Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

doina

Imi pare rau de el  :'(  dar se aseamana mult cu acesta pe care-l ai .

ELA

viv, pare ar fi mai multe flori la un loc...vad mai multe grupuri de stamine!

Ella


vivi23ro

nu sint mai multi e numai unul

Marmoset

Quote from: vivi23ro on July 08, 2009, 08:00:05 PM
nu sint mai multi e numai unul

Ela zicea de floare, ca asa batuta cum e, pare sa aiba cel putin 3 flori intr-una, caci se vad 3 pistiluri! Oricum, e deosebit!

ELA

da,irina, de pistiluri spuneam...eu le-am vazut stamine :-[...de aceea par mai multe flori la un loc!

ELA

Vivi, de bine ce ma minunam de floarea de la hibi al tau, exact la fel mi-a inflorit si mie hibi ...multumesc mult, Ani!

fdana

Infloriti la mine astazi:
 

miha

Dana...la tine parca e expozitie...  :) Sa fie sanatosi ca tare frumosi sunt...

fdana

Asa este.Sunt foarte frumosi.

fdana

Vivi hibiscusul tau roz nu este cumva Zaragoza?

Marmoset

Dana, pe viitor, adu saruri si apa daca mai ai de gand sa pui poze din astea! Sa-ti traiasca si sa te bucure cu flori cat mai multe!

fdana

Si pe langa saruri si cate un hibi cadou? :D :D

Marmoset

Eeeeeee, asa da!  :-* :-* :-*
Promit sa lesin cat mai des, in cazul asta!  :D :D :D :D :D

lovetulip

Dana draga,am cativa boscheti carora eu le zic hibiscus.Dar sunt doar mov si albi.Stii daca sunt hibiscusi de gradina si de alte culori?Infloresc prin septembrie.Sau poate ca nu sunt hibiscusi...Imaginea de pe sunphoto nu o poti mari.Da un buzz pe mess dupa ora 8 sa-ti trimit poza la rezolutia originala.

http://mimiana.sunphoto.ro/diverse/NGKRSEHWKSQGXZJHHEB

vivi23ro

vio daca ne pui niste poze cu frunzele si bobocii o sa ti putem spune daca sint de graadina, Fdana sigur nu e zaragoza, ala a lepadat bobocii , nu am apucat sa l vad inflorit

stefana

Vio, la o prima vedere, boschetii tai aproape sigur sunt Hibiscus siriacus (hibiscus de gradina).
Din cate stiu, florile lor pot avea tonuri de bleu, lila, bordo si alb, simple ori duble. Galben si rosu nu sunt (culorile cel mai intalnite la Hibiscus rosa sinensis).

fdana

Intradevar si eu cred ca sunt hibiscusi siriacus(de gradina).

vivi23ro

Fdana , cum se numeste hibiscusul tau ciocolatiu?

fdana

La care te referi Vivi?A cata poza?


irina

ce frumos e
superb

fdana

Era hibiscusul Santiago dar nu se deschisese floarea(eroare de calcul ;D :D)

vivi23ro

luat de la plantecentrum sau gommer?

stefana

Am si eu o intrebare, Dana : ai idee cum se numeste asta (vad ca n-ai scris decat hibidaniela)
http://s75.photobucket.com/albums/i311/fdana/2009/HIBISCUSI/?action=view&current=5IULIE2009HIBIDANIELA.jpg