
Ionela
Moderator

"Domnule Dumnezeu, lasa-ma sa fiu eu!"

« Reply #261 on: June 01, 2010, 08:32:44 AM »

Multumim pentru informatii si explicatii, Crimik! Fii binevenit printre noi. Wink

La boardul Materiale pentru gradinarit unde se afla si acest topic, pe pozitia 4 acum e topicul De unde procuram.

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

einsteinitza
Moderator

« Reply #262 on: June 01, 2010, 08:41:25 AM »

Uite, intra aici si scrie unde il gasim.
http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,56.285.html

crimik
Membru

« Reply #263 on: June 01, 2010, 09:29:00 AM »

--------------------------------------------------------------------------------

Quote from: gomez99 on May 31, 2010, 03:50:14 PM
n-ar fi bine de pus la inceputul topicului? sa poata fi gasit usor?
ar mai fi utila o lista de combinatii NPK+Me disponibile si recomandari de utilizare de la sursa

Osmocote Exact 16+9+12+2.5Mg+ME        3-4 luni   25 kg
OSMOCOTE Exact 11+11+18+2Mg+ME   3-4 luni   25 kg
Osmocote Exact 15+9+12+2.5Mg+ME     5-6 luni   25 kg
OSMOCOTE Exact 11+11+18+2Mg+ME   5-6 luni   25 kg
Osmocote Exact 15+9+11+2.5Mg+ME   12-14 luni   25 kg
Osmocote Exact 15+9+11+2.5Mg+ME   8-9 luni   25 kg
OSMOCOTE  Start 12+11+17+2MgO+ME   1-1.5 luni   25 kg
OSMOCOTE Exact Tablete 14+08+11+3Mg+ME   5-6 luni   7.5 kg

Dupa cum  am mai  zis perioadele de longevitate sunt calculate in functie de temperatura medie a solului. Astfel daca in sol se inregistreaza 21C atunci un ingrasamant va avea o longevitate de 3-4 luni s.a.m.d., insa daca temperatura creste si plantele trebuie sa fie udate mai des (vara) longevitatea ingrasamantului poate scadea pana la 2 luni. Insa acest lucru este de dorit deoarece si plantele pe perioadele calde au nevoie de hrana. Iar daca temperatura scade si lumina este insuficienta (iarna) plantele nu vor fi udate atat de des iar hrana nu este necesara in acelasi ritm ca vara, deci ingrasamantul poate avea o longevitate de pana la 5 luni. 
crimik
Membru

« Reply #264 on: June 01, 2010, 09:34:27 AM »

Am scris despre locatia de procurare la rubrica precizata, merci de ajutor.
De asemenea am scris si despre Tabletele de Osmocote, aveti o poza cu ele chiar la inceputul acestui topic, atasata de 'Erwin'.
trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #265 on: February 10, 2012, 05:08:37 PM »

[quote author=crimik Osmocote este disponibil in diferite longevitati. Longevitatea indica perioada de timp de care o granula are nevoie pentru a elibera nutrientii.
Doze recomandate: pentru longevitate de 5-6 luni=3-4g/l volum substrat si pentru 3-4 luni=2-3g/l volum substrat.Daca mai sunt si alte intrebari va stau la dispozitie.[/quote]

Pentru ca la mine vara tine ca in Quebec, as dori pentru hortensii Osmocote 3-4 luni=2-3g/l volum substrat, dar nu mi-e clar cum determin volumul  de substrat pentru plantele din gradina. Ce diametru in cadrul caruia se face fertilizarea  se ia in calcul pentru o planta? Sau depinde de dimensiunea plantei?
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #266 on: February 10, 2012, 06:41:26 PM »

in gradina eu pun 3 lingurite cu virf la o distanta de cca 15 cm de tulpina, fac o gropita si acopar cu pamint - 3 lingurite, 3 gropite egal distantate. (teoria zice ca ingrasamintele si udarea trebuie facute pe o raza de 20-40 cm, nu chiar linga tulpina, ca sa fortezi planta sa isi intinda radacinile),

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #267 on: February 10, 2012, 06:48:11 PM »

Multumesc mult, e clar acum.
crimik
Membru

« Reply #268 on: May 14, 2012, 08:35:45 AM »

[quote author=crimik Osmocote este disponibil in diferite longevitati. Longevitatea indica perioada de timp de care o granula are nevoie pentru a elibera nutrientii.
Doze recomandate: pentru longevitate de 5-6 luni=3-4g/l volum substrat si pentru 3-4 luni=2-3g/l volum substrat.Daca mai sunt si alte intrebari va stau la dispozitie.

Pentru ca la mine vara tine ca in Quebec, as dori pentru hortensii Osmocote 3-4 luni=2-3g/l volum substrat, dar nu mi-e clar cum determin volumul  de substrat pentru plantele din gradina. Ce diametru in cadrul caruia se face fertilizarea  se ia in calcul pentru o planta? Sau depinde de dimensiunea plantei?
[/quote]

DOZELE RECOMADATE MAI SUS SUNT PENTRU PLANTE LA GHIVECI, UNDE E MAI USOR DE CALCULAT VOLUMUL DE SUBSTRAT. PENTRU CELE PLANTATE IN GRADINA SUNT 2 METODE DE CALCUL.
1. La fiecare 10 cm inaltime de planta se administreaza 10 g Osmocote
2. La fiecare 1 cm grosime trunchi - 10 g Osmocote. Aceasta metoda se aplica la arborii foarte mari si cu trunchiul mai gros.
Ifd doza care ati determinat-o Osmocote trebuie incorporat in sol. Se fac niste gauri (sau santuri) in jurul plantelor unde se ingroapa tot Osmocote-ul.
Succes!
araddaniel
Membru

« Reply #269 on: February 05, 2013, 03:08:36 PM »

A folosit careva Osmocote?

pe linga aceste produse mai exista si Basacote
aici aveti mai multe detalii
http://www.seminte-ingrasaminte-turba.ro/cautare/Search-Results/
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]   Go Up
  Print  

Jump to: