EPIPHYLLUM

Started by gabriela jalba, March 09, 2008, 10:49:31 PM

Previous topic - Next topic

Ella

Quote from: miha on November 24, 2008, 07:06:09 PM
...poate le schimb pamantul sa le placa mai mult... :D

Vezi ca epi. vrea pamant amestecat cu scoarta, nisip si perlit. Astia nu-s nici cactusi, nici orhidee ::)

miha

Mersi Ella...hai ca incepe sa ma tenteze sa le imbunatatesc si lor soarta ...tu cum ii tii peste iarna??? repaos sau nu???

stefana

Quote from: Ella on November 24, 2008, 08:25:18 PM
Astia nu-s nici cactusi, nici orhidee ::)
Citisem pe undeva ca sunt cactusi de padure (sud-americana), epifiti...

Ella

Quote from: stefana on November 24, 2008, 09:16:50 PM
Quote from: Ella on November 24, 2008, 08:25:18 PM
Astia nu-s nici cactusi, nici orhidee ::)
Citisem pe undeva ca sunt cactusi de padure (sud-americana), epifiti...

Da Stefana, ai dreptate!
Miha, ai mei sunt mici anul acesta, pt. la anul ma gandesc sa-i duc la cineva in garaj.

vivi23ro

eu ii tin intr o camera pina in 15-18 grade f putin udat...1 pe luna cel mult, anul trecut in feb si cel rosu si alb au facut cite o floare  respectiv 3 desi am avut o singura creanga din cel alb am rupt din el dind cuiva si am vazut ca s a ramificat

gabriela jalba

Ella,e super site-ul!!1 Bine ca nu am bani. Ce ma-s face sa am numai pt unul. Pe care sa-l aleg???.......
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella


Francesca

Ella, site-ul asta cu epiphylum m-a "omorat", cred ca de acum incolo nu voi avea pace pana nu voi avea si eu macar vreo 3 flori din astea.Daca am noroc sa le achizitionez.

Francesca

Ella , te rog frumos spune-mi care sunt linkurile ca eu nu vad decit unul si zici ca ai pus doua........ :ma intereseaza linkul de unde se pot cumpara aceste flori.Mersi mult si astept....celalalt link. :-*

Ella

Quote from: Francesca on November 25, 2008, 09:59:25 PM
Ella , te rog frumos spune-mi care sunt linkurile ca eu nu vad decit unul si zici ca ai pus doua........ :ma intereseaza linkul de unde se pot cumpara aceste flori.Mersi mult si astept....celalalt link. :-*

M-am conformat ;D
De aici cumperi ::)
http://www.orchid-cactus.com/stocklist.asp

si aici admiri :o
http://www.flickr.com/photos/epiforums/sets/72057594060364589/

P.s. Rog moderatorii sa o "jumuleasca" pe Francesca, nu puteam lasa fata nelamurita. :D

Ella

Nuuu...ai intrebat o chestie ce era pe o pagina mai incolo si cum suntem in criza de spatiu....

Erwin

Quote from: Ella on November 25, 2008, 10:20:58 PM
........ si cum suntem in criza de spatiu....

Nu mai suntem in criza. Noi am depasit criza! :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

Quote from: Erwin on November 25, 2008, 10:34:29 PM
Quote from: Ella on November 25, 2008, 10:20:58 PM
........ si cum suntem in criza de spatiu....

Nu mai suntem in criza. Noi am depasit criza! :)

Multumim frumos! :-*

DanaT

O planta pe care cu toata cazna mea nu reusesc sa o fac sa infloreasca la mine. Cine stie cum sa scape vreun boboc in cate un an. Probabil nu-i place ca sunt pe nord.
Cand are  mult mai multa lumina (la mama mea adica) asa se comporta si imi face mie in ciuda...
 

vernil

stai linistita, Dana. Are lumina suficienta la tine, problema este temperatura. Musai vrea repaus iarna, la temp. de maxim 10 grade. Am avut unul roz, splendid, il tineam pe holul blocului. Acum nu il mai am, i-a placut altuia  +ham Dar astept sa creasca un epiphyllum rosu, cica are nevoie de 3 ani pana formeaza bobocii ... ca si hoya ... dar merita!

penelopa


vernil

Quote from: penelopa on August 01, 2010, 10:49:01 PM
Aha, deci Epiphylium este şi ăsta:  ::)
http://penelopa.sunphoto.ro/iunie_2010/15904373

Pene, sa faci bine sa-mi dai si mie un lastar din epiphillium cu floare roz. Daca vrei sa iti dau lacunosa  :D  Exact asa am avut eu un ghiveci, culoarea asta, inflorea de cand incepea iunie si se plictisea prin august ... Avea si cate 5 flori deschise odata pe o tija.

penelopa

Ce nu fac io pentru lacunosa!! ;)

sicamin

Ce  sant oare astia care au aparut pe plantuta mea ? Boboci de flori ,sau viitoare frunze?

penelopa

Ciudată, limba asta a soacrei, Sica!
Eu n-am văzut-o niciodată înflorită, aşa că nu-mi pot da cu părerea. :(

vivi23ro

ala 1 din virf e sigur frunza, ailalti 2 cam rotunzi s a r putea sa fie floare ca la mine nu am avut niciodata asa ceva rotund

sicamin

Vivi ,o sa-ti faca in ciuda si o sa infloreasca la mine  +dns . Abia astept sa-i vad florile  :D

vivi23ro

nu au decit sa faca, daca plingeam dupa ei nu  i mai dadeam.... ;D daca vad pozele cu ei la tine e destul

BoboROM


Mai nou sunt interesat de epi.

Am primit butasi din doua soiuri rosii:

-unul care infloreste in aprilie
-unul care se zice ca ar inflori vreo 3 luni pe an (vara)

A auzit cineva de soiul care infloreste toata vara? Parca imi aduc aminte ca la tara avea cineva (cand eram mic) o planta similara care inflorea vara.

DanaT

De anul asta incepand se pare ca ne-am facut prieteni eu si epiphyllum-ul meu. A iernat pe balcon la 13-14 grade si s-a umplut de boboci. Sper sa o tina tot asa de acum inainte...