Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

stefana

Quote from: vernil on February 08, 2009, 11:54:04 AM
Stefana, cand se fac taierile la Surinam ?
Acum in februarie este cel mai indicat.
Si eu trebuie sa tai un hibi rozaliu, dar nu pot sa o fac: l-a pocnit inflorirea exact acum. Are o multime de boboci si deschide cam la fiecare 3 zile cate unul .
@Nico: cat de mare este ghiveciul in care il tii? Poate nu are putere sa-l umple cu radacini si sa tina in acelasi timp floarea. Cand nu face fata, elimina bobocii.
Imi inchipui ca il tii la geam in lumina, nu? Atunci o sa fac alti bobocei repede.

Myrela

Nico ma bucur ca din octombrie si pana acum lastarul de hibi s-a prins si face si  boboci, cred ca e prea tanar sa poata tine bobocii. Ai rabdare si in curand vei vedea si floarea  :-*
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Myrela

Vreau si eu un surinam  :P

Cine are de taiat sa-mi spuna, dau orice din album.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

ioana_ralu

Ma inscriu si eu pe lista pentru surinam  :-*

stefana

Revin ca mi-am amintit de ceva citit zilele trecute pe aici.
Fleur, parca, spunea:  cand Luna are traectorie ascendenta seva plantelor circula mult mai bine in sus si este momentul propice pt ferilizare dar nu trebuiesc tunse plantele in perioada asta. Cand traiectoria lunii este descendenta seva circula bine spre radacina si este momentul potrivit pt insamantari, plantari si taieri
Diseara e luna plina, deci de maine e in descrestere :D.
Eu o sa tai peste vreo 10 zile.
Surinamul al "batran" mi-a murit in toamna :( , dar am apucat sa salvez un pui.

doina

Myrela si eu am un bobocel la un lastar de hibi de la tine  :-*. Este la cel rosu simplu , lastarul este inca in pahar de unica folosinta de 150 ml.
In legatura cu fazele lunii eu n-am tinut cont niciodata de ele .

gabriela jalba

  - ankara ; N-am rezistat. Cind am deschis ochii si l-am vazut,l-am si tras in poza. Chiar nu stiu ce sa fac cu el,cind vad cit de harnicut e. Saptamina viitoare ar trebuii sa-i tund pe toti. Asta ma debusoleaza....Daca nu-l tai...ce se intimpla???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

taie si tu din 2 in doi, adica pe alocuri.

vivi23ro

asta e poza cu hibi imbobociti


IULIA

nici eu nu rezist sa nu va arat asa ceva:



in ciuda vremii de afara, sa ne incalzim un pic la focul lor. :D

Codruta

Cred si eu ca te ia cu calduri cand ii privesti :) Nu stiu cand am sa ma bucur si eu de prima floare de hibi, de interior. Cei de gradina, care sunt in casa acum au o multime de boboci. Cred ca iar imi fac figura ca au flori in februarie-martie si apoi toata vara nimic.

stefana

Quote from: Codruta on February 20, 2009, 10:46:07 AM
Cred ca iar imi fac figura ca au flori in februarie-martie si apoi toata vara nimic.
Pai de aia iti fac figura: ca nu ii tai inainte de primavara astronomica. Hibi face flori pe lastarii tineri si daca ii tai prea tarziu, nu mai are putere sa formeze si sa deschida alti boboci.
Editez ca m-am gandit la lastarii pe care o sa-i tai: daca ii pui in apa s-ar putea sa pastreze bobocii (eu am unul in apa cu boboc care creste incetisor). Poti sa o faci si peste vreo 3 saptamani , daca atunci ii scoti afara, la aer.

Codruta

Nu stiu care e primavara astronomica dar eu i-am taiat toamna cand i-am adus in casa. Acum doi ani nu i-am taiat toamna ca am zis ca o fac primavara si pe cand sa-i tai aveau flori. Acum i-am taiat toamna si totusi se pregatesc sa infloreasca. Ii mai tai o data?

stefana

Si eu ii tai toamna, daca sunt prea mari (ca nu incap la pervaze). Dar de acum, in primavara, sunt indicate taierile (ca si la passiflore, trandafiri etc. ).
Primavara astronomica e de la 21 martie (echinoctiul de primavara)

simonaelena

Nici eu nu pot sa-l tai, e plin de boboci si de flori. Si mai are si 1,5 m inaltime, e copac  ::)

doina

Eu am taiat  si ramurile care mai aveau boboci  :P , florile facute acum erau mici si pricajite ,pentru ca n-au lumina suficienta . Am zis ca nu se supara daca-l tai si acum deja incep sa apara  frunzulite noi  :D

penelopa

Offf, că nu vă intră odată în cap ! :(
V-am zis de nu ştiu câte ori că, momentul cel mai indicat de tăiere (scurtarea ramurilor)  hibiscuşilor de cameră  este  luna februarie.      Nu depăşiţi termenul ăsta. Mai târziu de luna febr.  face ca, noii lăstari, să nu  ajungă la înflorire în timpul verii.

gabi_gabriella

Quote from: Codruta on February 20, 2009, 10:46:07 AM
Cei de gradina, care sunt in casa acum au o multime de boboci. Cred ca iar imi fac figura ca au flori in februarie-martie si apoi toata vara nimic.

De ce nu-i tii afara pe cei de gradina ? si sa se comporte ei norma conform anotimpurilor .

stefana

Nu prea se exista hibiscusi de camera  ;D. Sunt si ei tot de gradina, dar de gradini mediteraneene.
Pene, hai ca merge coafarea si in primele zile din martie.

gabriela jalba

Si eu am taiat hibi. Tot!!! cu floare cu boboci...Fara mila!!!!! O sustin pe Pene. Daca acum ai mila de ei,la vara nu mai ai flori....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

 :o Iulia, m-ai terminat! Ai niste hibi extraordinar de frumosi! Vorba Codrutei, te ia cu calduri cand ii privesti.

vivi23ro

azi a inflorit..

nu prea mia iesit poza ca era lumina in spate

gomez99

Are cineva idee cu l-ar chema pe dinsul? Ati vazut pe undeva asa ceva?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

myky

in site-ul de unde au facut comanda la fuchsia mi se pare ca e ceva asemanator.

stefana

Poate fi hibiscus El Capitolio Sport