De unde procuram...

Started by diana, February 13, 2007, 03:46:47 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Radu, daca nu e greu si ai putin timp, m-as bucura, dar numai daca nu implica prea multa ingrijire! Nu vreau sa mai ai ceva pe cap! Uite ca eu nu m-am gandit la butasit,  parca sunt toanta cateodata. Oare merge si la Josta, a am cateva tufe? Cum procedezi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Cinstit, aud prima data de josta !Am guglait:
http://www.horticultorul.ro/pomi-fructiferi/josta-ribes-x-nidigrolaria/  Ii cea ce in zona Gura-Humorului ii zice ribizul negru. Merge butasit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, ribizlul negru e coacazul negru! Asta e un coacaz cu agris, are boabe mari e agris dar negre negre! Tufele sunt mult mai viguroase si mai puternice, dar lastaresc mai slab.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: gabriela jalba on January 17, 2015, 11:57:46 AM
Cinstit, aud prima data de josta !Am guglait:
http://www.horticultorul.ro/pomi-fructiferi/josta-ribes-x-nidigrolaria/  Ii cea ce in zona Gura-Humorului ii zice ribizul negru. Merge butasit.
scuze ca am postat prin quote! Rectific postand liber.

einsteinitza

Trandafira, cum ii tai? La mine au ajuns cam.....raschirati! Probabil nu stiu sa tai!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on January 17, 2015, 01:58:39 PM
Trandafira, cum ii tai? La mine au ajuns cam.....raschirati! Probabil nu stiu sa tai!
Nu i-am taiat si au ajuns si la mine la fel ca ai tai. Mi-a fost teama ca pierd fructele pretioase .Cand este vant mare leg coroana ca sa nu se rupa ramurile, asa sunt de lungi, strambe  si in toate partile. Ce imi pare rau este ca am rupt mereu lastarii care apareau la radacina ca sa nu ia din puterea copacelului. Trebuia sa-i las sa creasca putin si sa-i sadesc separat .



gabriela jalba

Quote from: trandafira on January 17, 2015, 01:49:03 PM
Quote from: gabriela jalba on January 17, 2015, 11:57:46 AM
Cinstit, aud prima data de josta !Am guglait:
http://www.horticultorul.ro/pomi-fructiferi/josta-ribes-x-nidigrolaria/  Ii cea ce in zona Gura-Humorului ii zice ribizul negru. Merge butasit.
Josta am plantat din 2008. Era atunci 60 lei/ buc. Contine antioxidanti contra cancerului!
Ce vrei sa-mi spui cu asta ????  Cit de prosta-s sau cit de calica....Scuza-ma, dar, postarea ta ca raspuns la ce am scris eu, ma lezeaza !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

 Josta am plantat din 2008. Era atunci 60 lei/ buc copacel de 1m inaltime. Contine antioxidanti contra cancerului!

trandafira

Are cineva de vanzare seminte de paulownia?

trandafira

Quote from: gabriela jalba on January 17, 2015, 08:30:08 PM
Quote from: trandafira on January 17, 2015, 01:49:03 PM
Quote from: gabriela jalba on January 17, 2015, 11:57:46 AM
Cinstit, aud prima data de josta !Am guglait:
http://www.horticultorul.ro/pomi-fructiferi/josta-ribes-x-nidigrolaria/  Ii cea ce in zona Gura-Humorului ii zice ribizul negru. Merge butasit.
Josta am plantat din 2008. Era atunci 60 lei/ buc. Contine antioxidanti contra cancerului!
Ce vrei sa-mi spui cu asta ????  Cit de prosta-s sau cit de calica....Scuza-ma, dar, postarea ta ca raspuns la ce am scris eu, ma lezeaza !!!!
scuze ca am postat prin quote! Rectific postand liber.

Felix

Si castravetii au antioxidanti :)...si costa mult mai putin.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

trandafira

Eiii,cand esti dupa un tratament cu cito si cobalto, crezi orice si dai oricat. Ori despre castraveti nu-mi spusese nimeni ca-i aduce prin comanda din Ungaria si sunt incrucisare de... cu....!

trandafira

De unde procurati prun renglot? Sadisem unul si a inghetat iarna trecuta.Doresc mult sa gasesc.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mai vedeam si pe la Praktiker in fiecare an,am si eu unul,  Renclod Althan,luat tot de prin supermarket, acum 3 ani, sunt bune tare prunele!   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Multumesc mult.Am deja raspunsul:
Buna ziua, avem : PRUN RENCLOD VERDE SI PRUN RENCLOD ALTHAN. Va rog sa va uitati pe site-ul 4garden.ro, si puteti face comanda.

einsteinitza

Claude, de fapt e pomul cu numele tau, ca numele adevarat este Reine Claude!
Trandafira, daca vrei numai unul ia-l pe cel verde, e deosebit de bun!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on January 19, 2015, 02:48:54 PM
Claude, de fapt e pomul cu numele tau, ca numele adevarat este Reine Claude!
Trandafira, daca vrei numai unul ia-l pe cel verde, e deosebit de bun!

Iata Claude, ce ti-a spus Es.Am citit acum.
"Numele Reine Claude , prin care renglotele verzi  sunt cunoscute în Franța, este în onoarea lui  Claude (1499-1524), Ducesa de Bretagne , care a devenit consoarta regină a regelui Francisc I al Franței (1494 -1547). Renglotul verde  este de asemenea, numit La Reine Bonne , în Franța." (http://en.wikipedia.org/wiki/Greengage)

trandafira

Am gasit un renglot dar nu este Regina Claude. Dar iau si soiul acesta. Am prea multe amintiri din gradina bunicii mele legate de prunele renglot ca sa nu incerc mai multe soiuri . In speranta ca-l gasesc pe acela de demult.
http://www.pepinieracornesti.ro/

einsteinitza

Trandafira, Renglot, renclod, =  Regina Claude, Reine Claude, este o familie de pruni, cu mai multe soiuri Renclod in aceasta familie. Caracteristica- fructe rotunde,  mov mai spre verzui sau chiar verzi, dulci si mai parfumate ca alte prune. Ceva mai sensibili la frig.
Deci toti aia sunt reglote, de diverse tipuri. Cele mai aromate, mai parfumate, mai untoase, mai speciale, sunt cele verzi!
Totusi pomii trebuie plantati cam ca si caisii si piersicii, mai la fereala!


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on January 23, 2015, 11:15:37 AM
Trandafira, Renglot, renclod, =  Regina Claude, Reine Claude, este o familie de pruni, cu mai multe soiuri Renclod in aceasta familie. Caracteristica- fructe rotunde,  mov mai spre verzui sau chiar verzi, dulci si mai parfumate ca alte prune. Ceva mai sensibili la frig.
Deci toti aia sunt reglote, de diverse tipuri. Cele mai aromate, mai parfumate, mai untoase, mai speciale, sunt cele verzi!
Totusi pomii trebuie plantati cam ca si caisii si piersicii, mai la fereala!



multumesc,abia acum m-am lamurit. +ham
De aceea a inghetat cel pe care il plantasem in trecut, era in calea vanturilor reci.Foarte interesant, Es ma bucur ca stii atat de multe" chichite" si ca ni le impartasesti. +hug

einsteinitza


Pai stiu ca si eu pofteam la ele! Si am cautat sa aflu si sa cumpar! Am cumparat la un moment dat la Paris o jumatate de kilogram din astea verzi verzi, si am ramas cu visele ! Nu ma asteptam ca asa ceva verde parca sunt crude, sa fie asa de minunate! Minunate!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Scuze, abia acum am vazut ca vorbiti de mine  :D  Am cumparat si eu 2 pruni Reine Claude verde, in toamna lui 2013! Si Es, sa stii ca se foloseste numele reine claude la renclodul verde, vorbeam de prunul asta cu un italian si el il stia dupa  numele Regina Claudia! Si daca dai search cu google cu textul "susino regina claudia" o sa gasesti chiar pepiniere din italia.   Eu am tot cautat pruni de-astia pentru ca avea bunica mea 2 si faceau niste prune buuuuneeeee, o minunatie, cand eram copil eram innebunita dupa ele! Dar prunii respectivi s-au uscat cu multi ani in urma iar eu am ramas cu amintirea si cu dorinta de a avea iar acea bunatate de prune. Asa ca am tot cautat pe la pepiniere dar majoritatea au doar Althan, l-am luat si pe ala, face fructe foarte gustoase!
Habar n-aveam ca astia sunt mai sensibili la frig, la mine nu sunt deloc intr-un loc ferit, sper ca astia 2 mici nu au patit ceva cu gerurile care au fost  ::)

Eu mai caut un fruct vechi, din gradina bunicii, avea bunica un par de vara, se coceau la jumatatea lui august, care facea niste pere micute, dar cu o aroma si o dulceata nemaintalnite  :D   Asa ca tot caut parul ala, mai nou am gasit la cineva din cluj care aduce unul numit Muscat de Ardeal, soi vechi, care sper sa fie ce trebuie. Daca nu, mai caut, poate pana ma duc pe vesnicele plaiuri ale vanatorii reusesc sa mai gust si eu din amintirile parfumate ale copilariei  :P
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Doamne, ce-o fi cu noi! Toate traim nostalgia copilariei si savoarea prunelor renglot. Nu glumesc . E adevarat.Vrem sa gasim acele arome pierdute pe care le vrem dar nu mai avem unde sa le gasim. Tanjim dupa acele fructe zemoase si le asociem cu imaginea celor dragi noua care astazi nu mai sunt.Este atat de duios gandul ca poate daca vom mai gasi acel prun si ca muscand din fructele lui  reinviem trecutul cu frumusetea clipelor traite. Si asta chiar cu pretul ca aceasta senzatie dureaza cat muscam din fruct si apoi se termina!

einsteinitza

I, lai asta e frumusetea vietii! Un larum, un gust, o amintire....
Imi aduc aminte ca aveam un ursulet roz superb, il iubeam , cand l-am vazut dupa ani am cam fost dezamagita! Gusturile copilariei sunt pline de entuziasm!
Mi-am dorit enorm sa am tufe de phlox in gradina,ca in gradina bunicii de la Cluj! Nu am regasit decat nostalgia in visul asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro