De unde procuram...

Started by diana, February 13, 2007, 03:46:47 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Quote from: geodezia on February 01, 2011, 12:35:09 PM
. nu de alta da acum am vazut un pom lalea . ati avut asa ceva ?
Geodezia te referi la arborele de lalea=liriodendrom?
Are si aici sectiunea lui si m-as mandri ca posed unul marisor
Sau ce numesti"pom-lalea?

cristinaf

A primit cineva catalogul pentru primavara de la Bakker?
Sunt curioasa ce mai au ei in oferta, ca la sieberz sau multeplante se pot vedea plantele si pe site, dar la Bakker m-am uitat doar pe site-ul englezesc si nu stiu, mai exact, ce au cei de aici in oferta lor.

flordel

Eu nu-l am, dar nu pot sa nu remarc ca este o chestie absolut stupida sa nu il puna online ca toata lumea.
Sunt curioasa si eu ce-or avea, ca pe site-ul din uk apare si hydrangea vanilla fraise, si altele...

cristinaf

Quote from: flordel on February 07, 2011, 02:04:13 PM
ca pe site-ul din uk apare si hydrangea vanilla fraise
M-am uitat special dupa ea pe site-ul lor, dar n-am vazut-o.  ???

Carina

Apare la trees, shrubs ans conifers


flordel

N-o cauta, ia-o babeste, pagina cu pagina ca apare ea! ;D

cristinaf

Gata, am gasit-o.  ;D  +ham  Mersi!

flordel

Cine are totusi catalogul si-l poate scana sa vedem si noi ce e disponibil in RO?

In alta ordine de idei, eu as mai lua cate o planta doua cam de la toti, dar nu este eficient pentru mine, valoarea e prea mica si transportul aproape cat valoarea.
Daca puteti si nu va deranjeaza (si sunteti din Bucuresti) dati-mi si mie un mesaj poate impartim transportul in caz ca iau ceva de unde comandati voi.

Dan Hibiscus

http://www.atlasplants.ro

care e interesat , preturi bune si au si crini dubli mai ieftin decat in olanda sau la pretul fara posta din olanda :-bd

einsteinitza

Interesant, mai ales la pomi fructiferi.Au si soiuri romanesti, chiar din cele mai bune, la cais, cires, desi au si soiuri italienesti care nu stiu daca se adapteaza prea bine la noi. Oricum, interesant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

eu vroiam ceva mai sexy dar a zis ca a adus ce e bun , si ca nu poate aduce chiar fiecare doleanta , dar puteti intreba , sunati pe mobil , el e seful , la fix raspunde un cabinet veterinar cu care probabil imparte spatiul

geodezia

Da Genti de liliodendrom e vorba . acu astept sa vad despre ce este vorba . asta apare la multe plante in catalog nu l-am vazut la bakker ca nu mai cumpar de la ei .

geodezia

Doamne Bobo cum ne iei tu mintile la muieri slabe de inger . frumos frumos da cu plata inainte nu la sosire colet ca avea niste trandafiri satirati interesanti . da si astia or fi tot un fel de bakker ca prea aveau multe

flordel

La Atlas acolo unde a zis Daniel, au cateva chestii interesante la bulbi. Au bujori de gradina cu soiul trecut de exemplu.
Dar nu m-am luminat cum le trimite, cat costa transportul. ???

BoboROM



Am zis ca este doar pentru consultare, nu pentru cumparare. ;D

Dar este de consultat nu gluma...

Dan Hibiscus

eu am luat 9 crini dubli si am dat 10 lei pe Fan Curier

geodezia

tragi cu ochiu tragi cu ochiu da ochii vad inima cere .......

flordel

Daniel, te-ai referit la Atlas presupun. Cum au fost bulbii?
Cum ai platit, la livrare?

Dan Hibiscus

Am platit la livrare chiar azi , bulbii sunt excelent ambalati , si f sanatosi fara sa fie incoltiti.

Cam asta pot sa zic

Carina

Quote from: flordel on February 10, 2011, 04:35:00 PM
La Atlas acolo unde a zis Daniel, au cateva chestii interesante la bulbi. Au bujori de gradina cu soiul trecut de exemplu.
Dar nu m-am luminat cum le trimite, cat costa transportul. ???

Problema cu bujorii astia la punguta e ca iti trebuie multa rabdare pana sa ai o tufa inflorita. Eu am luat anul trecut (Bowl of Beauty si Sarah Bernardt, plus unul rosu fara nume de la multeplante) si din radacina aia cu 2-3 muguri mi-a iesit o plantuta pipernicita si normal fara nici o floare. Chiar sunt curioasa daca a mai cumparat altcineva dupa cat timp i-a inflorit.
Flordel, gasesti bujori la punguta cu soiul trecut si prin magazine, eu am luat acum o saptamana Karl Rosenfield de la Bricostore cu 9 lei si am auzit ca ar fi mai multe soiuri si la Hornbach.
De asemenea am vazut si aici
www.everde.com./index.php?page=produse&cat=flori&idcateg=6

einsteinitza

Aia la punguta infloresc cam in al treilea an, bujorii normali cresc repede.Cei arbustivi cresc infiorator de incet.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pai aia la punguta nu sunt din aia normali? ???
Normali in mintea mea sunt PAEONIA OFFICINALIS. ::)
Si daca nu-i iau la punguta de unde sa iau mai mari?

Carina

Ba sunt normali (adica nu arbustivi), de obicei lactiflora. Daca vrei sa-ti infloreasca mai repede cauta la ghiveci bujori mai mari, sau poate gasesti in gradina cuiva o tufa  ;D
Singurii bujori care mi-au inflorit pana acum chiar din primul an sunt cei luati de la mama din gradina, albi cu putin rosu in mijloc, dar de la ea mi-am permis sa iau niste radacini zdravene
Cei luati la pungute inca ii astept sa infloreasca, poate anul viitor ...

cristinaf

Am primit catalogul de la Bakker, l-am rasfoit si am vazut ca au si ai nostri la vanzare hydrangea vanilla fraise si clematis piilu. Asta l-as vrea eu, dar nu stiu de ce recomanda ei plantarea in ghiveci, pe terasa. Oare in gradina, in ger, nu i-ar placea?  ???