De unde procuram...

Started by diana, February 13, 2007, 03:46:47 PM

Previous topic - Next topic

gentiana


einsteinitza

Nu stiu, erau de abia primiti, dar n-am vazut asa ceva in viata mea.Tulpinile groase, ei aveau cam  un metru, iar frunzele alea foarte ascutite nu imi inspira deloc hibiscus.Cel rosu avea pe poza o floare foarte mare rosu aprins ,se si chema ceva cu fire parca, iar cel roz era tot cu floare mare rotunda, care semana foarte bine cu moscheutos la forma, roz cu roz inchis pe margine, dar frunzele nu corespundeau deloc.Nu scria nimic altceva decat hibiscus si numele cultivarului.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu am mai vazut in Ungaria  pretul transpuns in lei nu depasea 40ron
Aia din Otopen au preturi cam duble uneori si triple fata de alti furnizori

einsteinitza

Eu asa frunze n-am mai vazut la nici un hibiscus +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Hibi de gradina/de iarna sunt destul de ciudati la frunze
prima data cand i-am vazut nu-mi venea sa cred ca-s de exterior
adevarul e ca nici acum nu-mi vine sa cred ca rezista la -25 de grade

einsteinitza

Nu are nici o legatura cu hibi de gradina.Ce am vazut eu are frunzele cu vreo trei lobi, ca cele de canepa dar mai mari.Stii cum are canepa frunzele?Asa era.Eu am hibi de gradina destui, si batuti si albi si cum vrei, dar nu erau asa, erau frunze total diferite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Poate fi Hibiscus sabdariffa, ori trionum (daca e mai mititel). Nu mai stiu din care se obtin chiar si fibre de tesut.

einsteinitza

Nu e niciunul, din pacate, frunzele erau complet diferite.Si mari.Parca m-am tampit dar nu-mi vine in minte decat frunza de canepa, care sa semene.Lunga , zimtata pe margini, cu trei sau ginci parti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: einsteinitza on October 18, 2010, 11:56:12 AM
Nu are nici o legatura cu hibi de gradina.Ce am vazut eu are frunzele cu vreo trei lobi, ca cele de canepa dar mai mari.Stii cum are canepa frunzele?Asa era.Eu am hibi de gradina destui, si batuti si albi si cum vrei, dar nu erau asa, erau frunze total diferite.
Es sunt hibi de iarna,asa ii denumesc comercial si sunt plante de gradina de aia am zis de gradina/iarna
de fapt sunt mouscheutos
cumva "blue hibiscus"-Alyogyne huegelli?
Mai sunt niste hibi  carora americanii le zic"cotton rose"

einsteinitza

Ma enervez. +ham
Domle :D :D stii frunza de canepa?
La floare seamana, am zis,  dar frunza era altfel. DIFERITA, NU INIMA.
Uff.
Nu erau multi, aveau si moscheutos, iar astia ciudatii aveau varfurile noi de frunze cu marginile mai grena.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

stai s-o caut ca acum nu-s in stare sa-mi dau seama cum arata

gentiana

Ca asta?Okra
Abelmoschus esculentus 'Red Burgundy'

gentiana

Sau asta
Florida Cranberry, Roselle
Hibiscus sabdariffa var. rubra

gentiana

Uite alt model cu frunzele ascutite
Native Rosella
Hibiscus heterophyllus


einsteinitza

Stefana, cred ca asta era.Eu gasisem poze doar cu frunze mai pline.Dar, frunza seamana bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Hm astia sunt asa-zisi hibiscusi australieni,costau o caruta de bani si in state(de aia ma mir ca au adus la noi)

costieanuconstantin

pt gty :
am fost la maestru ceramist nicolae diaconu ,te asteapta  la sfarsitul acestei saptamani, la muzeul satului " casa dragus "
poate mai sunt si altii interesati ,e un om comunicativ !!!

gty

    +ham     +ham   
  einsteinitza  de cand tot tip pe aici de ceva butasi de hibiscusi de garadina ( batuti sau ne , fata de cel traditional -gard viu)   ??
  chiar nu ai contra cost cativa ?
 
        costieanuconstantin   de Muzeul satului zici din Bucuresti ?
                                           daca da nush cand mai trec pe acolo , eu fiind din Ploiesti
                                           poate cand mai treci pe la el sa-l intrebi te rog  daca are matrite de diferite forme (figurine mari sau mici  etc. )
                                           ms

einsteinitza

Deci, saptamana viitoare joi fac poze, sa va linistit.
Gty, nu am luat, nici nu aveam cum, de abai ii adusesera, trolerele alea erau inca cu folie de plastic pe el.Oricum, nu vreau ca nu stiu inca cu ce se mananca.Joia viitoare, nu asta, va dau amanunte.Si poze.Oricum florile pe eticheta pareau mari simple exact ca cele de moscheutos. Frunzele m-au derutat. Oricum,  ploua, era frig, eu inventariam trandafirii, ca erau multe firme-Delbard, Tantau, Kordes, italieni, tot felul. Asa ca nu prea mi-am batut capul cu hibiscusii, dar au trecut pe langa mine si m-am mirat de soi.Pe eticheta era floarea mare, scria hibiscus si numele cultivarului.Nu scria ce fel de hibiscus.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Vezi ce inseamna sa fii total pe dinafara. Uite, l-am gasit,  e intr-o poza la Codruta, ala rosu cu frunze ascutite .
Exact asta era
http://codruta.sunphoto.ro/hibiscus_gradina/20510550
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Azi am avut ocazia sa admir un hibiscus alb, involt, cu petale aurite pe spate, cu frunze relativ micute, lucioase, de un verde intens. La aceeasi florarie mai aveau si Jacobinia cu flori albe, portocalii si ciclam. Hibiscusul costa 30 ron, iar jacobinia (indiferent culoarea) 25 ron.

gomez99

es, daca vezi d-ala si poti ia-mi si mie unu!!!
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Maine, intru acolo in drum spre Slanivc
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

De unde pot sa iau pastile de turba de 24 de mm?