Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

doina

Vivi , Sica sunt foarte frumosi hibi vostri  :o

ioana_ralu

Sunt superbi fetelor.Felicitari!

rox94ana

sunt superbi! sa va traiasca si sa va bucure mereu cu florile lor!

ioana_ralu

Fetelor azi m-am trezit ca hibii mei aveau frunzele mancate de o "grasunica"de omida.Am casapit-o,dar mie tema sa nu mai apara altele ,pentru ca am observat ca si frunzele altor plante erau rontaite.Nu am in casa decat Decis.O fi bun?

lala

Sica,ce elegant e ala alb! :o :o

gabi_gabriella

Sica , cel alb e cu totul deosebit ! Sa-ti traiasca !!

vickylucia

F frumosi hibiscusii tai,Sica!Cel alb e San Remo?

lala

Si ai mei infloresc in nestire,dar numai astia,  mai am vreo 5 care abia au bobocei!

[attachment deleted by admin]

rox94ana

stau afara? vad ca sunt tare frumosi! sa-ti traiasca!

sicamin

Viky nu stiu cum se numeste cel alb ca eu l-am luat de la expo in primavara si nu avea "nume" Poate i-mi voi face odata timp sa pot sa-i botez ca am mai multi  fara nume. Are doar 4 lastarasi dar de vreo 2 saptamani infloreste intruna si mai e inca plin cu boboci.Anul acesta am avut parte de multe flori de la hibii mei,dar din pacate nu prea am timp acum sa le fac un album separat ,doar pentru hibi.
Toti stau afara in gradina ,dar in ghivecele lor.

vickylucia

Eu am San Remo[datorita Stefanei si Ninei],dar e diferit de al tau[il poti vedea in album] ! Daca esti de acord as dori sa facem un schimb de lastari cand ii tundem-trimite MP!

larisa

si eu de azi sunt posesoarea unui hibi galben ,l-am cumparat cu 4 euro ,cind in alta parte era cu 12 euro ,.Nu-i stiu denumirea exacta ,ca scria doar hibiscus gelb,dar gugalind am gasit ,corbis yellow,si am si doi  intr-un ghiveci ,si o multime de boboci,acu sper sa ajung cu el intreg acasa :D :D :D

myky

larisa, in ritmul asta o sa inchiriezi autocar :)

larisa

Nu-i bai MykY.si in dinti le aduc daca e nevoie ,dar cred ca o sa trimit o parte inainte si eu o sa vin in urma ,cu celelalte ,numai sa le pot ingriji cum trebuie .
daca ai sti cum mi se scurgeau ochii la hibi ,batuti ,tot felul de culori,dar erau de la 12 -18 euro,frumosi intr-adevar dar eu sunt cam pe drojdie pina pe 15 sept ,dar nici nu dau 18 euro pe un hibi ,stiu bine ca-l astept 18 ani,dar nici nu dau atit


doina

E superb Ella  :o , ce s-a intamplat cu el de ai crezut ca il pierzi ?  ???

Ella

Hibi a ramas aici, pe mana sotului meu, cand m-am intors am gasit 3 bete cu un mot de frunze in varf :'(. L-am deparazitat si tinut in sera mai bine de 1 luna dar a meritat. :)

rox94ana

este foarte frumoas! la mine nu stiu de ce, dar se deschid pe jumatate si dupa se inchid. >:(

doina

Bine ca l-ai salvat Ella , ca as fi plans si eu daca l-ai fi pierdut  ;D , e superb  :o :o :o

Nicol Caloian

Ella, e minunat. Ar fi fost mare pierderea. Bine ca sia revenit.

larisa

De ce se ingalbenesc frunzele la hibi? am aici unul si de 3 zile tot i se ingalbenesc frunzele

vernil

Sa nu aibe ceva paraziti. Stropeste-l cu ceva.

vernil

Quote from: ioana_ralu on August 23, 2008, 05:50:37 PM
Fetelor azi m-am trezit ca hibii mei aveau frunzele mancate de o "grasunica"de omida.Am casapit-o,dar mie tema sa nu mai apara altele ,pentru ca am observat ca si frunzele altor plante erau rontaite.Nu am in casa decat Decis.O fi bun?

Cam tarziu raspunsul, dar daca nu ai incercat inca cu Decis, fa-o acum!

rox94ana

Quote from: larisa on September 07, 2008, 08:55:04 AM
De ce se ingalbenesc frunzele la hibi? am aici unul si de 3 zile tot i se ingalbenesc frunzele
daca se ingalbeneste cate una-doua pe zi este lipsa de apa. trebuie udat zilnic sau o data la doua zile (cand se pleostesc frunzele). asa am patit si eu.

larisa

Eu ma temeam sa .nu fie prea multa apa,in fiecare zi ii pun o cescuta de cafea cu apa ca e plin de boboci si flori ,de o luna infloreste incontinuu si inca mai are boboci ,nu  i-am pus ingrasamint ca nu am ,si nici nu am cerut dela locatari ,apa o tin mereu de pe o zi pe alta ,doar de citeva ori am pus direct de la robinet,oare de asta ,?tare sunt in ceata ,acasa nu am patit niciodata asa cu ai mei