Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

cara

pai bre, am pozat dintr-un unghi in carev sa se vada pe unde am tuns ramurile. ca daca pozam perpendicular pe el nu se vedeau decat ramurile noi. oooffff.....si erwin mi-a facut observatii in privat pe aceeasi tema!  :'(

stefana

Hai, mai Cara, nu asculta la carcotasii astia. Mie mi se pare perfect unghiul si pot vedea si taietura.Este perpendiculara si nu oblica pe ramura.
Am prins curaj, ca eu nu i-am taiat asa drastic niciodata pe ai mei.

Erwin

Quote from: cara on February 21, 2008, 09:07:34 PM
pai bre, am pozat dintr-un unghi in carev sa se vada pe unde am tuns ramurile. ca daca pozam perpendicular pe el nu se vedeau decat ramurile noi. oooffff.....si erwin mi-a facut observatii in privat pe aceeasi tema!  :'(

Colega! Nu ti-am facut observatie; doar ti-am zis ca intorceam poza ca sa nu ma pun pe orizontala cand ma uit la poza :))
Si apoi nu conteaza cum e poza, eu oricum te iubesc ca-n prima zi.  :-*
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

Quote from: Erwin on February 22, 2008, 12:27:55 PM
Colega! Nu ti-am facut observatie; doar ti-am zis ca intorceam poza ca sa nu ma pun pe orizontala cand ma uit la poza :))
Si apoi nu conteaza cum e poza, eu oricum te iubesc ca-n prima zi.  :-*

pfui! m-am linistit! si eu te iubesc la fel! :-* :-* :-*



(da' sa nu fie ca-n zicala aia: "te iubesc ca-n prima zi, cand inca nu te iubeam!"   :D )

Erwin

Nu, nu! La noi a fost "dragoste la prima citire" :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

Quote from: Erwin on February 22, 2008, 03:19:27 PM
Nu, nu! La noi a fost "dragoste la prima citire" :-P


he he he! te-am citit din prima, da!  :D ;)

cristianabv

am descoperit ca imi infloreste si mie un hibi pe vremea asta  ::)
v-am pus si poze... si cu bobocel si cu florile de anul trecut sa vedeti ce minunatie am:

http://community.webshots.com/user/cristianabv

ELA

este f. frumos;am si eu unul dar de vreo 3 ani nu a mai inflorit si nu stiu ca sa-i fac ???

cristianabv

Sa stii ca ai mei (am 2 la fel) au inflorit in fiecare an, dar am obs ca le place apa multa si cat de multa lumina se poate. Eu le-am mai pus cand si cand niste ingrasamant lichid, din acela care se gaseste in praktiker sau bricostore la sticlute mici, verzi. Poate te ajuta.. eu iti tin pumnii si iti doresc sa-si revina si sa faca flori multe si frumoase!

http://community.webshots.com/user/cristianabv

ionut

daca i scoti vara afara este imposibil sa nu infloreasca,si vezi taierile de mai sus..daca sunt tineri taie mai cu mila..

gabriela jalba

Fiindca e vremea taierii hibiscusilor(trebuia cam dupa 15.02...),pt cei care abia incep ,si-s la prima operatiune de genul asta care o fac,am pus in album o serie de poze cu doi dintre hibi mei ,care au fost frizati!!!
     Incepind de la poza asta,mai sint inca 7 poze.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cristianabv

Ce gand bun ai avut, Gabriela! Eu ma incadrez, multumesc frumos!

Fleurf

  Eu ii tund toamna dupa ce ii bag in casa, fiindca oricum isi pierd mare parte din boboci si ocupa si mult loc iar acum sunt deja cu boboci.

cristianabv

Gabi, daca pun poza cu hibii mei imi spui cum trebuie sa ii tai, te rog? Ai mei sunt un bat lung cu o singura crenguta in lateral. Au vreo 2 ani.

gabriela jalba

hai sa incercam....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cristianabv


Codruta

Cristianabv tu ai sansa sa-ti faci hibi copacel. Eu nu am ca tot ce am cumparat e cu varful deja taiat. :(
Hibi mei sunt de gradina dar nu soiul foarte rezistent; trebuie sa ierneze in casa. Toamna le-au cazut toate frunzele. Acum au altele si unul are si bococ. A mai avut un boboc dar cu tratamentele am rupt din greseala crenguta respectiva. Am pus-o la inradacinat. Baiul e ca nu prea stiu ce as putea taia la ei ca au doar cateva crengute. Le-as corecta putin forma dar nu stiu cum sa o fac. Incerc sa fac niste poze si poate ma luminati voi.
Daca hibi are deja boboc mai pot sa-i schimb pamantul?


Fleurf

  daca vrei sa-i faci copacei le tai ramurile laterale ( eu le-as taia la amnadoi) si au ajuns la inaltimea care ti-o doresti ciupesti varful si el n-o sa mai creasca in inaltime ci se va ramifica. va trebui apoi doar sa-i pastrezi forma coroanei.

gabriela jalba

Fleurf,crenguta din stinga,dupa a treia frunza de la baza,o tai(pui in apa sa mai bucuri un om cu el ! ).Tija principala,tai cam 1/4 din virf(il pui in apa la prins virful taiat ;) ). Anul viitor,o sa tai cu totul crenguta laterala si cu ce va mai da ea anul asta. Deocamdata e bine asa,ca sa ai mai multe floricele. La anul,deja il formezi pomisor!!! Succes!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Vad ca ati declarat deschisa "vremea taierilor la hibi"  ???
Peste tot am citit ca FEBRUARIE este ultima luna in care se recomanda tunderea hibi-lor. Taierile din martie incolo...........conduc la o inflorire tarzie (mai spre toamna).

Erwin

Si eu am taiat hibi acum 2 saptamani. Incerc sa-i fac pomisori.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Asa e Pene;se tund indata dupa 15 febr. Nu vor inflori in toamna de-i tunzi abia acu,!!...ci cu doua saptamini mai tirziu..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cristianabv

Gabi, cred ca mesajul ala cu taiatul era pt mine...... te intreb ca sa fiu sigura ca nu fac prostii. :P
Daca e asa..imi spui te rog - pt ca eu sunt mai grea de cap ....asa.. - cum adica 1/4 din varf? Ca e o tija, nu stiu unde incepe varful..daca ma intelegi  :P

cara

cristiana, uite ce vrea Gabi sa spuna: tai partile incercuite de mine cu rosu  ;D

[attachment deleted by admin]

cristianabv

Multumesc, Cara, pentru lamuriri! Nu stiu cum faceti voi, dar pe mine asa o sa ma doara sufletul sa-i tai...... :( imi mai fac curaj pana maine.