Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

myky

mai mihail, tu nu te-ai trezit de aseara? :D :D :D :D

georgette

Quote from: mihail on March 24, 2009, 05:10:59 PM
nu rebus...ci redus... ;D :D :) ::)
:D :D :D
esti de coma! cum de  te plangi ca vorbeste nevasta ta intr-una?..cu tine omu'rade de n-are timp sa respire ,dar-mi-te sa mai si vorbesca?!.

mihail

dupa cit am tras astazi la sapaliga...stiu si eu ? Cred ca nu !

myky

ce ai 'sapalit' pe frigul asta?

mihail

aproximativ 50 metri de gard viu,lemn ciinesc.Dar e o corcitura.

Ella

Ia, ce face zapacitu' asta :D    l-am tuns in ideea ca da si el trei sau patru, hai, cinci crengute. A luat-o voiniceste, nu are nod din care, sa nu creasca ceva :D

Codruta

Asta da pofta de viata. :) Iti doresc sa aiba la fel de multe flori!

Eu nu stiu ce sa mai fac cu ai mei, cei 2 de interior pe care ii am. I-am stropit deja de 2 ori, de 3 saptamani ii spal zilnic si tot apar puncte galbene sau chiar gauri in frunze :'( Cate o frunza se mai si increteste :(


gabriela jalba

Hibi tunsi,imi merg bine,dar lastarii pusi la inradacinat, au putrezit aproape toti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Si  mie mi-a putrezit un lastar de hibi roz deschis . A fost pus in apa si n-am reusit sa-l dau in timp util persoanei careia il promisesem :'( .
Hibi roz simplu cumparat anul trecut a inceput sa-mi faca bobocei  :D

Ella

Eu, toti butasii de hibi ii prind cu banuti de turba pusi in pahare de unica folosinta, in care am pus apa, aproape plin paharul. Apoi toata "povestea asta" o inchid intr-o punga ziploc. Aerisesc in fiecare zi, iar cand se termina apa din pahar, deja din banutii de turba se vad radacinile destul de bine. Tine la hibi, acum incerc la Jasmin.

Nicol Caloian

Nici la mine n-au mers butasii de hibi pe care-i pusesem la inradacinat. E prima oara cand ratez toti butasii (si nu erau putini, ca facusem niste promisiuni!  :(  :-[ ). Am sa incerc metoda ta Ella, poate-mi spal rusinea.
Eu am reusit sa prind un pui de Jasmin dar prin marcotare. E miiic, dar au inceput sa-i creasca frunzulite noi.

stefana

Eu cred ca nu e o problema de metoda ci de calitate a butasului.
Am pus si eu unii taiati acum vreo luna (galben batut cu mijloc roscat) si nu arata bine deloc. De la inceput mi s-au parut cam firavi :(

gabriela jalba

Stefana,cauzaa...tu zici calitatea butasilor;eu am avut butasi de toate categoriile.Au fost si lemnosi,si semi,si mai verzulii. Am pus multi tare,ca au fost ramurosi,si am taiat fiecare ramura in segmente. Acum doi ani nu stiam cui sa mai dau,asa multi au facut radacini,iar anul asta,cind am tot promis,nu am ce da.Am sa pun si eu in minisere. altadata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Quote from: Ella on March 27, 2009, 04:19:26 PM
Eu, toti butasii de hibi ii prind cu banuti de turba pusi in pahare de unica folosinta, in care am pus apa, aproape plin paharul. Apoi toata "povestea asta" o inchid intr-o punga ziploc. Aerisesc in fiecare zi, iar cand se termina apa din pahar, deja din banutii de turba se vad radacinile destul de bine. Tine la hibi, acum incerc la Jasmin.

Oare merge metoda si la Abutilon mai ales daca sta deja de cateva zile in apa? Cred ca voi incerca.

doina

De anul trecut de cand am inceput sa inradacinez hibi direct in substrat cu pet in cap n-am pierdut nici un butas . In apa s-a intamplat destul de des sa putrezeasca .
Am avut un hibi , alb cu mijloc grena care a stat sub pet din luna august pana-n  februarie , dar a facut radacini pana la urma si a si inflorita astazi  :D   

Ella

Incearca, cred ca este mai in siguranta decat neacoperit. In plus, pamantul (banutul de turba) este mereu ud, nu risti sa uiti de el si sa ramana fara apa.

Codruta

Fara apa nu ramane ca il verific des. In plus eu acopar paharele cu folie din aceea transparenta asa ca nu se pierde prea multa apa. Nu-mi place insa ca i s-a ingalbenit deja o frunza. Poate i-am lasat eu prea multe frunze si nu e nimic de speriat.

Nicol Caloian

Quote from: Codruta on March 28, 2009, 08:34:49 AM

Oare merge metoda si la Abutilon mai ales daca sta deja de cateva zile in apa? Cred ca voi incerca.

Codruta, eu am reusit sa prind si in substrat (si cu si fara pet) si in apa (astia fara pet) de la abutilon megapotamicum.

Codruta

Mersi Nicol :-* Megapotamicum este si al meu. Hai ca fug la abutilon pana nu iau bataie ;D

opiadc


                   Din pacate butasii de hibi roz pe care mi i-a dat Doina la intalnire-pt mine si pt Codruta- s-au uscat in apa. :'( :'( :'( Nu stiu de ce, dar s-au dus.
                     Imi pare rau, Codruta!

Codruta

Se pare ca multi hibi nu vor sa se inmulteasca anul acesta asa ca nu  de mirare ca s-au dus si cei de la tine :( Oricum eu iti multumesc  :-*si Doinei la fel :-*

vernil

Quote from: opiadc on March 28, 2009, 04:17:46 PM

                   Din pacate butasii de hibi roz pe care mi i-a dat Doina la intalnire-pt mine si pt Codruta- s-au uscat in apa. :'( :'( :'( Nu stiu de ce, dar s-au dus.
                     Imi pare rau, Codruta!

La fel am patit si eu acum cu niste lastari de hibi ... au fost pusi in borcane largi, totusi au mucegait ... acum am primit alta serie, de la o prietena. Sper sa reusesc cu ei.

doina

Quote from: opiadc on March 28, 2009, 04:17:46 PM

                   Din pacate butasii de hibi roz pe care mi i-a dat Doina la intalnire-pt mine si pt Codruta- s-au uscat in apa. :'( :'( :'( Nu stiu de ce, dar s-au dus.
                     Imi pare rau, Codruta!
Imi pare rau  :'(  , mai bine-i puneam eu in substrat , cu pet  in cap si asteptam  sa faca radacini . Nu mai am ce  sa tai de la hibi al meu dar poate gasesc in vecini , unde este mama celui pe care-l am acasa.

Codruta

Doina, nu te agita ca nu arde  ;) Eu oricum am fost placut surprinsa cand am auzit ca ai dus lastarul la intalnire si iti multumesc ca te-ai gandit la mine :-* Pana mai face hibi tau lastari poate mai capat si eu experienta si ii pun pe picioare pe cei doi care ii am de la fete de anul trecut. Nu am deloc mana buna pentru hibi  :'(

opiadc

        Nici pt mine nu-i graba! :)
     Imi pare rau si mie ca nu m-am gandit sa-i pun in substrat, acoperiti, dar erau niste lastari vigurosi si intotdeauna pe acestia care erau semi-lemnificati i-am inradacinat in apa.Acum nu au vrut.
    Si am primit niste butasi mititei tare, ca nu au apucat sa creasca si proprietara a fost draguta si mi i-a trimis -multumesc  :-*- si din 5 ,4 s-au prins  :D :D :D