Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

BoboROM


Este vorba despre Hibiscus sabdariffa si se folosesc sepalele florilor.

gabriela jalba

N-am mai avut cind incarca poze...Ai mei au inflorit si infloresc inca, dar nu abundent. Nu m-au lasat nici o zi fara o floare, dar in alti ani erau minunati. Nici n-au prea stat in soare, ca stiam ca n-am cind a sta si-ii uda.
Geo ai nisti hibi mortali. Gomerosi isi dau drumul dupa 3 ani. Atunci sa-mi prinzi si mie. Din lastarii care ti i-am trimis, nu ai inradacinat nimic ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

s-au prins 3 bine bine unu sta si se gindeste adica i-au picat frunzele mai e un lemn cu un ciuf mic in virf i-ar ala galben batut a dat coltu ala lemnos
la gomemrosi iti trimti cu drag lastari .. ca stii ca eu nu stiu a prinde  +hypno +hypno +hypno
imi sunt is mie dragi da nu rusesc deloc sa prind nici macar din ce am eu adica ala rosu simplu si batut .. am pus de e-nspe mii de ori la pris si ioc ..asta e .. prins burgmansiile bine da restul ciuciu  nu vor si gata

gabriela jalba

De ala galben batut, de-o vrea sa dea lastari, ca vad ca sade tapan, iti mai trimit. Acum sa vedem la floare ce ai reusit sa prinzi. Din gomerosi sa nu tai pin' n-oi vedea tu ca-i viguros.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

Pai gumerosi sunt ciudati nu au decit 2 cleoampe de ramuri cu smoace in virf care infloresc .nu indraznesc s atai virfetele pe considerent ca am taiat unu cind era mic si dus a fost asa ca acu suflu in iaurt ii las sa creasca pina s-or ramifica singuri ca nici ramuri lemnoase nu au .sincer nu stiu cum sa procedez cu ei sa nu ii pierd  deocamndata fac floricele vad asa cite o floare pe luna nu mai mult ca ametesc da si de aia imi e drag

gabriela jalba

Ai rabdare cu ei, si sa le schimbi pamintul cind crezi ca e cazul, nu la mai mult de doi ani. Isi dau dru in final, ca n-au incotro.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

Pai eu stiu ce rabdare ca il am pe ala portocaliu batut de vreo 4 ani si nu creste neam e in butoi mare poate lucreaza la radacini o furnza de-a lui e cit palma mea la fel si floarea da d ecracit nu vrea sa se craceasca .. nici sa dea lasatri laterali pe tija aia la asta am facut prostia si am taiat o tija cica sa vad daca se craceste si daduse si asta ortu popi a lastarit creaca asta din tulpina ..mama cind am vazut dupa ce pierdusem unu simplu cret .. ioi imi vena sa imi crap capatina

gabriela jalba

Cred ca tre sa-l schimbi in vas mai mic, si-si va da drumul. Deja 4 ani e cam mult..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

pai da asta la primavara ca nu mi-a dat prin ceier anu asta cind le-a mers super bine acum are iar floare  a avut si luna trecuta ca ma gindeqam sa mut acum da e pacat de floricica ..il las pentru la anu sa il mut
asa am patit si cu ala rosu batut ala comun jap  a stagnat vreo 5 ani si acum si-a dat drumu o frumusete mare mare si a inflorit toata vara
asa ca acum stau si ma gindesc sa mut sa  nu mut si-o da drumu taman cind nu ma gindesc si e pacat sa mut ca acum radacinile or fi cit vasu si daca il socbesc poate ii fac mai mult rau ..ete numai nazuri cu ei ..

gabialbici

Am achizitionat de curand doi hibiscusi din surse diferite si la interval de vreo doua saptamani. Initial unul cu flori galbene, pe care l-am pus pe un hol cu multa lumina, alaturi de un frate mai mare, de vreo 10 ani. La scurt timp au inceput sa se ingalbeneasca crengutele care sustineau bobocii si sa apara punctisoare galbene pe frunze. Curand s-a intamplat acelasi lucru cu toti bobocii, s-au ingalbenit inainte sa se deschida si a trebuit sa-I inlatur. Mi-am dat seama ca nu-I placea spatiul inchis, desi era aerisit toata ziua si l-am mutat pe balcon deschis. Acum are din nou boboci si pare foarte sanatos.
Al doilea hibiscus pe care l-am luat, unul care avea o singura floare rosie si o multime de boboci, l-am pus direct in balconul acoperit si deschis. Insa acesta are alta problema. Absolut toti bobocii, cand sa se deschida, cad... La toti bobocii formati am vazut pe ramua, imediat dedesupt o taietura foarte pronuntata. Ai impresia ca-I taie cineva cu un cutter imediat ce vor sa se deschida.  Este normal ce se intampla? Sa-l las sa se acomodeze cu mediul (oricum, curand va trebui sa-l mut la caldura, in casa), sa-I schimb oare ghiveciul cu unul mai mare, oare de ce nu-si poate pastra bobocii?

zamfira

Nu, Elena, acela din care se face ceai si care da culoarea rosie (naturala) este Hibiscus sabdariffa. Gasiti informatii mai multe pe net.

gomez99

@gabialbici
poate ar fi bun un pic de ingrasamint?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gabialbici

In privinta ingrasamantului m-am gandit ca e un pic cam tarziu pentru aplicat. Mai sunt maxim doua saptamani si trebuie sa-i bag in casa... Pe de alta parte, experienta m-a invatat ca atunci cand cumpar din comert flori in ghiveci, acestea sunt tratate sa dea "bine" la vanzare, altfel spus au deja aplicat fertilizator cu efect destul de indelungat. Si totusi, tocmai acesta este motivul pentru care am postat aici si am vrut sa va intreb pe cunoscatori ce sfaturi ati putea sa-mi dati. In conditiile expuse credeti ca ar fi oportun sa aplic un fertilizant acum?

paraschivvvv

Pentru ingrasamant nu mai este cazul,dar pentru orice eventualitate ar fi cazul de un tratament cu un insecticid gandind sa nu fie o lighioana ce se serveste din hibi( este o parere)

gabialbici

Le-am facut dus si le-am pus preventiv niste mospilan. In momentul acesta, amandoi sunt plini de boboci iar la cel rosu sunt sanse mari sa se deschida unul... +apl Nu stiu daca le-a venit vremea sa-i bag in casa, insa; e destul de frig noaptea dar par sa se simta inca foarte bine afara.



geodezia


paraschivvvv

Temperatura minima pentru hibi este 15 grade;eu i-am bagat la adapost si am scapat de grija lor momentan.

geodezia

ieri surprize am gasit majoritatea florilor bagate in casa ..anul asta d-l Pipi mi-a facut surpriza ... i-a fost mila de flori ca eu vroiam sa le mai las afara
dar se pare ca a facut bine ca le-a bagat am niste colocasii ciudate una fiind mica soi pitic si am lasat-o zilele aste afara si aseara am gasit-o ingalbenita .. rasare ea iar ca asa am patit cu ea si anu trecut de o dadusem disparuta ..

gabialbici

Am bagat si eu toate florile in casa duminica. Sunt foarte curioasa daca or sa se mai deschida bobocii la hibii, au gramezi... Muscatelor in schimb nu le place deloc in interior, s-au ingalbenit frunzele... Sper sa adapteze repede toate!

paraschivvvv

De, asa este toamna pana se acomodeaza.


paraschivvvv

F frumosi si se vede locul lor ideal.

gabialbici

Cred ca am mai scris pe aici despre un hibiscus copacel care nu a vrut nicicand sa infloreasca. Are vreo 10 ani, e adevarat, am facut multe greseli incercand sa-l conving sa infloreasca, de pilda l-am pus intr-un ghiveci supradimensionat iar el s-a tot preocupat sa-si dezvolte radacinile. Cert e ca in aceasta toamna, cand i-am schimbat pamantul cu totul, m-am gandit sa il pun si intr-un ghiveci mai micut. Nu a fost nevoie: spre surprinderea mea, radacinile ocupasera aproape tot ghiveciul. Asa ca m-am rezumat sa pun niste pietricele pe fundul ghiveciului, un pic de turba (sper sa fi procedat bine) avand grija ca aceasta sa nu atinga radacinile si am completat cu pamant bun pentru flori. Vreo saptamana a fost pleostit rau, ii picau frunzele, ce mai, credeam ca-l pierd. Dupa care si-a revenit spectaculos. E verde, frumos, i-au dat frunze noi si sanatoase, are o coroana foarte bogata! Si acum intervine dilema mea: ce sa fac, sa-l tund acum sau sa astept pana prin februarie? Vreau neaparat sa-l conving sa-mi infloreasca la anul ;D Incerc sa atasez o poza, cu precizarea ca e facuta undeva in luna mai, acum are de doua ori mai multe frunze.