Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

cara

gabi, iti vine sa crezi ca astia sunt hibi de la tine?  ;D

[attachment deleted by admin]

Codruta

Am obosit sa ma intreb cum reusesti sa ai asa flori frumoase ;D Sunt superbi, felicitari!

cara

codruta, daca ai sti cat de mici erau cand i-am primit, te-ai minuna si mai tare.  ;D

si io ma mir, pe cuvant!
( te pomenesti ca oi fi avnand io vreo aura de aia energetico-magnetico-astrala de care e fascinat Martipanu'!   :D )
azi arata asa:



[attachment deleted by admin]

penelopa

Cara,  alea-s locaţiile în care trăiesc hibii tăi peste vară sau  sunt doar ...... studio-uri foto ?

rox94ana

cara, ai niste hibi superbi! sa-ti traiasca! eu ma chiniu sa-l fac sa-si deschida o data bobocul ala.

gabi_gabriella

Cara, frumos si cu multe flori !!
Sa va arat  o poza "de grup" si un piticut harnic nevoie mare :) ..aproape mai mare floarea decat el



vickylucia

Superbi,sa-ti traiasca!Si eu am prins hibi din lastari minusculi si s-au facut frumusete de plante,acum insa ma confrunt cu pureci[paduchi]negri dupa ce in primavara abia am scapat de cei verzi.Ce sa le mai fac ?I-am stropit cu super plant total,desigur dus.desi hibi cel rosu obisnuit nu pot sa-l car la baie[e cat un copac].Mai am varianta cu nissourun-ul,e bun?

gabi_gabriella

Multumesc !
Eu in primavara cand unii au avut pureci negri, i-am stropit cu zeama de urzica ... dar e drept erau afara , ca in casa e dezastru cu mirosul

cara

Quote from: penelopa on September 08, 2008, 11:39:46 AM
Cara,  alea-s locaţiile în care trăiesc hibii tăi peste vară sau  sunt doar ...... studio-uri foto ?


studiouri foto, draguta, ca s-ar parli de la caldura pietrei.  :D locatia lor fiind pe fondul nucului nu s-ar fi observat contrastul
ce desteapta esti, fata:D

Fleurf

 Nu cred ca e bun nisorumul  pt purici. Eu anul trecut am scapat de ei cu mospilan, cu actara, probabil si fastacul e bun.

penelopa


ce desteapta esti, fata:D
[/quote]

:D  Pizma  mă face aşa deşteaptă !!!

larisa

Fetelor ,acum am vazut ca pe dosul frunzelor au un fel de musculite mici ,mici albe ,si nici nu stiu sigur daca sunt musculite ,ca nu-s ca alea care le stiu eu ,ca la fuchsii,ci ceva alb lipicios ,ca nu aveam ochelarii sa vad ce ginganii sunt ,acu ma rog sa aiba zile pina plec de aici
;D :D

rox94ana

eu am avut ganganii din alea mici si albe si negre, iar pe nervura principala un fel de chestie lipicioasa. le-am combatut cu Mospilan.

Myrela

Larisa, ca sa-i mai dai cateva zile, sau poate il salvezi ???, fa-i dusuri fierbinti[ nu-l oparii totusi :P] si insista pe dosul frunzelor.
;) ce culoare au florile?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

valentyna

 :D multumesc pt hibi,VERNIL!s-a facut tare frumusel si se pare ca i-am gasit un loc accesibil caci ii merge ok :-*

larisa

Mirela ,are culoarea ca in poza lui Cara ,e roz ciclam ,batut,eu mi-am luat pui si au facut radacini ,dar as vrea sa ramina ,nu sa se piarda ,asa degeaba ,.nu ma pricep la denumirile astea a lor si nici nu vreau sa cheltui din banii mei pe substante ,ca oricum eu plec in alta locatie ,dar parca as vrea sa-l salvez daca se poate ,daca nu ,,,Dumnezeu cu mila

penelopa

După 3 ani de încercări, cu chiu cu vai (toată iarna si primăvara au stat butaşii în apă),  anul acesta am reuşit să perpetuez un hibi roz - pal, bătut,  dintr-un copăcel  bătrân de 13 ani din Timişoara (am înţeles că s-a dus, săracul, iarna asta):

[attachment deleted by admin]

penelopa

Şi, iată Mădă, unul din hibii de la tine:

[attachment deleted by admin]

larisa

Frumosi Pene ,sa.ti creasca ditamai copacii si sa fie mereu plini de flori
si eu l-am dusuit pe asta de aici ,sper sa scape ,am sa-l trec la regim de dus din doua-n doua zile ,

mamaruta

Phui, prolifici rau hibi mei! Bravo!
dar nu il recunosc...e oranj dublu? am pus la prins si portocaliu simplu...ti-am dat din asta?
sa stiti ca pe hibii mei ii asteapta tunsori masive. Ma si gandeam ca umplu posta de lastari....e simplu sa ii trimit asa, si sa ii inradacinati voi; desi chiar nu imi place sa trimit lastari care pot sucomba...si voi sa ramaneti fara ei.
Am unul roz, simplu; face la flori...de ma sperie!

penelopa

Nu îl recunoşti fiindcă mi-ai dat şi din hibii primiţi de tine.
De la tine au supravieţuit ăsta orange bătut, unul roşu bătut şi altul care, încă nu a înflorit dar scrie pe ghiveci că e ....portocaliu involt  ( ???)

vivi23ro

Mada , ce soiuri , culori sa asteptam la taierile masive? ::)

gabriela jalba

Pene ,sa ma scrii pe lista la hibi portocaliu batut.
Cara,puiutii s-au facut copaci!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Pai, cam tot ce am eu in album. Deja am pus la prins in apa lastari de hibi; am unul portocaliu simplu, cu radacini deja. Si sper , totusi, sa ajung sa ciopartesc si hibi de la lucru, ca prea vreau si eu unul...

ati

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/