Ce stiti despre....

Started by Codruta, March 05, 2008, 04:17:23 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am deschis acest topic pentru cei ca mine ;D :D, adica cei care cumpara o planta (din cele despre care nu s-a discutat inca la nici un topic) si cand ajung cu ea acasa se intreaba ce au cumparat. Si pentru inceput doresc sa va intreb despre 2 plante: Alcea rosea si Incarvillea.

Despre alcea rosea am citit pe net dar sunt curioasa daca a avut cineva aceasta planta si daca e adevarat ca mi-am cumparat un "pachet" aproape complet de boli? M-am speriat cand am vazut cat de "atragatoare" este planta pentru diverse insecte, gandaci, fainare, etc... :o

Incarvillea a taiat-o Opiadc de pe lista dar m-a mancat undeva sa vad despre ce e vorba si acum imi doresc si eu mai ales ca am citit ca-i place soare mult. Poata atrage soarele din alte parti ca pe aici oricum nu e prea mult :D Am citit ca planta poate fi pusa si in casa si in gradina dar nu am inteles daca sigur ii place soarele si cand e in casa, adica pot sa o pun pe un pervaz cu soare pana la pranz?

mamaruta

Am avut incarvillea: http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Mai%202007/DSC01022.jpg
Am tinut ghiveciul in balcon, cu soare dupa ora 15, am udat-o cu prudenta (asta in primul an, in al doilea am inundat-o cu succes). Cred ca poti sa o tii si pe un pervazi cu soare pana la pranz, dar din luna aprilie, cred ca poti sa o scoti si afara, in aer liber. Sa aiba un pamint bine drenat...si o sa ai o planta frumoasa. Infloreste in luna mai (cel putin asa s-a intamplat la mine).

Codruta

E tare frumoasa. Sper sa ajunga si ale mele asa.
Am comandat 2; una vreau sa pun in gradina si cu una vreau sa incerc in casa. Imi doresc plante cu flori care rezista in casa, pe pervaz cu soare pana la pranz. Pana acum nu am gasit nimic; toate plantele de interior care vor lumina multa dar nu vor soare. Stiu ca in spatele geamului soarele arde mult mai tare dar speram ca sunt plante la care le place caldura mare (la fel ca mie ;D ). Mada, blaconul tau e inchis sau nu?

myosotis

Balcoanele lui Mada sunt inchise (scuze Mada ca ma bag). Dar, Incarvillea nu e de tinut in casa. E planta de gradina, deci trebuie sa o tratezi macar ca pe o planta "de terasa si balcon" daca vrei sa te bucuri de ea. E "hardy" - trebuie sa -i fie frig iarna, sa intre in repaus ca sa aiba un ciclu de vegetatie normal.

mamaruta

Codruta draga, incarvillea am tinut-o pe balconul deschis; aici ai exact locul amplasarii ei:
http://i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Mai%202007/DSC01005.jpg
Dar nu a beneficiat de soare din plin pe parcursul dupa-amiezei, pentru ca sunt nevoita sa tin ghivecele pe jos, in balcon, si nu ma mai descurc cu amplasarea plantelor care iubesc soarele - muscatele, leandrii, etc.
Dar la tine problema pare mai simpla: amplasarea plantelor intr-o incapere, pe pervaze, cu soare pina la amiaza este de preferat pentru: hibiscus, abutillon, gloxinii, violete, fuchsii, achimenes, jacobinia, etc.
Iti vorbesc doar din experienta; putine plante suporta caldura excesiva: muscate, leandrii, passiflore (in general cele exotice - nu toate).
Daca ai gradina, toate plantele prefera amplasarea in aer liber, cu exceptia violetelor si a gloxiniilor.
Am doua balcoane inchise, iar cel cu expunere vestica are o extindere in exterior (obsesia mea dusa pina la absurd sa le creez spatiu in exterior plantelor).
In albumul meu vezi cum pastrez florile pe timp racoros: (un bun prieten, horticultor, m-a invatat ca toate plantele au nevoie de repaos, asa ca ma straduiesc sa il ascult...)
http://s11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Toamna%202007/?start=20

Codruta

Draga Mada, multumesc mult.
Nu stiu cum arata achimenes (vazut doar in poze) si jacobina dar hibi, abutilon, fuchsii sunt prea mari ca sa le pot pune pe pervaz. La violete am inteles ca le trebuie lumina multa dar nu soare. Voi scoate in gradina tot ce pot dar tare as vrea sa nu ramana pervazele complet goale. Pana acum lasam din kalanchoe dar in zilele cu mai mult soare vedeam ca nu-i place; multe frunze s-au inrosit. Nu as vrea sa-l chinui in continuare. Pe aici am vazut in geam la oameni ceva plante cu flori vara, albe in general, inalte cam de 50cm dar nu am reusit inca sa descopar ce plante sunt.
M-am gandit sa cumpar jaluzele si sa protejez plantele cu ele dar din cauza programului meu aiurea nu e prea bine; multe zile ar trebui sa stea plantele dupa jaluzele pana pe la 2-3 dupa-masa :(

gabriela jalba

Codruta, am vazut la voi niste rame,cu dizain fai si cu ceva ca un voal,pt umbrit. Aveau multi in geam. Suprafata nu-i mare ,se pot pune mai multe pe un geam si protejeaza bine plantele lasindu-le totusi lumina suficienta. Daca nu ar fi fost problema transportului mi-as fi luat si eu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Sigur tu ai ochi mai buni ca ai mei. A stat aici mult mai putin dar ai vazut mult mai multe ca mine ;D Ai vazut in magazin asa ceva? Eu am gasit doar ceva chestii de plastic care arata ca niste gardulete si cica sunt pentru protejarea plantelor de soare. Din pacate sunt destul de mici si destul de scumpe. 6,5 euro una daca bine imi amintesc. Ma tenta sa comand si asa dar nu stiam daca sunt de incredere sau doar bani aruncati.

gabriela jalba

Nu am cautat....dar cred ca IKEA,care e mama la toate,s-ar putea sa aiba. Ciuda mi-e ca am vazut si pt masina,care pus in spate taie farurile alui din spate noaptea ,si nu-ti mai orbeste ochii in retrovizoarea interioara. Si it am aminat sa caut,pina nu am mai luat!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=