citrice

Started by emilizzaa, March 20, 2008, 07:37:31 PM

Previous topic - Next topic

emilizzaa

totul despre citrice

emilizzaa

buna, as dori sa impartasim informatii despre cresterea acestor copacei minunati, acum am acasa un lamai de cativa ani, de fapt e al mamei, dar doresc sa am si eu unul al meu, si tocmai am plantat o samanta :D as dori sa imi spuna cineva care a mai plantat in cat timp o sa rasara plantuta din pamant? eu sunt foarte nerabdatoare, abea astept sa o ingrijesc :)

Nicol Caloian

De rasarit o sa rasara destul de repede. Nu-mi mai amintesc exact cat timp ii trebuie. Problema e ca ce iese din samanta trebuie ulterior, cand copacelul esre cam de grosimea unui creion, sa fie altoit ca sa ai flori si fructe. Asta inseamna cativa ani.

gabriela jalba

Semintele incoltesc repede,dar pt fructe,tre' sa treaca multa apa pe parau!!!!Fructifica si nealtoitii,dar dupa 7 ani,in urma unui protocol de tundere.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Din joaca,  eu am obtinut cateva randuri de lamai si grapefruit pe care ii tineam cativa ani pana cand ma enerva cresterea lor dezordonata  si tendinta lor  catre calvitie  :D
Si acum am 2 copacei de vreo 5 ani la care, am aplicat,  mai Gabi,  acel protocol de tundere: adica, taiat  la jumatate lastarii  din fiecare an. Dar,  dupa taiere, lastarii cei mai puternici se dezvoltau in varf si dadeau o forma inestetica copacelului.  Am vrut sa renunt din nou la ei dar au stat atat de bine peste iarna si n-au pierdut prea multe frunze incat,  am zis, sa le mai dau o sansa..
De curand, la un pont al lui Myky, am cumparat de la un nene un lamai mic dar cu flori. L-am tot scos afara ziua iar seara il duceam in casa si s-au cam scuturat florcelele. Oare va mai inflori?

Fleurf

  Va mai inflori Penelopa. Florile au cazut ori s-au scuturat? Daca au cazut s-a intamplat fiindca n-au fost polenizate. Lamai tai copacei ar trebui sa faca flori pe lastarii de ordinul 3. Eventual pune-le niste ingrasamant de citrice sau macerat de urzici fiindca au nevoie de mai mult fier.
  Emilizzaa daca lamaiul mamei este altoit ia din el butasi si pune-i in pamant fiindca se prind usor si peste 2 ani vor inflori fara sa-i altoiesti.

costieanuconstantin

lamai altoiti rodesc cel mai bine si tin fructele pe ramurile de ord. 5-6, lamai obtinuti din seminte fac lamai mici cad des si incep sa rodeasca dupa 7 ani

larisa

Si eu am un lamai sau un mandarin ,nici nu mai stiu bine ce saminta am pus ,copacelul e de 1m inaltime .In ultimii 2 ani a facut niste floricele marunte si fructe ,si mai marunte,cam de marimea boabelor de piper.As fi aruncat planta ,dar imi place ca e verde tot timpul.Daca va spun ca are 13 ani ,ma credeti?.E la tara ,la mama soacra si nu a fost curatit niciodata ,ce sa mai spun de altoit.As putea sa am fructe vreodata sau pot sa -mi iau adio de la el?

simona72

si eu am pus seminte la incoltit de mandarin si lamai si au iesit cam intr-o luna.asta se intampla acum 3 ani si in prezent sunt buni de altoit  ,lamaiul mi-a promis cineva ca o sa-l altoiasca dar mandarinul nu stiu cum o sa fac

costieanuconstantin

Quote from: larisa on March 21, 2008, 01:47:40 PM
Si eu am un lamai sau un mandarin ,nici nu mai stiu bine ce saminta am pus ,copacelul e de 1m inaltime .In ultimii 2 ani a facut niste floricele marunte si fructe ,si mai marunte,cam de marimea boabelor de piper.As fi aruncat planta ,dar imi place ca e verde tot timpul.Daca va spun ca are 13 ani ,ma credeti?.E la tara ,la mama soacra si nu a fost curatit niciodata ,ce sa mai spun de altoit.As putea sa am fructe vreodata sau pot sa -mi iau adio de la el?
mai incearca si anul asta ,lasa numai 4-5 flori si vezi daca face lamai mari il mai tiidaca nu poate ramane ca planta ornamentala.
verifica daca au schimbat pamantul  si pune-i niste ingrasamant special pt citrice

larisa

Mersi de sfat ,Costi dar trebuie curatat ,ceva,ca saracu nu a avut nimeni grija de el

ati

Cateva poze de azi din minisera
Pacat ca nu se simte si parfumul  ;)
Singura problema ca unele sunt atacate de niste magarii mici verzi si nu am avut timp sa merg la protectia plantelor sai arat sa ma ajute cu ce sa stropesc sa dispara  ::)


http://s265.photobucket.com/albums/ii211/anyadd2008/26mar2008/citrice/
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Nicol Caloian

Ati, m-ai dat pe spate! E o minunatie ce se vede in pozele astea. Sa-ti maerga bine toate plantele si sa scapi de verziciunile care te necajesc.

ati

Ati multumesc Nicol   ;)
Stii singura problema mai marisoara incepe  cu punerea lor in gradina peste 1 luna  ::) :-[
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

ati

Azi ma-m gandit ca daca nu contractez niste mesteri nu voi avea rod anul acesta asa ca am facut si primele angajari  ;)

http://i265.photobucket.com/albums/ii211/anyadd2008/27mar2008/muncitorii.jpg?t=1206642066
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

cara

doamne, chiar m-ai pacalit la faza asta! ma asteptam sa vad o gradina in care misuna un batalion de oameni cu sape, harlete, galeti.... :D :D :D

penelopa

Da` cum ai reusit, Ati,  sa angajezi polenizatoarele alea in .... sticla ?
Deconspira tehnica, te rog, ca vreau sa polenizez si eu lamaiul proaspat achizitionat  (daca va mai inflori anul asta !!!)

Apropos: Fleur, au picat toate florile lamaiului meu si au ramas  2 lastari goi in locul lor.  Vor mai aparea flori tot pe acesti lastari sau,  poate,  ar  trebui sa-i  mai scurtez ?

simonaelena

Lamaiul meu isi pierde bobocii, nici macar n-am vazut o floare deschisa. Asta ce mai are?

myosotis

Din ce stiu eu despre citrice:
- mare atentie la apa - se uda numai cand pamantul este aproape uscat; apa trebuie sa fie neaparat la temperatura camerei; nu trebuie sa aiba niciodata apa in farfurioara;
- au nevoie de foarte multa lumina; expozitie sudica daca se poate;
- atentie la pamant; daca folositi din cel din gradina nu trebuie sa aiba rame; nu stiu explicatia stiintifica dar asa spun unii crescatori de citrice;
- pentru a tine florile au nevoie de ingrasaminte specifice, saptamanal;
- referitor la taiere-nu e obligatorie pentru aparitia florilor la plantele altoite.

simonaelena

Multam' da' temperatura?
Ca la mine sta in aceeasi camera cu cameliile, adica la frig!

Francesca

Lastarelul meu ,de lamai, tocmai a facut o floare si a si pierdut-o....iaca: http://chriss.sunphoto.ro/Flowers/BAYEVXAUPGQZURILQDZ Il tin cu borcan in cap, din toamna.Ce ma sfatuiti? Pot sa il "dezbrac"" sa il las fara borcan?Multumesc anticipat . :-*

rox94ana

Din samburii de lamai pe care i-am plantat au iesit doua plantule. :)

Fleurf

Francesca, poti sa-i iei borcanul, daca a facut floare e prins sigur. Ne fi dezamagita ca a cazul lamaia ca e prea mic sa rodeasca. Eu am unul prins din lastari care are 3 lamai cat maslinele. A avut o multime de flori dar au cazut si inca ii mai apare cate o floricica. Nu prea i-am pus ingrasaminte,azi i-am completat pamantul cu cel de citrice. Nu sunt sigura ca le va tine ca-l vor darama daca vor ajunge l maturitate fructele, ca are un ghiveci obisnuit de vreo 15 cm in diametru desi ma gandeam sa-l schimb cu unul mai mare.

GetaV

Flori, lamaiul de la tine a facut o singura floare,de Craciun, iar acum lamaia este cat o pruna!

Fleurf

Si la mine tot atunci a inflorit, doar ca fiind mai multe au ramas mai mici.