Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Mini-sera / Propagator  (Read 20111 times)
Erwin
Roza

Cluj Napoca

« on: March 12, 2008, 11:04:52 AM »

Mi-am cumparat o mini-sera. Desi frunzele de gloxinii is deja inradacinate si plantate, totusi am pus ghivecele in mini-sera, sa nu fie goala...

[attachment deleted by admin]

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #1 on: March 12, 2008, 03:27:42 PM »

Asa-i cind ai o jucarie noua!!! Sa-ti fie de mult folos! si tot ce pui in ea ,sa infloreasca!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #2 on: March 12, 2008, 05:26:10 PM »

Ewin ,frumoasa minisera ai ! Sa ai parte numai de flori frumoase.De unde ai luat-o si cu cat? ca ma intereseaza si pe mine.

Erwin
Roza

Cluj Napoca

« Reply #3 on: March 12, 2008, 05:40:58 PM »

Am cumparat-o de la Baumax, pret 14,5 lei.
Dar e cam mica, incap 6 ghivece cu diametru de 12.
Desi astia de la baumax, am vazut ca au pus pamantul direct in minisera si au semnat acolo ceva buruieni si au expus-o asa. M-am gandit si eu sa pun un strat de pamant si apoi sa umplu cu frunze. Dar oare n-ar fi o problema cu faptul ca mini-sera nu are gauri de scurgere?

www.erwin.sunphoto.ro
sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #4 on: March 12, 2008, 05:55:54 PM »

Multumesc Erwin.
Poate daca se pune jos un strat de pietris si dupa aceia substratul.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #5 on: March 13, 2008, 07:59:27 AM »

nu are nevoie de scurgere;umiditatea e controlata. Ce pui sa creasca acolo,nu se prea uda;se pastreaza umiditatea initiala,si daca e nevoie,face o udare usoara prin pulverizare pe sol. Nu trebuie sa pui atita apa ca sa aiba ce se scurge!!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
dorinas
Roza

« Reply #6 on: March 13, 2008, 01:05:15 PM »

In general in minisera se pot pune cuburi din acelea pentru banuti de turba si incap destul de multi. Eu am pus frunzulitele de violete in asemenea propagator:

sunt plantate in pahare mici de unica folosinta (incap in jur de 15 pahare)

Erwin
Roza

Cluj Napoca

« Reply #7 on: March 13, 2008, 02:53:12 PM »

Despre banutii de turba... sunt dezamagit. Cei pe care i-am cumparat eu am facut viermi, albi, sarmosi. Si la mine si inca la cineva caruia i-am cumparat tot eu banutii...

Apropos dorinas, avem mini-sere identice?

www.erwin.sunphoto.ro
simonaelena
Roza

« Reply #8 on: March 13, 2008, 10:28:26 PM »

Tot la Baumax au ghivece de turba, patratoase, de doua dimensiuni. Le poti folosi in minisera.

dorinas
Roza

« Reply #9 on: March 13, 2008, 10:52:07 PM »

Da, Erwin sunt la fel, si eu tot de la bumax le-am cumparat. Banutii nu toti sunt in regula nici eu nu prea folosesc dar poti sa pui pamant de la florarie in cuburi (ghivece) din acelea patrate si atunci folosesti mai economic spatiul.

costieanuconstantin
Roza

CODLEA

« Reply #10 on: March 14, 2008, 11:25:08 AM »

banuti de turba pune-i la aburisit sau daca ai curaj 30 sec la microunde, incearca
penelopa
Guest
« Reply #11 on: March 14, 2008, 12:20:36 PM »

Dorias,  frunzele de violete sunt bicolore sau mi se pare mie  Huh?
ozimandias
Guest
« Reply #12 on: March 14, 2008, 01:57:35 PM »

Dorias,  frunzele de violete sunt bicolore sau mi se pare mie  Huh?

Sunt si bicolore....insa ele, de fapt, sunt variegate  Grin
Erwin
Roza

Cluj Napoca

« Reply #13 on: March 14, 2008, 03:52:26 PM »

banuti de turba pune-i la aburisit sau daca ai curaj 30 sec la microunde, incearca
S-a incercat, s-a topit plasa Smiley)

www.erwin.sunphoto.ro
Erwin
Roza

Cluj Napoca

« Reply #14 on: March 15, 2008, 04:13:42 PM »

Este Florasol la Auchan la 5 l - 1,54 l/punga. E ieftin.

www.erwin.sunphoto.ro
mamaruta
Guest
« Reply #15 on: March 15, 2008, 07:41:56 PM »

Am vazut pamant special pentru muscate, Florabella, azi, - 20l = 9,5 lei. Dar sigur gasesti si in magazinele mari....
ozimandias
Guest
« Reply #16 on: March 15, 2008, 09:55:13 PM »

special pt muscate?
      anul asta vreau sa le cumpar pamant special;stiu ca este, dar nu stiu exact unde sa gasesc;si mie imi trebuie asa, vreo 40,50 de litri! Grin
     m-am gandist ca in magazinele astea mari sa gasesc, de-aia intrebam daca ati vazut!
        mersi!

Exista. Anul trecut am cumparat eu din Selgros. Un sac foarte mare, pe care am dat cam 30 lei... Exista si ingrasamant solid, care se amesteca in pamant si cica ajunge pentru cel putin 6 luni... Am de gand sa incerc anul acesta, pentru ca fiind nevoita sa le ud chiar si de 2 ori pe zi, si tot timpul eram in fuga... cam uitam cand si daca le-am pus ingrasamant... Si mai mult nu le-am pus... Insa ele, saracutele si-au facut datoria.
simona72
Guest
« Reply #17 on: March 17, 2008, 02:35:58 PM »

mini-sera poate fii si mai mare de asa cum ati luat voi?este buna?
Erwin
Roza

Cluj Napoca

« Reply #18 on: March 18, 2008, 09:41:11 AM »

Nu stiu sa-ti spun cat este de buna. Insa din 'auzit" cica e buna.
La Baumax asta era singurul model, dar pe net am vazut si de alte tipuri/forme/dimensiuni.

www.erwin.sunphoto.ro
myosotis
Roza

« Reply #19 on: March 18, 2008, 10:42:17 AM »

Pe net sunt multe, dar nu si la noi.  Angry

ionut
Guest
« Reply #20 on: March 18, 2008, 05:58:56 PM »

ingrasamantul chimic cu descompunere lenta(despre care s a vb mai sus)asigura aprovizionarea plantelor cu minerale pe o perioada de maxim 5-6 luni,se amesteca 0.75-1 kg cu 250 l de pamant,altfel spus 30-40 grame la o galeata de pamant cumparat sau amestec facut acasa,ideal este sa se adauge 10% perlit care are rolul de a mentine mai mult timp umezeala in sol,ingrasamantul se numeste osmocote si costa 35-36 lei kg
opiadc
Guest
« Reply #21 on: March 18, 2008, 11:12:05 PM »

multumim de informatii, ionut! foarte utile!
    eu mi-am luat azi din selgros vilmorin pt muscate, petunii si surfinii la 800 de gr, a fost 17,5 ron;chiar m-am uitat sa vad daca e trecuta perioada in care actioneaza, dar nu este scris asa ceva pe cutie;scrie ca la pregatirea solului se pun 50 la 5 plante, la sfarsitul primaverii sau inceputul infloririi 100 de gr la 5 plante si in timpul verii 50g la 5 plante;
       deci nu stiu ce afacere am facut! ideea era sa dureze cat mai mult;partea proasta e ca nu scrie nici perioada la care trebuie aplicat!
       voi stiti ceva despre el?

am gasit la selgros pamant de muscate florimo-sac de 50l la 27 de ron;erau si la saci de 20l;si mi-as fi luat si unul de pamant universal-mie florimo imi place cel mai mult dintre toate sortimentele, dar nu eram cu masina;
      data viitoare!
ionut
Guest
« Reply #22 on: March 19, 2008, 07:29:05 AM »

Opiadc nu stiu ce afacere ai facut dar sunt curios sa aflam mai tarziu ce rezultate a dat ingrasamantul tau,ce mai am eu dar nu stiu acum cum se numesc(aflu cand ajung la locul cu pricina)trei feluri de ingrasaminte,astea sunt solubile in apa si au culori diferite,cel care se utilizeaza primul este pt cresterea si dezvoltarea radacinilor,dupa cca 2 sapt.se da al doilea care ajuta la cresterea si dezvoltarea vegetativa,iar cand vreau ca planta sa infloreasca ii dau cu al treilea care o ajuta in acest sens,se foloseste in apa de udat un gram la litru,ideea e ca sunt niste complexe care contin primul mai mult fosfor al 2 lea mai mult azot si al treilea mai mult potasiu-ce va spun eu acum sunt informatii care de regula nu se raspandesc,dar eu fiind unul de al vostru Cheesy vi le spun,le am aflat si utilizat din aceasta primavara-rezultatele sunt super
costieanuconstantin
Roza

CODLEA

« Reply #23 on: March 19, 2008, 10:20:02 AM »

primul --cel cu fosfor -- se poate folosi si inainte de coacere ,mai ales cand stim ca se apropie bruma ,cam cu 2-3 saptamani inainte, se poate folosi si la pomii fructiferi
opiadc
Guest
« Reply #24 on: March 19, 2008, 04:55:06 PM »

sunteti foarte amabili, domnilor, dar spuneti-ne si noua cum de numesc ingrasamintele respective, daca tot ne impartasiti sectrete, spuneti-le pana la capat! Grin;
            eu am mai luat niste ingrasaminte-REVITAL care cica este bioregulator pt legume, fructe, stoloni de capsuni, etc...ajuta plantele sa dezvolte radacini mai puternice, sa lastareasca mai abundent, creste nr de flori pe planta, prelungeste ciclul de vegetatie, recolte mai timpurii, sporuri considerabile de productie, crsterea rezistentei plantelor la conditii extreme de mediu si cresterea rezistentei la boli, cresterea vigurozitatii plantei, prinderea mai buna a rasadurilor ierboase:legume, flori, stoloni de capsuni;se poate folosi concomitent cu alte tratamente fitosanitare, exceptie cele care contin cupru.
     se trateaza plantele cand se transplanteaza ,dar si ulterior este indicat sa fie stropite!
      eu v-am redat ce scrie pe prospect, e prima data cand folosesc asa ca pt un feed-back o sa va rog sa reveniti cu intrebari peste vreo cateva luni! Grin
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to: