Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

georgiana n

Actara e buna la musculita alba? ca mi-a omorat cam 20 de ghivece de hibi pana acum....

geodezia

trista experienta .....

georgiana n

culmea este ca i-am tinut la 18-20 de grade, i-am udat rarut si au trait asa, plini de muste pana la inceputul lunii februarie cand au inceput sa se blegeasca frunzele si in cateva zile au murit

geodezia

pai si lemnul nu mai are suc in el deloc . chiar imi pare rau .... ca sunt o groaza de bani si pacat de ei ca sunt frumosi

georgiana n

asta este...
norocul meu ca am dat din ei pe la prsoane cunoscute si am cum sa recuperez.....ca de la florarie parca nu m-as avanta, am fost aseara la Baumax ploiesti si un hibi era 40 lei si nu era nici macar inflorit

penelopa

Geodezia, nu-i nicio filozofie la hibii astia. :) Daca tot i-ai taiat de asta toamna si ramurile (cracile, deja, la tine  ;D),sunt inca verzi (mai au seva), incearca sa-i aduci la caldura si lumina, uda-i cand se usuca pamantul si, dupa 15 mai, ii scoti afara, in gradina, la soare. Sigur isi vor reveni.

Pentru musculitele albe, cel mai bun (verificat de mine) este Confidor. Iarna asta  au aparut si la mine la brugmasii. Le-am stropit cu Confidor Oil   ;D( ca din asta mai aveam in casa, ramas de la stropitul de iarna al pomilor din anul trecut   =))). Mi-a fost teama putin dar vad ca plantele n-au patit nimic , insa mustele au mierlit-o. +dns

geodezia

multam Pene . lumina au caldura peste 17 grade nu prea am cum ca e sala mare dar nu i-am udat ca am zis ca e repaus adica udatura 1 data la doua saptamini este adevarat . asta s-ar putea sa fie motivul

Carina

Eu am doar doi hibiscusi, unul primit de la soacra-mea, cu flori rosii duble (cel mai comun cred pe la noi), si care in perioada asta se pregateste de inflorire. E ditamai copacelul, cred ca trebuie sa-l tund deja, dar dupa ce-i trec florile


Si unul galben cu mijloc rosu, care infloreste asa:

Daca-i recunoaste cineva pe impricinati poate imi spune si mie cum se numesc, ca m-am hotarat sa fac "ordine" cu ei :), sa stiu si eu ccu cine stau in casa

stefana

Cel galbior pare a fi din colectia Sunny Cities, Hibiscus Saint Tropez. Sau, daca uneori culoarea florii este mai inchisa, Cairo Apricot.
Iar cel rosu poate fi Classic Red.

fdana

Classic  Red-rosu si Cairo Apricot cel galben (nu e un pic mai spre portocaliu?)

paraschivvvv

Pentru tratamentul musculitei albe se recomanda un tratament alternativ din Confidor+Noron cu Confidor+ Talstar la diferente de 4-5 zile

Carina

Multumesc frumos de identificare  +hug
Cel galbel e intr-adevar mai inchis decat a iesit in poza, deci o sa-i spun Cairo Apricot  :)

stefana

Quote from: paraschivvvv on February 28, 2011, 11:13:38 PM
se recomanda un tratament alternativ din Confidor+Noron cu Confidor+ Talstar la diferente de 4-5 zile
Neoronul si Talstarul sunt mai mult impotriva paianjenilor rosii. Eu ii combat cu "bai termale" ;D ca sa nu chimizez prea mult plantele.
In iarna asta vreo cativa hibi de-ai mei au avut probleme. Noroc ca am observat moleseala frunzelor, i-am scos din substrat si am verificat radacinile. Cam moi, pe jumatate degradate. Si de obicei nu exagerez cu udatul. Dar lumina in camera lor este foarte slaba, asa ca este suficient sa le fi pus o data ceva mai multa apa.
Primul salvat a fost Surinam. I-am curatat radacinile, l-am pus in apa si dupa ce a facut altele noi l-am instalat din nou in substrat.
Asta este tare frumusel, ciclam simplu si n-a mai avut probleme pana acum:

georgiana n

si la mine s-au molesit frunzele, doar ca nu m-am gandit sa-i scot din pamant....poate ii salvam

geodezia

asa am sa fac si eu ii scot din pamint poate poate ... multumesc de sfat

penelopa

Fiindcă l-am tuns mai la începutul iernii şi a avut condiţii bune, Gălbiorul meu este acum .... galben  +dns
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/32234683
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/32234667

sicamin

Pene ,este foarte frumos galbiorul tau  +apl  ! sa-ti faca multeeeee floricele si sa creasca mare! Am si eu unul ,dar cred ca e mai "piersiciu " decat galbior. :D

penelopa

Păi, Sica, piersiciu a fost şi prima floare a Gălbiorului. ;D

sicamin

 +ham +ham +ham astept si eu sa-si schimbe culoarea ,ca al meu a fost la prima inflorire. :D

geodezia

Pene  draga hibi ca hibi da ce kalanchoe  portocalie ai soro in spatele lui ca ma lasasi MASCA aci de frumoasa ce e ?

penelopa

Quote from: geodezia on March 02, 2011, 02:26:57 PM
Pene  draga hibi ca hibi da ce kalanchoe  portocalie ai soro in spatele lui ca ma lasasi MASCA aci de frumoasa ce e ?
Dă-ţi masca jos că-ţi pun lăstar la prins. ;)

geodezia

nu indraznii sa zic sa nu ma alungi cu coada maturii .. da e super frumoasa . sa iti traiasca le vazui dincolo la kalanchoe . .... fara cuvinte

georgiana n

pene, tare frumoasa culoarea!

Codruta

Quote from: geodezia on March 02, 2011, 02:26:57 PM
Pene  draga hibi ca hibi da ce kalanchoe  portocalie ai soro in spatele lui ?

Aceleasi cuvinte mi-au venit si mie in minte cand ma uitam la poza :)

paraschivvvv

Pene frumos galbiorul tau;felicitari pentru acesata perioada;referitor la hibii cu frunzele molesite daca sunt mikci ii putem pune sa faca radacini noi,dar ce facem cu cei batrani si de talie mare?le curatm radacinile si-i replantam?Pana anul acesta eu nua am avut acete probleme dar am doi in acesta situatie.Nu stiu care ar fi explicatioa caci nu am facut udare exagerata;pater vremea de afara cu variatiile mari de temperatura sa-i fi facut sa nu se adapteze?Iata contraste:


http://popescugp.sunphoto.ro/sfarsit_de_februarie_inceput_de_martie